נחל רמון

נחל רמון
אורך כ-40 ק"מ
מוצא UTM: 6580.3753
שפך UTM: 6858.3862
מדינות באגן הניקוז ישראל

נחל רמון הוא ערוץ הניקוז הראשי של מכתש רמון. בערבית הוא נקרא ואדי א-רמאן, כשמו הערבי של המכתש כולו. אורכו של הנחל כ-40 ק"מ[1].

מסלול הנחל

ראשיתו של נחל רמון במעלה ערוד, שבפינתו הדרומית - מערבית של המכתש. הוא זורם דרך ערוץ שטוח לאורך קרקעית המכתש, כשהוא עובר בין גבעות הבזלת של קרני רמון להר ערוד. במורד זרימתו אוסף הנחל מאות ערוצים קצרים ותלולים היורדים מן המצוק הצפוני והדרומי של המכתש. סמוך לדרך קו צינור הנפט פונה הנחל דרומה וממשיך בפיתולים אל שער רמון, אשר משמש כפרצה טבעית בקיר הדרומי של המכתש. דרך הפרצה הטבעית יוצא נחל רמון אל נחל נקרות שמחוץ למכתש, ומכאן נובע באפיק הנחל, המעיין עין סהרונים. סמוך למעיין בנוי ח'אן סהרונים הנבטי, שעל דרך הבשמים[2].

תופעות גאולוגיות בנחל

בנחל רמון מצוי קיר טבעי שבו נחשפות מספר תופעות גאולוגיות[3]:

  • סיל - שכבת סלע אנכית החודרת בין שכבות הסלע האופקיות. הסיל נראה קטוע בעקבות חולשות הנמצאות בסלע. לאחר שנוצר, הוא עבר תהליכי בלייה בהימצאות תמיסות חמות בתת-הקרקע, גבישי מינרלים בסיל שהוחלפו לחרסיות, אך עדיין שמרו על הצורה המקורית.
  • קסנולית וטקסטורות זרימה – כאשר המגמה יצאה מבטן האדמה, חתיכות של חול התחממו ואף נאפו. היום, הם נחשפים כקסנוליתים בתוך הסיל. מסביב לקסנוליתים גדולים אפשר לראות קווי זרימה של מגמה לאורך הסיל.
  • התמרת הסלע בשולי הסיל – כתוצאה מתהליכים פנימיים אלה נוצרים אבני חול עשירות בתחמוצת ברזל עם דרגת קושי גבוהה וצבע סגול כהה.
  • דייק והעתק - בצידו המערבי של הקיר ישנו שבר שעוצמת ההעתקה עליו היא לפחות 6 מטרים והוא "העתק נורמלי". לאורך ההעתק יש דייק שמנצל את מישור החולשה של ההעתק וחודר לאורכו.
  • העתק מתפצל ודועך – במרכז הקיר העתק שמידת ההסטה עליו דועכת כלפי מעלה שקשורה כנראה בבליעת חלק מהמעוות בסלעים הרכים המצויים בחתך וגם בגלל הפיצול של ההעתק בחלקו העליון.
  • תעלה אירוזיבית – ליד הקצה המערבי של הקיר נראית יחידת אבן חול ענקית שהורבדה באפיק נחל קדום אותו מילאה.
  • ציפוי ברזלי בסביבת העתק אזור רסק ההעתק שבקצה המזרחי של הקיר נצבע בחום-אדום מתמיסות עשירות ברזל שזרמו בתוכו.

הערות שוליים

  1. רמון, נחל
  2. "מדריך ישראל חדש" - הר הנגב והערבה, ידיעות אחרונות, 2001
  3. הקיר בנחל רמון, מרכז מדע ים המלח והערבה
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.