נווה מדבר


שגיאות פרמטריות בתבנית:פירוש נוסף

פרמטרים ריקים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

נווה מדבר הוא שטח בלב המדבר, שיש בו מקור מים (כגון מעין). נופו של נווה המדבר בולט מאד בסביבתו הצחיחה, הוא משמש בית גידול לבעלי חיים ומוקד משיכה לאדם.

מקור המים

מקורות המים של נווה המדבר קשורים למפלס מי התהום. ברוב נאות המדבר עולים המים אל פני השטח בכח עצמם, בצורת מעיינות. באחרים שואבים את המים מבארות.

נאות מדבר בישראל

גם בארץ ישראל יש נאות מדבר, כמו למשל עין גדי במדבר יהודה ועין עבדת בנגב. רוב נאות המדבר בארץ היו מיושבים כבר בתקופה קדומה ביותר. יש דעות כי פי הכתובים, כמעט כל תחנות בני ישראל בעת נדודיהם במדבר היו נאות מדבר, אם כי מדברי הרמב"ם במורה נבוכים (חלק ג פרק נ) משתמע שאף לא חניה אחת שלהם הייתה בנווה מדבר.

תרומת נאות המדבר להתפתחות הציוויליזציה

אנתרופולוגים משערים, כי נאות המדבר איפשרו התפתחות של נתיבי סחר והגירה. דוגמה לנתיב כזה היא דרך המשי, המובילה מסין והודו ועד לטורקיה[1].

נאות מדבר מלאכותיים

הודות לתחושה הטובה שיכולים להקנות מים לאדם, התפתחו נאות מדבר מלאכותיים לסוגיהם. חלקם קטנים כג'קוזי, וחלקם בהיקף עצום של עיר שלמה. עיר כזאת היא לאס וגאס שבמדינת נבדה בארצות הברית, שהוקמה במדבר מוהאבי בשנת 1910 ושטחה כ-300 קמ"ר. את רוב המים הדרושים לעיר, על דשאיה ומזרקותיה, מביאים מאגם מיד שעל נהר הקולורדו, המרוחק 50 ק"מ מהעיר. מי התהום המועטים באזור העיר נשאבו, מפלסם ירד, והקרקע שקעה במידה מסוכנת[1].

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1 2 רבקה לוטון, פנטזיה רטובה במדבר, באתר "אלכסון", 5 בינואר 2016
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.