משפחות כהן

ביהדות, כהן הוא מצאצאי אהרן הכהן. זיהוי המשתייכים לכהנים על פי שם המשפחה "כהן" הוא המובהק ביותר. עם זאת, קיימות משפחות כהן נוספות בעלות ייחוד. להרבה שמות משפחה של משפחות כהנים, הצטרפו שמות לוואי, לרוב לפי מקום מושבם או מוצאם.

קיימים שמות משפחה נוספים שהם גרסאות של השם כהן ובהם: הכהן, כהנא, כוהני, כגן, קגן, קוגן, כוגן, קאהן, קון, קז, כהנמן, כהנר, כוהנר, ברכגן, ברקן, ברכאן (לא מעוברת) ועוד. כמו כן קיימים שמות משפחה שהן ראשי תיבות המאפיינים משפחות כהן: כ"ץ (= כהן צדק), מזא"ה (= מזרע אהרן הכהן). יש הטוענים כי סג"ל משמעו סגן הכהנים, אשר היה מחליפו של הכהן הגדול בבית המקדש והממונה על כל הכהנים.מאידך רוב הנושאים את השם סגל, הינם משתייכים לשבט לוי. כי סגן לכהן הוא הלוי. או כי השם ראשי תיבות לסגן לויים[1].

 • בעדה החלבית קיימת מסורת שבני משפחת שעיו וגינדי הם צאצאים של משפחת כהנים.
 • שם המשפחה רפפורט נקשר אף הוא עם משפחות הכהנים, כשבדרך כלל משפחות רפפורט מיוחסות לרבי שבתי כהן, מחבר הספר "שפתי כהן", הידוע בכינויו "הש"ך".
 • אליאב (מעוברת מאליוביץ', משפחת כהנים גדולה בפולין).
 • בני משפחת "בנצ'קובסקי" הם, על פי המסורת, כהנים.
 • שם משפחה "מולקנדוב" יוצאי בוכרה, שם משפחה קודם "מולו כהן" או "מלמד".
 • בעדה העיראקית ידועים בעיקר משפחת "זלכה" אשר ידועה ככהנים. "זלכה" למעשה משמש כראשי תיבות: זכר לכהן הגדול). יש אשר עברתו משפחתם עם השנים ל "זילכה".
 • בעדה הבוכרית קיימת מסורת לפיה לבני משפחת "חבסוב" ("כבאסוף" במקור "חבס" "כוואס" או "כבאס" - משמעות מילולית של השם הוא "חפץ" מלשון רצון, חשק.) מהעיר סמרקנד ייחוס למשפחת כהונה, על פי עדויות וממצאים מבית העלמין היהודי העתיק הקיים בעיר קיימות מצבות של אבות המשפחה מהמאה ה-19 ובהם ייחוס המשפחה כמשפחת כהונה. על פי מקובלי העדה משפחות הכהנים כשרים לכל דבר ועניין.
 • שם המשפחה "ארזי" או "כהן ארזי" הוא שם משפחה של כהנים שמקורה בסוריה ובלבנון.
 • שם המשפחה "מגארי" (נהגה מרורי) או "מגארי-הכהן" הוא שם משפחה תימני שעל פי המסורת נושאיו הם צאצאי משמרת יהויריב, אחת ממשמרות הכהונה.

כהן סקלי

משפחות כהן-סקלי היא משפחה מיוחסת ועתיקת-יומין אשר מדגישה את ייחוסה לצדוק הכהן. הם היו צאצאי פליטי פרעות קנ"א בספרד (1391), יוצאי העיר סביליה. ולאחר מכן עברה לדבדו, אשר הייתה עיר כהנים במרוקו. לפירוש המילה "סקלי" יש כמה פירושים: אחת היא שבימי הביניים הייתה תעשייה של עיבוד חוטי זהב בעיר סביליה שבספרד ויהודי מרוקו שידעו על כך קראו לחוט מעובד זה סקלי סיבילייאני, כהן-סקלי, לפי דעה זו הוא כהן יקר וטהור כמו חוט הזהב המבריק ביופיו וזוהרו; הדעה הרווחת היא ש"סקלי" לפי גימטריה של המילה סקלי המתאימה למילה צדוק, שכאמור משפחות הכהנים בדבדו מתייחסים לצדוק הכהן הגדול בימי דוד ושלמה.[2]

אישים ממשפחה זו

 • הרב דוד הכהן סקלי, אשר היה ראב"ד של קהילת אוראן באלג'ריה במשך 40 שנה, ובעל שו"ת "קריית חנה דוד".

כהן אברי"ש

כהן אברי"ש היא משפחת כהנים מיוחסת ועתיקה, ולפי האגדה היא מיחוסיו של רבי ישמעאל כהן גדול. למשפחה זו לא בא שם הלוואי בגלל מוצאה, אלא לאור שמו של אב המשפחה (כמו משפחת כהן יהונתן). אברי"ש הוא ראשי תיבות של - אני בן רבי ישמעאל.

אישים ממשפחה זו

כהן אלמע'רבי (אלמגריבי)

כהן אלמע'רבי היא משפחת כהנים שהתגוררה והיוותה את כל אוכלוסיית הכפר הקטן (חארה צגירה), בג'רבא שבתוניסיה. לשמה של משפחה זו, נוסף שם הלוואי (مغربي) כתוצאה ממקום מושבה במע'רב (צפון אפריקה).

כהן טנוג'י

כהן טנוג'י היא משפחת כהנים שמוצאה מטנג'יר שבמרוקו. למשפחה זו, שם הלוואי בא לה כתוצאה ממקום מושבה.

