משרד הביטחון של הפדרציה הרוסית

משרד הביטחון של הפדרציה הרוסית
Министерство безопасности Российской Федерации
מידע כללי
תחום שיפוט רוסיה  רוסיה
סוכנות אם לשכת נשיא רוסיה
מטה מרכזי ככר לוביאנקה, מוסקבה, רוסיה

משרד הביטחון של הפדרציה הרוסית (ברוסית: Министерство безопасности Российской Федерации) היה הגוף המרכזי של הרשות המבצעת של רוסיה, אשר מינואר 1992 ועד דצמבר 1993 עסק בכל העניינים הנוגעים לענייני ביטחון לאומי.

היסטוריה

משרד הביטחון של הפדרציה הרוסית הוקם ב-24 בינואר 1992 על פי צו של נשיא הפדרציה הרוסית מספר 42 על בסיס סוכנות הביטחון הפדרלית ושירות הביטחון הבין-רפובליקני של ברית המועצות, שפורקו. הקמת המשרד היה תוצאה של ניסיון לא מוצלח לאחד סוכנויות ביטחון וגופי שיטור לכדי משרד ממשלתי בשם משרד הביטחון והפנים של רוסיה בדצמבר 1991. תקנות על מעמדו של המשרד אושרו בצו נשיאותי מספר 42. גופים טריטוריאליים של משרד הביטחון נקראו מינהלי משרד הביטחון של הפדרציה הרוסית. הליך הקמת משרד הביטחון של הפדרציה הרוסית הסתיים ב-1 ביולי 1992[1].

במקור משרד הביטחון של הפדרציה הרוסית כלל גם מחלקות למודיעין נגדי, יחידות תפעוליות, טכניות ואנליטיות שהיוו בעבר חלק מהוועדה לביטחון המדינה של ברית המועצות. בהתאם לצו הנשיאותי, לצד השר עבדו 8 סגנים, כולל סגן ראשון (אף שבמשך כל זמן קיומו של המשרד, משרה זו לא אוישה). ביום הקמת משרד, 24 בינואר 1992, מונו גם ראשיו: השר ויקטור בראניקוב, סגנו אולייניקוב ו-5 סגנים נוספים.

ב-12 ביוני 1992 על בסיס הכוחות של הוועדה להגנה על גבולות המדינה של ברית המועצות, שהוקם באוקטובר 1991, הוקם משמר הגבול של רוסיה, אשר אורגנו כחלק ממשרד הביטחון. בהקשר זה, מספר סגני השר גדל ל-9 אנשים. ב-15 ביוני, לתפקיד סגן שר הביטחון של הפדרציה הרוסית — מפקד משמר הגבול של הפדרציה הרוסית מונה אלוף שליאטין (ב-8 בנובמבר 1992 הוא קודם לדרגת קולונל-גנרל). ב-27 ביולי 1993, לאחר עימותים על גבול טג'יקיסטן-אפגניסטן, שליאטין שוחרר מתפקידו ובאוגוסט תפס את מקומו קולונל גנרל ניקולאייב.

באותו יום, ב-27 ביולי 1993, פוטר גם השר בראניקוב[2] (במהלך אירועי ספטמבר — אוקטובר 1993 הוא היה שר הביטחון של רוסיה ותמך בסגן הנשיא אלכסנדר רוצקוי). למחרת, ה-28 ביולי, לשר הביטחון מונה ניקולאי גולושקו[3].

ב-18 בספטמבר 1993 צו של הנשיא ילצין אישרר את מינוי גולושקו לשר[4]. עם זאת, זה היה מינוי שלא אושר על ידי המועצה העליונה של הפדרציה הרוסית, כפי שנדרש על פי החוקה באותו זמן (חוקת 1978). 

ב-21 בדצמבר 1993 משרד הביטחון של הפדרציה הרוסית בוטל על פי צו של נשיא הפדרציה הרוסית מספר 2233, המשרד הוחלף בשירות הפדרלי למודיעין מסכל[5]. ממלא מקום שר הביטחון ניקולאי Golushko וסגנו, סרגיי סטפאשין, המשיכו לכהן בתפקידיהם גם במסגרת הגוף החדש. משמר הגבול הפך לגוף נפרד: 30 בדצמבר 1993 הוקם שירות משמר הגבול הפדרלי של הפדרציה הרוסית.

הארגון המחודש של משרד הביטחון של הפדרציה הרוסית הפדרלי היה הרפורמה המבנית האחרונה בגופי ביטחון הפנים של רוסיה. לאחר מכן, כל השינויים נעשו בהדרגה, גם בזמן ייסוד שירות הביטחון הפדרלי של הפדרציה הרוסית ביוני 1995 שהיווה בפועל שינוי שמו של השירות הפדרלי לסיכול ריגול ללא ביצוע שינויים מבניים במנגנון ובמצבת כח האדם.

שר הביטחון של הפדרציה הרוסית

שםתקופת כהונההערות
1.ויקטור בראניקוב24 בינואר 1992 - 27 ביולי 1993בתקופת המשבר החוקתי ברוסיה כיהן כממלא מקום
2.ניקולאי גולושקו28 ביולי - 21 בדצמבר 1993ממלא מקום

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.