מתתיהו הכהן

מתתיהו כהן גדול (נפטר ב-165 לפנה"ס) (מכונה גם מתתיהו החשמונאי או "מתתיהו בן יוחנן כהן גדול") היה כהן ממשפחת חשמונאי, מנהיג ומצביא, הוא החל את מרד החשמונאים כנגד הממלכה הסלאוקית ושליטה אנטיוכוס הרביעי, והיה אבי השושלת של ממלכת החשמונאים.

קורות חייו

מתתיהו היה בן יוחנן בן שמעון ממשמרת יהויריב, אחת מעשרים וארבע משמרות כהונה. למתתיהו היו חמישה בנים: יוחנן הגדי, שמעון התרסי, יהודה המכבי, אלעזר החורני ויונתן הוופסי.

בזקנתו של מתתיהו, בשנת 167 לפני הספירה גזר השלטון הסלאוקי בימי אנטיוכוס הרביעי להעביר את תושבי יהודה על דתם תוך חילול בית המקדש בירושלים. לפיכך עזב מתתיהו עם בניו את ירושלים ועבר למודיעין. על פי המסופר בספר מקבים א', כאשר הגיעו היוונים למודיעין, בקשו היוונים ממתתיהו שיתן דוגמה לאחיו ויזבח ראשון לאליל, מתתיהו סירב לעשות זאת והצהיר אמונים לתורה ולמצוות. כאשר נגש אחד המתייוונים לזבוח על הבמה לאליל, קנא מתתיהו לה' והרג את המתיוון, כמו כן הרג את שליח המלך והרס את הבמה, לאחר מכן, ברחו מתתיהו ובניו להרים ורבים מבני יהודה, המכונים בספר מקבים "קהל חסידים, גיבורי חיל מישראל, כל המתנדב לתורה" מתתיהו ובניו החלו בפעולות גרילה נגד היוונים ובחידוש חיי התורה: הריסת במות שנבנו לעבודה זרה ומילת הילדים שלא נימולו בגלל גזירות אנטיוכוס.

שנה לאחר מכן בשנת 166 לפני הספירה נפטר מתתיהו, לפני מותו ציווה מתתיהו את בניו לשמור את מצוות התורה ולנקום באויבים, את שמעון בנו הוא מינה להיות איש עצה ואת יהודה המכבי להיות שר הצבא - יורשו בהנהגת המרד.

לא לגמרי ברור מה מקור הכינוי "חשמונאי". השם אינו מופיע בספר מקבים. על פי יוסף בן מתתיהו, חשמונאי היה אבי שמעון, סבו של מתתיהו.[1] לפי מסורת חז"ל, מתתיהו עצמו היה מכונה "חשמונַי".[2] בתפילת על הניסים מוזכר ביחס למתתיהו הביטוי כהן גדול: "בימי מתתיהו בן יוחנן כהן גדול". ייתכן שמקור הביטוי הוא בברייתא[3] בה נכתב: "בימי יוונים שהעמדתי להם שמעון הצדיק וחשמונאי ובניו ומתתיהו כהן גדול". מאחר שבמקורות קדומים יותר לא מוזכר שמתתיהו היה כהן גדול, יש מפרשים שחז"ל כינוהו בתואר זה לשם כבוד בלבד[4]. ואפשר שגם היה בגדר של כהן משוח מלחמה. יש מפרשים שהביטוי כהן גדול שבתפילת על הניסים מתייחס אל אביו יוחנן. יש האומרים שמקור השם "חשמונאי" הוא בשם של עיר שהייתה מדרום לבאר שבע.

פרשנים כמו רש"י ומצודת דוד ראו במתתיהו ובחשמונאים את התגשמות הנבואה של דניאל

וְעָמַד עַל כַּנּוֹ מַעֲבִיר נוֹגֵשׂ הֶדֶר מַלְכוּת, וּבְיָמִים אֲחָדִים יִשָּׁבֵר וְלֹא בְאַפַּיִם וְלֹא בְמִלְחָמָה.

"ויתחזק על בסיסו בהר המודעית, מתתיהו בן יוחנן המעביר נוגש יון מעל ישראל וגו' והוא הדר מלכות בישראל כי שר וגבור יהיה הוא וכל זרעו אחריו בני החשמונים" (רש"י שם)

בשנים האחרונות החלה להשתרש מסורת כי קברו של מתתיהו הכהן מצוי בחורבת הגרדי, במקום בו ניצב קבר שייח' ערבאווי, בלב יער אורנים הסמוך לקברי המכבים (סמוך למשלט 219).[5] כיום מיוחס האתר על ידי "האגודה למען קברי צדיקים" כמקום קבורתו של מתתיהו הכהן אך לא נמצאו ראיות לביסוס הטענה.

לקריאה נוספת

  • אלף אישים, חלק א'
  • רומן וילק, "כפיית המילה בימי מתתיהו" סיני קטו תשנ"ה עמ' 182-184

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. יוסף בן מתתיהו, קדמוניות היהודים, ספר 12, פרק ו, פסקה א, סעיף 265.
  2. פרוש פרופ' א.ש. הרטום לספר חשמונאים א', פרק ב', פסוק א'.
  3. המובאת בתלמוד בבלי, מסכת מגילה, דף יא עמוד א
  4. אהרן היימאן, תולדות תנאים ואמוראים - חלק ג', ערך מתתיהו כהן גדול
  5. בין מתתיהו החשמונאי לשייך המערבי "עיתונט מודיעין"
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.