מתנ"ס

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מתנ"ס הוא מרכז קהילתי לחינוך בלתי פורמלי ופעילויות תרבות. המתנ"ס מהווה ציר מרכזי בפעילות החברתית-קהילתית לכלל תושבי היישוב או השכונה בשגרה ובחירום. החברה למתנ"סים מפעילה מתנ"סים במגוון יישובים בישראל.

המתנ"ס הוא מוסד עצמאי הפועל כחברה לתועלת הציבור או כעמותה. בראש כל מתנ"ס מכהנת הנהלה ציבורית האחראית באופן משפטי וציבורי על מדיניותו, על תקציבו ועל התוכניות המופעלות בו. ההנהלה מעצבת וקובעת את מדיניות המתנ"ס על פי צורכי הקהילה המקומית והאזורית. ההנהלות הציבוריות של מתנ"ס מורכבות מנציגים של הרשות המקומית, נציגים של החברה למתנ"סים ונציגות תושבים.

החברה למתנ"סים מפעילה כ-170 מתנ"סים ברחבי הארץ[1], בפריפריה ובמרכז עיירות הפיתוח, בערים, במועצות מקומיות ואזוריות, בקיבוצים ובמושבים, הן במגזר היהודי והן במגזר הלא-יהודי.

מטרות המתנ"ס

המתנ"ס הוא חלק אינטגרלי מהקהילה ועל כן מהווה מוקד לפעילות קהילתית, חברתית, אזרחית ותרבותית לכלל תושבי היישוב. שערי המתנ"ס פתוחים מרבית שעות היום לכל שכבות האוכלוסייה ולכל הגילאים. הפעילות מגוונת, גמישה ומקיפה נושאים רבים, בהתאם לצורכי התושבים ולרצונם, ותוך שיתופם בוועדות השונות הקובעות את פעילות המתנ"ס. המתנ"סים ממוקמים במבנים ייחודיים להם ומפעילים שלוחות ברחבי היישוב, אולמות מופעים, ספריות ובריכות שחייה.

תחומי הפעילות של המתנ"סים:

  • תכלול כל הפעילות הקהילתית ביישוב.
  • פעילות קהילתית, חינוכית, חברתית ותרבותית לטיפוח האדם והקהילה. פעילות בתחום זה כוללת קבוצות פעילים מקומיות, מרכז השכלה למבוגרים, גינות קהילתיות ועוד.
  • יצירת מסגרות פעילות ותחומי עניין מגוונים לביטוי עצמי, לתרומה חברתית ובילוי בשעות הפנאי לכל טווח הגילאים והמגזרים. המתנ"סים מארגנים חוגים ופעילויות בין היתר בתחומי הצגות ילדים, סדנאות והרצאות, חוגים למוזיקה וסוגי חוגים נוספים.
  • עידוד ופיתוח מצוינות וגאווה בקרב תושבי המקום. פעילות בתחום זה כוללת תוכניות מנהיגות לבני נוער ועידוד יוזמות תושבים.
  • השתתפות בתכנון עירוני. הובלת תהליכים של שיתוף ציבור בתכנון העירוני.

פעילות מתנ"סים מחוץ לחברה למתנ"סים

לא כל המתנ"סים בארץ פועלים מטעם החברה למתנ"סים, ישנן רשויות מקומיות אשר המתנ"סים בהן לא פועלים מטעם החברה, אף על-פי שפעילותם והמבנה שלהם זהה ברוב המקרים.

בין רשויות אלו:

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.