ניו יורק (מדינה)

ניו יורק (מדינה)
New York
כינוי "מדינת הקיסרות" (Empire State)
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מושל אנדרו קואומו (דמוקרטי)
בירת המדינה אולבני
  העיר הגדולה ניו יורק
שפה רשמית אין (בפועל אנגלית)
שטח 141,205 קמ"ר (דירוג: 27)
  שטח ואחוז מים 18,795 קמ"ר 13.3%
דירוג צפיפות בארצות הברית 7
גובה 305 מטרים
 הנקודה הגבוהה 1,629 מטרים
 הנקודה הנמוכה 0 מטרים
תאריך ייסוד 26 ביולי 1788
  סדר כניסה 11
אוכלוסייה
  במדינה
  צפיפות

19,746,227  (נכון ל-2014)
157.81 נפש לקמ"ר (נכון ל-2010)
קואורדינטות 43°N 75°W / 43°N 75°W / 43; -75
אזור זמן UTC -5
www.state.ny.us

לחצו כדי להקטין חזרה

(למפת ניו יורק רגילה)
 
קובץ:Grey Point 12 New.gif
קובץ:Grey Point 12 New.gif
קובץ:Grey Point 12 New.gif
קובץ:Grey Point 12 New.gif
קובץ:Grey Point 12 New.gif
ניו יורק

ניוּ יוֹרקאנגלית: New York, להאזנה (מידע • עזרה)) היא מדינה בצפון מזרח ארצות הברית.

בירת המדינה היא אולבני. ערים מרכזיות נוספות הן ניו יורק, באפלו, רוצ'סטר, יונקרס וסירקיוז. בצפון גובלת ניו יורק באונטריו וקוויבק שבקנדה, בדרום-מערב בפנסילבניה, בדרום בניו ג'רזי והאוקיינוס האטלנטי ובמזרח במדינות קונטיקט, מסצ'וסטס וורמונט.

ניו יורק היא מדינה שהנהיגה את הפוליטיקה את התרבות והכלכלה בארצות הברית. היא נקראה The Empire State - מדינת האימפריה. ניו יורק גם עשירה בהיסטוריה, שמתחילה באינדיאנים שכבשו את חופיה. המדינה נקראה על שם הדוכס של יורק ב-1660, אף על פי שערים ומקומות רבים במדינה זו מקורם עוד בזמן שהאזור היה בשליטה הולנדית. ניו יורק נכנסה לברית של ארצות הברית ב-26 ביולי 1788 כמדינה ה-11 של ארצות הברית.

שמה המקוצר של ניו יורק (לצורכי משלוח דואר) הוא NY.

היסטוריה

מושבה

ההתיישבויות הראשונות בשטח בו מצויה כיום המדינה היו התיישבויות של מתיישבים הולנדיים במושבה שנקראה מאוחר יותר ניו אמסטרדם. אנגליה השתלטה על המושבה בשנת 1664 ושינתה את שמה ל"ניו יורק" על שמו של הדוכס מיורק - יורש העצר שהפך מאוחר יותר למלך ג'יימס השני.

ב-1 בנובמבר 1683 התעגנה צורת הממשל במושבה וניתן לה שם רשמי פרובינציית ניו יורק, אשר הייתה מחולקת מבחינה אדמיניסטרטיבית לשנים עשר מחוזות, שכל אחד היה מחולק לעיירות. גבולה המערבי של הטריטוריה לא נקבע באופן רשמי. שטח הפרובינציה היה גדול משטח המדינה של ימינו וחלק ממחוזותיה שייכים כיום למדינות ורמונט, מיין ומסצ'וסטס.

מדינה

ניו יורק הייתה אחת משלוש עשרה המושבות שהפכו להיות ארצות הברית. בשנת 1827 נאסרה העבדות במדינה.

ההתיישבות מערבה

חלקה המערבי של המדינה היה מיושב על ידי שבטים אינדיאנים ובייחוד שש אומות האירוקווי החל משנת 1000 לספירה בערך. שבטים אלה עסקו הן בחקלאות והן בגידול ורעיית עדרי ביזון אמריקאי.