אישים ממשפחה זו

כהן יהונתן

כהן יהונתן היא משפחת כהנים אשר התגוררה בג'רבא ובתוניס, תוניסיה, אם כי מוצאה הוא מאלג'יריה. למשפחה זו לא בא שם הלוואי בגלל מוצאה, אלא לאור שמו של אב המשפחה (כמו משפחת כהן אברי"ש) - יהונתן. כל הצאצאים נקראו לאחר מותו של ראש המשפחה בשמו.

אישים ממשפחה זו

 • הרב סאסי מעתוק הכהן יהונתן.
 • הרב שושן כהן יהונתן - רב וגביר גדול ועשיר, אחיו של הרב סאסי.

כהן ירמו"ש

משפחת ירמוש היא משפחת כהנים אשר נוטריקון של שמם מציין את ברכת משה אל כלל שבט לוי (ובתוכם הכהנים); "יורו משפטך ליעקב ותורתך לישראל".

מגארי-הכהן (מגורי כהן)

מסורת בידי יהודי תימן כי בני משפחת מגארי-הכהן הם צאצאי יהויריב.[3] תרגום רס"ג לערבית לפסוק הראשון בפרשת פנחס למילים "בקנאו" הוא "כד מגר" ומסורת בידי אחד מזקני עדת תימן שזהו מקור שם המשפחה מגארי הכהן (כיום מגורי כהן) כיום יש אנשים שזה שמם סברא קרובה כי השם מגורי קרוב במשמעות ל"מריבה" הרמוזה בשמו של יהויריב הכהןשגיאת לואה: (בקריאה לתבנית:הערה) תוכן כפול: הערכה מתוך אתר נוסח תימן וגם . .

הכהן מלמד

משפחת כהנים מהעיר שיראז שבפרס, בשנת 1885 החלו להגיע לירושלים והתיישבו בשכונת נחלאות.

בני המשפחה

אזולאי

משפחת כהנים (שנויה במחלוקת על היותה כהנית) מצפון אפריקה, השם הוא ראשי תיבות של הפסוק "אשה זונה וחללה לא יקחו" שמבטא את איסורי החיתון שלהם, אך נגד טענה זו יצא כבר לפני יותר מ-200 שנה הרב חיים יוסף דוד אזולאי (החיד"א), אשר לא היה כהן.

תומא הכהן

משפחת כהנים שיושבת בעיר פקיעין מימי בית שני, השם "תומא" הוא ראשי תבות של "תורה וברכת משרתי אל".

קפלן

שם משפחה המשויך לכהנים יוצאי עדות אשכנז ומזרח אירופה. מקורו בתרגום של המונח "כהן" ל-chaplain הלועזי. לא תמיד קפלן משמעו כהן.

קגן, קוגן

שם משפחה לכהני יוצאי עדות אשכנז ומזרח אירופה ובפרט ממדינות דוברות רוסית. מקורו בתעתיק של השם "כהן" לשפה הרוסית בה האות ה' לרוב מוחלפת באות ג' הקלה יותר להגייה בקרב דוברי השפה.

משפחת ארנטרוי

משפחה ממוצא גרמני (כתיב יידי: אהערנטראיא) אישים ממשפחה זו רבי חנוך ארנטרוי

רפפורט

ערך מורחב – רפפורט

משפחת כהנים שהגיע לעיר פורטו שבאיטליה מגרמניה לאחר הפוגרומים שנערכו בזמן מסעות הצלב, הכינוי המקורי של ראש המשפחה ר' אברהם-מנחם בר יעקב הכהן טרם הגיעה לאיטליה היה "רפא" שמשמעותו "עורב" בגרמנית, לאחר מכן התחבר השם לשם העיר ונהפך לשם רפפורט.

אישים ממשפחה זו

כהן-ששון

משפחת כהנים מאיראן שנאלצה להוסיף את הסיומת ששון בראשית המאה העשרים בעודן באיראן כאשר החלו השלטונות לקיים רישום אוכלוסין ואף סירבו לרשום שתי משפחות שונות מאותו היישוב עם אותו שם משפחה. לאור זאת נאלצו משפחות רבות לשנות את שם משפחתן.

אליאב

משפחת כהנים שהגיעה מהעיר איביה, אשר כיום בליטא. משפחה ענפה אשר בידה מגילת ייחוס לשבט לוי מימי בית שני.

כהנשוילי

בגאורגיה ככלל לא היו משפחות כהונה ולוויה, אך בערך במאה השנים האחרונות חיו בה שלושה משפחות של כהנים שמוצאם מטורקיה שמם המקורי היה "כהן" והם שינו שם זה כשהגיעו לגאורגיה ל"כהנישווילי" כמנהג ומסורת המקום להוסיף "שווילי" - שמשמעותו 'בן' לשם המשפחה.

פרקש

משפחת כהנים שהגיעה מהונגריה. על פי מסורות היא מיוחסת לכהנים. חלק מוסיפים לשמם את שם המשפחה "הכהן", כדי לחזק כהנותם.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. תואר שאמנם לא קיים בחז"ל לעומת "סגן כהנים". אך קיים בלשון הראשונים. לדוגמה: הגהות אשרי עירובין פ"ג סי' י הגהה שלישית שמו של רבי יצחק הלוי
 2. אליהו רפאל מרציאנו, יחס דבדו החדש, מורשת מרוקו
 3. אבן ספיר, חדרי תימן עמוד פ"ז
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.