נוגה אלון

נוגה אלון
נוגה אלון בשנת 2008
לידה 17 בפברואר 1956 (64)
ענף מדעי מתמטיקה
ארצות מגורים ישראל
פרסים והנצחה

חתן פרס ישראל בחקר המתמטיקה לשנת התשס"ח

תרומות עיקריות
מחקרים בקומבינטוריקה, תורת הגרפים ושימושיהם בתאוריה של מדעי המחשב

נוגה אלון (נולד ב-17 בפברואר 1956), הוא מתמטיקאי ומדען מחשב ישראלי, פרופסור באוניברסיטת תל אביב, זוכה פרס גדל לשנת 2005, פרס ישראל בחקר המתמטיקה לשנת התשס"ח ופרס א.מ.ת לשנת 2011[1].

ביוגרפיה

נוגה אלון נולד וגדל בחיפה, בן לדרור אלון[2], אחיינו של יגאל אלון. אמו היא הסופרת והמתרגמת חמדה אלון, נכדתה של פועה רקובסקי. למד בבית הספר הריאלי, במהלך לימודיו זכה במקום הראשון באולימפיאדה למתמטיקה של מכון ויצמן למדע[3], ובמקום הראשון בתחרות גרוסמן במתמטיקה של הטכניון. הוא התגייס לצה"ל ב-1974 ושירת שנה בחיל השריון, יצא ללימודים במסגרת העתודה האקדמית וחזר כקצין לשירות בחיל המודיעין. במהלך שירותו היה חלק מצוות שזכה בפרס ביטחון ישראל.

אלון הוא בעל תואר ראשון במתמטיקה מהטכניון, תואר שני במתמטיקה מאוניברסיטת תל אביב, ותואר שלישי מהאוניברסיטה העברית בירושלים, בהנחייתו של פרופ' מיכה פרלס. בשנת 1985 הוענקה לו מלגת אלון.

אלון הוא חבר סגל אוניברסיטת תל אביב, מופקד על הקתדרה לקומבינטוריקה ומדעי המחשב בבתי הספר למדעי המתמטיקה ולמדעי המחשב של האוניברסיטה, וחבר במעבדות המחקר של מיקרוסופט ישראל. חבר האקדמיה הישראלית למדעים החל משנת 1997. במהלך הקריירה כיהן כראש בית הספר למדעי המתמטיקה בין השנים 1999 ל-2001 וכפרופסור אורח במוסדות יוקרתיים רבים ובהם MIT, המכון למחקר מתקדם בפרינסטון, מכון המחקר של IBM בקליפורניה, מעבדות בל ומעבדות המחקר של מיקרוסופט. אלון פרסם מאמר עם פאול ארדש, ועל כן יש לו מספר ארדש 1.

נוגה אלון עוסק במתמטיקה בדידה ובמדעי המחשב תוך התמקדות בקומבינטוריקה, בתורת הגרפים ובשימושיהם בתאוריה של מדעי המחשב. פרסם ספר אחד ולמעלה מ-500 מאמרים מדעיים, וכן מכהן במועצת העורכים של כחמישה עשר כתבי עת מדעיים בינלאומיים. פרץ דרך בהמצאת דרכי הוכחה מקוריות בתורת הגרפים, באמצעות שיטות הסתברותיות.

אלון נשוי לנורית ואב לשלוש בנות.

פרסים ותוארי כבוד

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1 2 נוגה אלון באתר פרס א.מ.ת
  2. אורי דרומי, דרור אלון (פייקוביץ'), מראשוני רכבת ישראל, 1922-2009, באתר הארץ, 12 ביוני 2009
  3. נער מחיפה זכה באולימפיאדה למתמטיקה, מעריב (עיתון), 8 במאי 1974
  4. פרס דייקסטרה, האיחוד האירופי למדעי מחשב תיאורטיים (EATCS)
  5. קורות חיים מקוצרות של נוגה אלון, בית הספר למדעי המתמטיקה באוניברסיטת תל אביב
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.