משפט מסחרי

אלה הם כללים שקובעים, בין השאר, אילו סוגי חברות מסחריות קיימות, איך מקימים חברה, איך מפרקים חברה, מה הם אמצעי התשלום הקיימים במשק וכדומה. המשפט מסחרי עוסק בחלק של עולם החוק והמשפט העוסק בדיני מסחר, דיני חברות ודיני ניירות ערך וכדומה.[1]

זהו ענף בחוק הקובע את זכויותיהם וחובותיהם של כל הצדדים בזמן ביצוע סחר ומסחר ומנהל סכסוכים הנובעים מעסקאות רגילות של קונים ומוכרים, מאספקת סחורות ושירותים בדרך המסחר.[2]

משפט מסחרי, העונה גם לשם דיני סחר, הוא משפט החל על היחסים, זכויותיהם והתנהלותם של אנשים ועסקים העוסקים במסחר, סחורה, סחר ומכירות. כמו כן, משפט מסחרי עוסק בכל הנוגע בתחום החברות המסחריות, הקמת ופירוק חברה, הסכמי מייסדים, שותפויות ועוד.[3] המשפט הישראלי מתחלק לשלוש קבוצות עיקריות - הראשון הוא המשפט חוקתי, השני הוא המשפט פלילי, והשלישי הוא המשפט האזרחי אשר עוסק בדיני משפחה, דיני עבודה, דיני נזיקין, דיני קניין רוחני ועוד נושאים שבהם אף אחד מהצדדים במשפט איננו המדינה.

אחד הנושאים המרכזיים בתחום המשפט הוא תחום המשפט האזרחי, ותחום זה נחלק למספר רב של תתי תחומים. אחד מהם הוא משפט מסחרי.[4]


סוגיות במשפט המסחרי

להלן כמה סוגים של תחומים שונים במשפט המסחרי:

  • דיני חברות- התחום בחוק אשר מסדיר את פעילותן והתנהלותן של בתי עסק וחברות מסחריות, תחום המשפט המסחרי הזה נוגע בעיקר בסוגיות של הקמה או פירוק של עסק. בתחום זה כלולים הקמת ורישום החברה, יחסים בין מנהלי החברה לבעלי המניות ובין מנהלי החברה לעובדים.
  • ממון- סוגיות אשר עוסקות בממון מהוות חלק משמעותי מעולם המשפט המסחרי. כאן הכוונה לסוגיות אשר קשורות לכספים, לדוגמה חוזי התקשרות בין בתי עסק שונים ובין אזרחים פרטיים לבין חברות מסחריות.
  • שותפויות וצורות עבודה שונות- תחום זה עוסק בהסדרי עבודה וצורות עבודה שונות, כפי שהן מסוכמות בין גורמים שונים בעסק.
  • הסכמים מסחריים- בתחום זה אפשר לכלול את כל הקשור בשותפויות בין חברות, הסדרי הפצה, חוזי זכיינות, הסכמי סוכנות, הסכמי ייצור, ועוד הסכמים הקשורים לעסקים.[1]
  • הסכמי סודיות- זהו למעשה תת-נושא של תחום החוזים – הסכם שמבטיח שמירה על סודיות בין שני צדדים, אם אלו עובד ומעביד, שותפים, ספקים וכדומה.
  • הגנה על סימן מסחרי- משפט מסחרי מייחס חשיבות רבה לשמירה על סימנים מסחריים ועל זכויות הקניין של חברות, גופים ואנשים פרטיים.
  • עניינים כספיים- תחום זה כולל את כל הקשור במימונים, הלוואות, מקרקעין, ניירות ערך, הנפקת מניות, הנפקת אופציות, הנפקת אגרות חוב ועוד.
  • התנהלות מול רשויות המס- סוגיית המיסים היא חלק בלתי נפרד מתחום זה. כל חברה שפועלת בישראל או שמנהלת הוצאות והכנסות בארץ, כפופה להגדרות של המשפט המסחרי.
  • זכייניות ורישיון לעסק- חוקי המשפט המסחרי מתייחסים גם לדרך בה ניתן להקים עסק מכל סוג שהוא- עסקים המתבססים על זכיינות, מכולת, עסק הפועל מהבית וחברות ענק.
  • כינוס נכסים, הקפאת הליכים- המשפט המסחרי עוסק גם בכינוס נכסים, מימוש בטוחות, הקפאת הליכים, הוצאה לפועל וכדומה.[5]

טיב המשפט המסחרי

משפט מסחרי הוא אחד החלקים החשובים של המשפט האזרחי, המשפט המסחרי עוסק בעסקאות הקשורות לעסקות מסחריות.

ניתן להגדיר את המשפט המסחרי ככללים המיוחדים החלים על חוזה של מכירת טובין ועל חוזים הנלווים לכך, כלומר חוזים עבור הובלה וביטוח של סחורות וחוזים.[6][2]

תפקידו של המשפט המסחרי

המשפט המסחרי מסייע לאנשי העסקים בפתרון סוגיות מורכבות הקשורות לעסקות סכסוכים וכן מסייע לעסקים ולצרכנים כאחד להגן על האינטרסים המסחריים שלהם.

ניתן לראות את תפקידו של המשפט המסחרי לאפשר לגופים מסחריים לעשות עסקים באופן שהם רוצים לעשות זאת.

המשפט המסחרי מסייע לאנשי העסקים בפתרון סוגיות מורכבות וגם מסייע לעסקים ולצרכנים להגן על האינטרסים המסחריים שלהם.[2]

הערות שוליים


הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.