נחיתת חירום

נחיתת חירום היא נחיתה לא מתוכננת של כלי טיס בעקבות אירוע חריג המחייב נחיתה בשדה התעופה הקרוב ביותר. נחיתת חירום עלולה להתבצע בשל אירוע שאינו מאפשר הטסה נורמלית של כלי הטיס, כגון תקלה טכנית, או מקרה חירום רפואי.

סוגי נחיתות חירום

ישנם מספר סוגים של נחיתות חירום, מתוכננות או לא מתוכננות:

  • נחיתת אונס - כלי הטיס נאלץ לנחות בשל תקלה טכנית, מקרה חירום רפואי או תנאי מזג אויר. במקרה זה, הנחיתה הכרחית בהקדם האפשרי, לא משנה היכן. נחיתת אונס נחוצה, לעיתים, גם כשכלי הטיס מסוגל עדיין לטוס, במיוחד במקרים בהם נדרשת עזרה רפואית, התערבות משטרתית, או כאשר יש להנחית את כלי הטיס בהקדם, לפני שתקרוס אחת ממערכותיו החשובות ותגרום לנחיתת התרסקות ביבשה או בים.
  • נחיתה זהירה - נחיתה מתוכננת באתר עליו חסרים פרטי מידע חיוניים, בשל שינויים בלתי צפויים במהלך הטיסה, או בשל מצבים לא רגילים אחרים. ככל שיזהה ויבחן הטייס מהר יותר את אתר הנחיתה, כך יקטנו הסיכונים למגבלות נוספות כגון הרעת תקינותו של כלי הטיס, התדרדרות מזג האוויר או גורמים אחרים.
  • נחיתת התרסקות - אין מסלול נחיתה זמין ונדרש להנחית את כלי הטיס תוך מיזעור הסכנה לפציעה או מוות של הנוסעים. נגרמת לרוב בשל כשל או נזק במערכות חיוניות כגון מנועים, מערכות הידראוליות, או הגלגלים.
    • נחיתת התרסקות במים - מתבצעת על פני המים. לאחר מגע כלי הטיס עם שטח פני המים, הוא ישקע בדרך כלל, אם לא תוכנן לצוף.

תהליך נחיתת החירום

במהלך נחיתת אונס, במקרה של כשל בכל המנועים, כלי טיס מסוג "כנף קבועה" (מטוס) ימשיך לדאות אך קצב המהירות האנכית השלילית שלו יהיה גבוהה יותר. כלי טיס מסוג "כנף סובבת" (מסוק) יבצע אוטורוטציה כלפי הקרקע. טייסים מתאמנים לעיתים בסימולציה של נחיתת אונס, המדמה כשל במנוע, בה הם נדרשים להנחית את המטוס בשלום בדאיה במהירות האופטימלית.

אם מאותר אתר נחיתה במרחק דאיה או אוטורוטציה של כלי הטיס, תסתיים בדרך כלל נחיתת החירום ללא פציעות או נזק משמעותי לכלי; זאת כיוון שכלי טיס ממונעים אינם צורכים בדרך כלל כח מנוע רב, או כלשהו בזמן הנחיתה. מטוסים קלים יכולים לנחות בשלום, במקרים רבים, בשדות, כבישים, על שפת נהרות (או על פני המים, אם הם מצוידים במצופים). לעומת זאת, כלי טיס בינוניים או כבדים דורשים, בדרך כלל, מסלול נחיתה ארוך בשל משקלם הכבד ומהירות הנחיתה הגבוהה הנגרמת, בין היתר, מכך שלא ניתן לפרוס את המדפים והספוילרים המסייעים להאטת המטוס בצורה משמעותית והיפוך הדחף המסייע לבלימה אינו פעיל (במקרה של כשל בכל המנועים או במערכת ההידראוליות).

דוגמאות לנחיתת חירום

למטוסים גדולים יש מספר מנועים ומערכות תומכות כפולות, כך שנחיתות אונס נדירות ביותר עבורם. עם זאת מטוסים כאלה ביצעו מספר נחיתות אונס, לדוגמה:

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.