משך חכמה

משך חכמה
קובץ:משך חכמה.jpeg
מידע כללי
מאת הרב מאיר שמחה הכהן מדווינסק
סוגה עיון
הוצאה
הוצאה דפוס א' לעווין ריגה
שנת הוצאה תרפ"ז (1927)
מספר עמודים 427
קישורים חיצוניים
ויקיטקסט משך חכמה
היברובוקס https://hebrewbooks.org/14061
הספרייה הלאומית 001971607

ספר משך חכמה הוא פירוש על התורה בדרך פשוטו של מקרא שחיבר הרב מאיר שמחה הכהן מדווינסק

על הספר

הרב מאיר שמחה כתב את הספר בגיל 17, והיה זה הספר הראשון שכתב.[1] אולם למרות שהספר היה כתוב, הוא לא הוציא אותו לאור בגלל עצה שנתן לו סבו, שאם יוציא בתחילה את ספרו על התורה יתפרסם שמו כדרשן בלבד, ולכן הוציא תחילה את ספרו הלמדני אור שמח.[2]

המחבר ייחס חשיבות רבה לספרו "משך חכמה" והיה אומר: "את ה'אור שמח' הייתי יכול לחבר גם עכשיו לעת זקנותי, אבל את ה'משך חכמה' הייתי יכול לחבר רק בצעירותי".

על שמו נקרא הרחוב "משך חכמה" במודיעין עילית.

הוצאת הספר

הספר יצא לאור כשנה לאחר פטירת המחבר[2] בדפוס א' לעווין בריגה בשנת תרפ"ז (1927) בידי אב בית הדין של ריגה הרב מנחם מנדל זק.

תוכן הספר

הספר הוא פירוש לרוב בדרך פשוטו של מקרא, והעיקרון הוא לקרב את עניין הכתובים אל השכל הפשוט. לכן הוא מרבה לתת טעמים למה שמסופר בתורה.

הוא מזכיר בספרו, מלבד ספרי התלמוד ונושאי כליהם, גם את הגאונים, הראשונים וכן אחרונים דוגמת החתם סופר ונודע ביהודה, ואף ספרי קבלה כמו ספר הזהר, ספר יצירה.

לקריאה נוספת

  • יונה בן-ששון, מערכות האלוקות ומעגלות עולם נברא במשנתו העיונית של בעל "משך חכמה" : התאולוגיה והמטפיזיקה של ר’ מאיר שמחה הכהן, אשל באר-שבע ב' (1981), עמ' 355–378.
  • עוזי קלכהיים, כלל ישראל והלכות ציבור במשנתו של הגאון ר’ מאיר שמחה הכהן מדווינסק זצ"ל על פי ספרו "משך חכמה", מנחה לאי"ש (תשנ"א), עמ' 323–336.
  • הרב יהודה קופרמן, מבוא לספר משך חכמה על התורה.
  • יונה בן ששון, משנתו העיונית של בעל משך חכמה, מכללת ליפשיץ, תשנ"ו.
  • נפתלי רוטנברג, מלך, ראשי-עם ושבטי ישראל: שוויון בפני החוק בפירושו של בעל המשך חכמה, בתוך: הוגים בפרשה, ידיעות ספרים 2005, עמ' 638–645.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. רבי מאיר שמחה הכהן מדווינסק, האנציקלומדיה להנצחת צדיקים
  2. 1 2 רבינר, זאב אריה בן בנימין בינוש, רבינו מאיר שמחה הכהן, תשכ"ז (1967)
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.