ניו אמסטרדם (גיאנה)

ניו אמסטרדם
New Amsterdam
מדינה גיאנה  גיאנה
מחוז מזרח ברביצה קורנטין
שפה רשמית אנגלית
אוכלוסייה
  בעיר

33,000
אזור זמן UTC -4

ניו אמסטרדםאנגלית: New Amsterdam, בהולנדית: Nieuw Amsterdam) היא אחת הערים הגדולות ביותר בגיאנה, בירת מחוז מזרח ברביצה קורנטין. העיר שוכנת במרחק של 100 ק"מ מדרום מזרח לבירת המדינה ג'ורג'טאון, על הגדה המזרחית של נהר ברביצה, 6.5 ק"מ במעלה הזרם מהשפך שלו לאוקיינוס האטלנטי, ומדרום לנהר קנג'.

היסטוריה

שורשיה של ניו אמסטרדם מתחילים בשנות השלושים והארבעים של המאה ה-18, בכפר שצמח לצדו של מבצר נסאו שניצב 90 ק"מ במעלה נהר ברביצה. לפני פרוץ מרד עבדים ב-1763, היו בניו אמסטרדם בית משפט, מחסן, אכסניה, פונדק, שני נפחים, מאפייה, כנסייה לותרנית, וכמה בתי מגורים ומבנים אחרים. העיר נבנתה ב-1740 על ידי ההולנדים ונקראה בתחילה פורט סינט אנדריס (Fort Sint Andries). בשנת 1790 היא הייתה למקום מושב הממשלה הקולוניאלית ההולנדית. ב-1803 היא נכבשה על ידי הבריטים.

העיירה הקטנה הייתה חלוצה בחקיקתם של כמה תקנות: היא חוקקה חוקי תברואה, על פיהם לא הותרה בניתם של בתי שימוש ליד הרחובות, תעלות הניקוז היו מכוסות ועשבים נוכשו. כמו כן הוטל פיקוח על המחירים בבית המלון הראשון של העיר.

ב-1763 התחולל בעיר מרד עבדים שבמהלכו הוצתו בתי העיר ונשרפו עד היסוד. המבנה היחידי ששרד הייתה הכנסייה הלותרנית שהייתה בנויה מלבנים. במשך השנים הבאות נבנתה העיר מחדש אך היא כבר פסקה מלהיות מרכז המושבה. בעלי המטעים החלו לחפש אדמות פוריות יותר במורד הנהר ובכך הפכה העיר להיות מבודדת יותר. בתחילה תכננו השלטונות ההולנדים לבנות בעיר מבני ממשלה חשובים, אך בסופו של דבר הבינו שעדיפה תוכנית להעתקת העיר למיקומה הנוכחי. ב-1790 החלו להיבנות המבנים החדשים במיקום החדש.

ב-1831 איבדה ניו אמסטרדם את מעמדה כבירת המושבה ההולנדית, כאשר אוחדו שתי מושבות ומוזגו למושבה גיאנה הבריטית.

העיר של היום קטנה יחסית. היא מכילה שלושה רחובות ראשיים אשר אותם חוצים כתריסר רחובות צדדיים.

ערים תאומות

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.