נורדקאפ

נורדקאפנורווגית: Nordkapp - "כף הצפון" או Nordkapplatået - "רמת כף הצפון") הוא חצי אי קטן בתחומה של מועצה מקומית באותו שם, בצפונו של האי מגרֵייה (Magerøya) במחוז פינמרק (Finnmark) שבצפון נורווגיה.

גאוגרפיה

חצי האי התפרסם בשל צוק בגובה של 307 מטר בצפונו המזדקר מעל מימי האוקיינוס הארקטי בקוארדינטות 71°10′21″ צפון ו-25°47′40″ מזרח, והנחשב באופן פופולרי לנקודה הצפונית ביותר באירופה. הלכה למעשה, נורדקאפ אינו הנקודה הצפונית באירופה הן בשל כך שסמוך ממערב לו שוכן כף קניבשלודן (Knivskjellodden) המגיע קילומטר ומחצה נוספים צפונה, ובעיקר בשל כך ששני חצאי האי שוכנים על האי מגרייה ולפיכך אינם חלק מאירופה היבשתית. הנקודה הצפונית באירופה היא על כן כף הינרודן (Kinnarodden) מזרחה משם בנורדקין.

היסטוריה

נורדקאפ קיבל את שמו מהאנגלי ריצ'רד צ'נסלור (Richard Chancellor) כאשר עבר במקום בשנת 1553 בחיפושיו אחר "המעבר הצפון-מזרחי" לסין. בנורדית עתיקה היה שמו של המקום קניסקנס (Knyskanes), וברוסית מורמנסקי נוס (Мурмански носс). כמאה שנים לאחר גילויו, היה נורדקאפ לנקודת משיכה לתיירים, והראשון שהגיע למקום כתייר היה ככל הנראה הכומר האיטלקי בן העיר רוונה פרנצ'סקו נגרי (Francesco Negri), שפקד את נורדקאפ ב-1665. מבקרים מפורסמים אחרים היו לואי פיליפ, מלך צרפת (1795), אוסקר השני, מלך שוודיה (1873) ורמה החמישי, מלך תאילנד (1907).

ב-26 בדצמבר 1943 נערך קרב כף הצפון מול חופי נורדקאפ בין 14 ספינות הצי המלכותי הבריטי לבין 6 ספינות של הקריגסמרינה, ובמהלכו הוטבעה האוניה הגרמנית שרנהורסט (Scharnhorst). הרקע לקרב היה ניסיונן של ספינות הקריגסמרינה לפגוע בשיירה של 19 ספינות אספקה אשר לוו על ידי אוניות הצי המלכותי בדרכן לברית המועצות. שלושה ימים לפני הקרב איתרו מטוסי הלופטוופה את השיירה, ויום לפניו, ב-25 בדצמבר 1943, יצאו הספינות הגרמניות מפיורד אלטה בדרכן צפונה. הגרמנים לא היו מודעים לנוכחותן של ספינות קרב נוספות של הצי המלכותי באזור. ביום הקרב עצמו שרר מזג אוויר סוער ומפקד הכוח הגרמני, אריך ביי (Erich Bey), אשר לא הצליח לאתר את שיירת האספקה, הורה לספינות הליווי שלו לנוע דרומה במטרה להגדיל את שטח החיפושים. בשעה 09:00 לערך ביום הקרב נוצר מגע בין השרנהורסט אשר נותרה בגפה לבין הכוח הבריטי. לאחר חילופי אש, נפגע מכשיר המכ"ם בשרנהורסט, ולאור תנאי מזג האוויר והראות הלקויים, נימלט ביי דרומה. ביי סבר כי הצליח לחמוק מאויביו ופנה שוב לכיוון צפון-מזרח. בשעה 12:00 לערך שוב נוצר מגע בין הצדדים, שהתפתח למרדף והגיע לסיומו בשעה 19:45 כאשר השרנהורסט נפגעה מפצצות טורפדו וטבעה כ-170 ק"מ צפונית-מזרחית לנורדקאפ. הקרב מכונה "קרב הכף הצפוני" (Battle of North Cape) על שמו של נורדקאפ.

עד 1959 התאפשרה הגעה אל נורדקאפ בדרך הים בלבד, והמבקרים נאלצו לטפס לאחר מכן לאורך העלייה התלולה אל הצוק. ב-1959 נסלל כביש בן 34 ק"מ מהעיירה הונינגסוואג (Honningsvåg) שבקצהו הדרומי של האי מגרייה. ב-1978 הוקמה בנורדקאפ אנדרטת הגלובוס שהפכה לסימלו של המקום. במרכז המבקרים שנבנה בתוך הסלע מוצגת תערוכה ומוקרן סרט אודות המקום. במקום בית קפה, מסעדה ובר, וקפלת יוחנן ה"קדוש" שבו מתפארת בתואר הכנסייה הצפונית בעולם.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.