עם הקמת המושבה החלו המתיישבים לדחוק את רגלי האידניאנים ולהתיישב יותר ויותר מערבה. האינדיאנים לחמו במלחמת העצמאות של ארצות הברית לצידם של האנגלים ונגד העצמאות האמריקאית. בשנת 1779 הגנרל ג'ון סליבן הביס את האינדיאנים, ושרף את כל כפרייהם במה שנקרא מסע סליבן (Sullivan Expedition). במהלך מסע זה התקדם סליבן לאור אגמי פינגר ומחוז ג'נסי ושרף את כל בתי האינדיאנים, יבוליהם ומטעיהם. פליטים אינדיאנים רבים ברחו לפורט ניאגרה ושם מרביתם מתו ברעב בחורף. לאחר תום המהפכה האמריקאית רבים מהם ברחו לקנדה.

תעלות

במהלך המאה ה-19 נתיב התחבורה המסחרי העיקרי במדינת ניו יורק היה נתיב נהר ההדסון ונהר מוהוק שאפשרו העברת סחורות למרכז המדינה, וכן הנהר סנט לורנס שאיפשר העברת סחורות עד ימת אונטריו. לא ניתן היה להגיע מעבר לימה זו בשל העובדה שלא ניתן היה לעבור את מפלי הניאגרה. מסיבה זו, היה קושי רב להעביר סחורות לחלקה הצפון מערבי של מדינת ניו יורק. על מנת לפתור בעיה זו ב-1817 החלו בבניית תעלת אירי. העבודות הסתיימו בשנת 1825. בניית התעלה אפשרה הקמת נמל בבאפלו, ופיתוח מסחרי של מערב המדינה. תעלת וולנד שבנייתה הסתיימה בשנת 1833 איפשרה מעבר סחורות בין הימות אונטריו ואירי, תוך עקיפת מפלי הניאגרה.

במהלך מלחמת האזרחים, ניו יורק סיפקה יותר מ 370,000 חיילים לצבאות האיחוד. מעל 53,000 תושבי ניו יורק נהרגו בשירות, יחס של הרוג ל-7 חיילים שמשרתים.

גאוגרפיה

שטח וגובה

השטח של מדינת ניו יורק הוא 141,299 קמ"ר, הכוללים 10,329 קמ"ר של איים, 4,908 קמ"ר של מים פנימיים (אגמים, נהרות וכדומה) ו-2541 קמ"ר של מי ים.

ניו יורק היא המדינה ה-27 בגודלה בארצות הברית.

מדינת ניו יורק גובלת בצפונה בשתיים מהימות הגדולות - ימת אירי וימת אונטריו, ביניהם מחבר נהר ניאגרה ומצויים מפלי הניאגרה. ניו יורק גובלת בפרובינציית אונטריו ופרובינציית קוויבק שבקנדה. במזרחה גובלת המדינה בשלוש ממדינות ניו אינגלנד: ורמונט, מסצ'וסטס וקונטיקט. כמו כן גובלת המדינה באוקיינוס האטלנטי. בדרומה גובלת המדינה בפנסילבניה ובניו ג'רזי.

מדינת רוד איילנד חולקת עם מדינת ניו יורק גבול ימי.

בתוך מדינת ניו יורק מצוי השטח האקסטרה-טריטוריאלי של בניין האומות המאוחדות באי מנהטן שבעיר ניו יורק.

העיר ניו יורק הנמצאת בפינתה הדרומית מזרחית של המדינה, בקצה הדרומי של עמק נהר ההדסון מהווה את מרכזה של המגאפוליס המשתרעת בין בוסטון לוושינגטון ואשר כונתה בוסווש לראשונה בכתביו של ג'ין גוטמן בשנת 1961.

אזור המדינה הנמצא צפונית לעיר ניו יורק מכונה "אפסטייט ניו יורק" - "Upstate New York". ולמעשה ניתן לחלק את המדינה לשני חלקים - העיר ניו יורק (בה נמצאים מחצית התושבים) ויתרת המדינה - בה נמצאת המחצית השנייה. ובעוד שהעיר ניו יורק היא אזור אורבני, רוב שטחה של יתר המדינה הוא אזור כפרי ופחות מאוכלס.

בצפון המדינה נמצאים הרי קטסקיל והרי אדירונדק ורכס שוואמגונק וכן אזור הימות הגדולות הכולל אגמים רבים ובהם אגם אוניידה אגמי האצבעות וזורמים ממנו נהרות רבים דרומה - הדלוור, הג'נסי, ההדסון, המוהוק והססקווהאנה. הנקודה הגבוהה במדינה הוא הר מרסי שבהרי האדירונדק. במזרחה של מדינת ניו יורק מצוי לונג איילנד - "האי הארוך" שאורכו 190 ק"מ.

