נווט

נווט הוא אדם במטוס או במסוק קרב או בכלי שיט האחראי לניווט הכלי.

בכלי טיס

במסוק, לנווט מטלות נוספות, ואף יכולת להטיס את המסוק במקרה והטייס אינו מסוגל לכך. במטוסי קרב מתקדמים, לרוב, בנוסף לעבודתו כמנווט ומתכנן נתיב הטיסה, מוכשר הנווט גם בהפעלת מערכות נשק מונחה ולוחמה אלקטרונית.

בצי הסוחר

בכלי שיט סוחר או אוניות גדולות, בתפקיד הנווט משמש הקצין השני. הוא גם אחראי על תכנון ההפלגה מנקודת המוצא ועד נמל היעד. הקצין השני הוא הסמכות העליונה המייעצת לרב החובל בתחום הניווט. על אף שהנווט הוא האחראי על תכנון השיט, כדי לחלק את העומס במהלך הפלגות ארוכות, כל קציני הגשר למעשה מנווטים את האוניה ואחראים בתורם על התרעה ועקיפה של עצמים מסוכנים הניצבים בדרכו של כלי השיט מעל ומתחת פני המים ושמירה על בטיחות השיט בדרך אל היעד.

בחיל הים הישראלי

בספינות הטילים של חיל הים, את תפקיד הנווט ממלא קצין המשמרת (קמ"ש) שהוא קצין ימי בדרגת סגן, בוגר קורס חובלים מגמת שיט. הקמ"ש מופקד על פיקוד מוצב הגשר בספינה, על שלל בעלי תפקידיו. בפלגות הבט"ש, את התפקיד מבצע סגן מפקד הדבור/ דבורה/ שלדג.

תפקידי קצין המשמרת:

  • תכנון נתיבי השיט. הן בהפלגות אימון והן בגיחות מבצעיות.
  • יציאה וכניסה מ/אל מעגנות ונמלים.
  • ניווט הספינה בדרך אל היעד המתוכנן.
  • בטיחות השיט הכוללת הפעלת מערכות ניווט, מכ"ם, מערכת שליטה ובקרה ואמצעי קשר.
  • פיקוח ובקרה על לוחות זמנים. הן זמני שגרת הפעלה והן לוחות זמני אימונים.
  • בקרב: אחראי על ניווט קרבי של כלי השיט המחייב תמרון לירי והפעלת שלל אמצעי הגנה.

זהו התפקיד הראשון שממלא בוגר מגמת שיט בקורס חובלים, טרם יציאתו למבחני כניסה אל בית הספר לפיקוד ימי.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.