מתיחת הירח הגדולה

מתיחת הירח הגדולה הייתה סדרה של שישה מאמרים שהופיעו בעיתון "ניו יורק סאן" החל ב־25 באוגוסט 1835 ושטענו למציאת חיים על הירח. המאמרים יוחסו לסר ג'ון הרשל, האסטרונום הידוע ביותר של אותה תקופה (שלא כתב אותם).

הכותרת הייתה:

תגליות אסטרונומיות גדולות
שנעשו לאחרונה
על ידי סר ג'ון הרשל, L.L.D. F.R.S. &c.
בכף התקווה הטובה
מתוך המוסף של מגזין אדינבורו למדע

המאמרים נכתבו למעשה על ידי ריצ'רד אדמס לוק (Richard Adams Locke; 18001871); מגזין אדינבורו למדע (Edinburgh Journal of Science) היה מגזין אמיתי שהפסיק להתפרסם כמה שנים קודם לכן. לוק אמר מאוחר יותר שכוונתו הייתה סאטירית ולא לערוך תרמית, אלא לצחוק על מדענים ועל מה שלדעתו היו הספקולציות הפרועות שלהם.

המאמרים תיארו חיות פנטסטיות על הירח, בהן ביזונים, עזים, חדי־קרן, בונים דו־רגליים, חסרי זנב והומינידים דמויי עטלף בעלי כנפיים ("Vespertilio-homo") שבנו מקדשים. עוד תוארו עצים, אוקיינוסים וחופים. תגליות אלו בוצעו, כביכול, על ידי "טלסקופ עצום שפועל בעיקרון חדש לגמרי".

התרמית התגלתה כעבור שבועות מספר, אך העיתון לא פרסם תיקון לידיעה.

הרשל עצמו היה משועשע בתחילה, וציין שתגליותיו האמיתיות לעולם לא יכלו להיות כה מדהימות, אבל מאוחר יותר הוא התרגז משום שנאלץ להתמודד עם שאלות מאנשים שלקחו ברצינות את התרמית.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.