נהרות ואגמים

הנהרות הגדולים במדינה הם סיינט לורנס, הדסון, מוהוק, ג'נסי, סוסקהאנה, אלגני, ודלוואר.

נהר הדסון, הנהר הגדול ביותר מתחיל ב"אגם דמעות העננים". ליד העיר טרוי מתחיל הנהר להיות צר, אך משם לניו יורק (העיר) הוא מתחיל להתרחב.

מזג אוויר ואקלים

בניו יורק אקלים יבשתי עם ארבע עונות מובחנות. העונה החמה היותר היא הקיץ, שהוא חם וגשום,[1] בעוד בחורף האקלים קר מאד ומושלג.

עקב הקרבה לים, האקלים בדרך כלל לח. שינויים בסוג האדמה, בגובה ובקרבה למים משפיעים על מזג האוויר. לדוגמה, באזור החוף יותר חם מאשר בשאר המדינה, כאשר בצפונה קר מאד בגלל האוויר הקר המגיע מקנדה. בינואר למשל הטמפרטורה נעה בין 9- מעלות צלזיוס בהרים עד ל-1+ בחוף. ביולי לעומת זאת, הטמפרטורה נעה בין 19 מעלות בהרים ל-25 מעלות בחוף.

צמחייה

בטרם שהחלה ההתיישבות האירופית באזור, היה רוב שטח המדינה מיוער. כיום, בשל הכריתה הרבה, 61% משטח היבשה מיוערים. יערותיה של המדינה משופעים בעצי מחט ועצים נשירים. העצים הנפוצים במדינה הם אורן לבן, אשוחית, אדר (מייפל), אשור, תרזה צהובה, קריה (עץ אגוז) ואלון.

בעלי חיים

רוב החיות הנפוצות בצפון ארצות הברית נפוצות גם בניו יורק. היונקים הנפוצים כוללים בואשיים, דביבונים (רקון), סנאים, שועלים, אופוסום, סנאי מפוספס, שפנים, ארנבות, מרמיטה, חורפן, נמייה וסמור. באשר לדו-חיים ניתן למצוא סלמנדרות, קרפדות וצפרדעים. ציפורים הבאות לניו יורק כנקודת דרך במסעם, הם תרנגולי בר, תרנגול הודו, ברווזים ואווזים.

ממשל ופוליטיקה

הרשות המבצעת

בראש הרשות המבצעת עומד מושל מדינת ניו יורק.

הרשות המחוקקת

הרשות המחוקקת של מדינת ניו יורק כוללת שני בתים - בית מחוקקים וסנאט. הבית התחתון נתון לשליטת המפלגה הדמוקרטית ואילו בסנאט, מחזיקה המפלגה הרפובליקנית ברוב זעום של חבר אחד, נכון לשנת 2015.

בין השנים 19842004 לא הצליח בית המחוקקים להעביר את תקציב המדינה במועדו, וכן במשך שנים רבות לא הצליחו בתי המחוקקים לחוקק כלל. כך לדוגמה, בשנת 2002, הוצעו 16,892 הצעות חוק במדינה (יותר מכל מדינה אחרת ממדינות ארצות הברית ויותר מפעמיים מספר החוקים שהוצעו בבית המחוקקים של מדינת אילינוי - השנייה במספר החוקים המוצעים בבית המחוקקים שלה מבין כל מדינות ארצות הברית), ומהם רק 693 (4%) הפכו לחוקים (מספר החוקים הנמוך ביותר מבין כל מדינות ארצות הברית).

לבית המחוקקים של מדינת ניו יורק מספר העובדים הגדול ביותר מבין כל בתי המחוקקים של מדינות ארצות הברית - 3,428 עובדים (בפנסילבניה, בה מספר העובדים השני בגודלו - רק 2,947 עובדים, ובקליפורניה - בה מספר העובדים השלישי בגודלו - 2,359 עובדים). לבית המחוקקים מספר ועדות גדול יותר מאשר כל בית מחוקקים אחר במדינה. מושל המדינה הנוכחי הוא אנדרו קואומו מהמפלגה הדמוקרטית.

פוליטיקה

מאז שנת 1988, במערכות בחירות לנשיאות ארצות הברית, נוטה מדינת ניו יורק לתמוך במועמדי המפלגה הדמוקרטית, וזאת בשל משקלה הרב של אוכלוסיית העיר ניו יורק, הידועה בתמיכתה הגורפת במפלגה הדמוקרטית, באוכלוסיית המדינה. לעומת זאת, המחוזות הכפריים של המדינה תומכים בדרך כלל במפלגה הרפובליקנית. מאז שנות השישים, הצביעה המדינה למועמד רפובליקני רק בשלוש מערכות בחירות; בזו של ריצ'רד ניקסון ב-1972, ובשתי מערכותיו של רונלד רייגן. בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2012 זכה הנשיא ברק אובמה ב-63.35% ממניין הקולות במדינה.

הסנאטורים המייצגים את ניו יורק בסנאט הם היהודי צ'אק שומר (המכהן כסאנטור הבכיר) וקירסטן ג'יליברנד. רוב הנציגות של המדינה בבית הנבחרים היא דמוקרטית.

הרשות השופטת

הערכאה הנמוכה של מדינת ניו יורק נקראת דווקא בית המשפט העליון של ניו יורק ואילו הערכאה שמעליה נקראת בית המשפט לערעורים של ניו יורק.

כלכלה

כלכלת העיר ניו יורק מהווה המרכיב העיקרי בכלכלת המדינה כולה. העיר מהווה מרכז בנקאות, פיננסים ותקשורת עולמית בכלל, ומרכז העסקים של ארצות הברית בפרט. בוול סטריט נמצאת הבורסה של ניו יורק (NYSE) המהווה בורסה המובילה את כל הכלכלה העולמית. בשנת 2007 התוצר המדינתי הגולמי היה 1.1 טריליון דולר אמריקאי, בכך מדינת ניו יורק שלישית בתוצרתה מבין מדינות ארצות הברית (אחרי קליפורניה וטקסס). התוצר הגולמי לנפש היה $46,364 (ניו יורק היא המדינה השישית בתוצר גולמי לנפש מבין מדינות ארצות הברית).

המוצרים החקלאיים העיקריים כוללים: חלב ומוצריו, בקר, גידול ירקות ותפוחים - המהווים סמל של המדינה. המוצרים התעשייתיים העיקריים הם מוצרי דפוס, מכשירים אלקטרוניים ומוצרים כימיים. ענף התיירות תורם מבחינה משמעותית לכלכלת המדינה.

העיר ניו יורק מהווה מרכז מסחר, פרסום ובנקאות ברמה עולמית. רבים מהתאגידים הגדולים בעולם ממקמים את משרדיהם הראשיים בעיר ניו יורק, או במחוז ווסטצ'סטר הקרוב לעיר.

לאורך חוף האוקיינוס האטלנטי פועלת תעשיית דייג עניפה, ועיקר תוצרתה: צדפות, סרטנים, תמנונים, ודיונונים.


כרייה ובנייה

תחום הכרייה במדינה מתרכז בשלושה אזורים עיקריים - הראשון, בקרבת העיר ניו יורק, ומשמש מקום למחצבים המשמשים בבנייתה של המטרופולין, וכן, במחוז ווסטצ'סטר נמצאים מרבצי שמיר (emery) - אחד משני אתרים בארצות הברית בהם נכרה מחצב זה. באזור הרי אדירונדאקסנכרים במדינה טלק, אבני נופך ואבץ.

בדרום מערב המדינה מצויים מכרות מלח.

חשמל

למעט גז טבעי, אין במדינת ניו יורק דלקים טבעיים. תפוקת החשמל מכוח המים נרחבת מאד ומהווה 17% מתפוקת החשמל במדינה. תחנת הכוח ההידרואלקטרית בנהר סיינט לורנס היא מהגדולות בעולם. 52% מתפוקת החשמל מקורה בשריפת פחם, והיתרה מתחנות כוח גרעיניות.

דמוגרפיה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.
קבוצות דתיות בניו יורק[2]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים10%
פרוטסטנטים אחרים16%
קתולים31%
נוצרים אחרים3%
דתות אחרות
יהודים7%
מוסלמים2%
בודהיסטים1%
הינדים1%
אחר2%
חסרי סיווג דתי27%
קבוצות גזעיות בניו יורק[3]
לבנים לא-היספאנים58.3%
היספאנים17.6%
שחורים15.9%
אסייתים7.3%
אמריקאים ילידים0.6%
מעורב3%
קבוצות מוצא אתני בניו יורק[4]
אירים12.9%
איטלקים13.6%
גרמנים11%
אנגלים5.7%
אמריקאים3.8%
צרפתים3.1%
פולנים5%
רוסיה2.4%
שפות מדוברות בניו יורק[4]
אנגלית70%
ספרדית14.8%
אחר15.2%

הערים הגדולות

הערים הגדולות בניו יורק (נתוני 2013)[5]
דירוגשם העיראוכלוסייהחלק ממטרופולין
1ניו יורק8,244,910ניו יורק
2באפלו261,025באפלו-ניאגרה פלס
3רוצ'סטר210,855רוצ'סטר
4יונקרס197,399ניו יורק
5סירקיוז145,151סירקיוז
6אולבני97,660אולבני-סקנקטדי
7ניו רושל77,606ניו יורק
8מאונט ורנון67,780ניו יורק
9סקנקטדי66,273אולבני-סקנקטדי
10יוטיקה62,110רומא-יוטיקה
11וייט פליינס57,258ניו יורק
12ניאגרה פלס50,120באפלו-ניאגרה פלס
13טרוי50,086אולבני-סקנקטדי
המטרופולינים הגדולים בניו יורק (נתוני 2014)[6]
דירוגשם המטרופוליןאוכלוסייהמיקום
1ניו יורק20,092,883מזרח ניו יורק
2באפלו-ניאגרה פלס1,136,360מערב ניו יורק
3רוצ'סטר1,083,393מערב ניו יורק
4אולבני-סקנקטדי880,167מזרח ניו יורק
5סירקיוז661,478מרכז ניו יורק
6רומא-יוטיקה296,615מרכז ניו יורק
7בינגהמטון247,219מערב ניו יורק
8קינגסטון180,445מזרח ניו יורק

תחבורה

תעשיית התחבורה היא מהחשובות במדינה. בשנת 2002 לניו יורק היו 183,497 ק"מ של כבישים מהירים, שמהם כ-2600 ק"מ הם כבישים בין-מדינתיים. העובדה שהעיר ניו יורק בנויה ברובה על איים, יצרה את הצורך לחיבורים בין האיים, ביניהם גשרים ותעלות. מסילות הרכבת של ניו יורק הם באורך כולל של 6000 ק"מ. במדינה נמצאים כ-13 נמלי תעופה, הידועים שבהם הם נמל התעופה הבינלאומי ניו יורק קנדי ונמל התעופה לה גוארדיה.

השכלה

מכללות ואוניברסיטאות

במדינת ניו יורק מספר רב של מכללות ואוניברסיטאות. המובילה באוניברסיטאות היא אוניברסיטת קולומביה אשר בעיר ניו יורק ואוניברסיטת קורנל. במנהטן פועלת גם אוניברסיטת ניו יורק.

ספורט

 • הליגה הנמוכה של הבייסבול בארצות הברית
  • הציקלונים של ברוקלין
  • סטטן איילנד ינקיז
  • בינגהאמפטון מטס
  • הביזונים של באפלו
  • החוסמים של ג'יימסטון
  • בטאביה מאקדוגס (כלבי הבוץ של בטאביה)
  • רוצ'סטר רד ווינגס (אדומי הכנפיים של רוצ'סטר)
  • אובורן דאבלדייז
  • סירקיוז סקייצ'יפס
  • אונוטה טייגרס
  • טרי סיטי ואלי קטס
  • הדסון ואלי רנגיידס
  • לונג איילנד דאקס
 • ליגת הכדורגל העליונה של ארצות הברית (MLS)
 • USL
  • הקרנפים השועטים של רוצ'סטר
 • ליגת כדורגל ארינה של ארצות הברית
  • ניו יורק דראגונס
 • ליגת הלקרוס הלאומית של ארצות הברית
  • באפלו בנדיטס
  • רוצ'סטר נייטהוקס

סמלי המדינה

סמלי מדינת ניו יורק
דגלסמלמוטוכינוי
דגל ניו יורק
Flag of MMM
סמל ניו יורק
Seal of MMM
"תמיד למעלה"
"Excelsior"
"מדינת האימפריה"
"Empire State"
עץפרחציפורחיה
סוכר מייפל
Sugar Maple
ורד
Rose
קיכלי מזרחי
Eastern bluebird
בונה קנדי
North American beaver

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. החודש הגשום ביותר בשנה הוא יולי
 2. "New York", Religious Landscape Study, Pew Research Center
 3. "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
 4. 1 2 American FactFinder - Results
 5. "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
 6. "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.