משה צוקרמן

משה צוקרמן
ענף מדעי סוציולוגיה, פילוסופיה, היסטוריה
תרומות עיקריות
חקר הגותה של אסכולת פרנקפורט, היסטוריה של מדעי החברה, תפיסה אסתטית ופילוסופיה של האמנות, והשפעת השואה על התרבויות הפוליטיות בישראל ובגרמניה

משה צוקרמן (נולד ב-1949) הוא סוציולוג ישראלי ופרופסור אמריטוס במכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות ע"ש כהן באוניברסיטת תל אביב.

ביוגרפיה

צוקרמן נולד בתל אביב להורים ניצולי השואה. הוריו הגרו לגרמניה ב-1960, והתגוררו בעיר פרנקפורט. בשנת 1970, בגיל 21, חזר צוקרמן לישראל, ולמד סוציולוגיה, מדעי המדינה והיסטוריה. שירת בצה"ל בשנים 1973–1980 כסוציולוג ארגוני בחיל האוויר. השלים דוקטורט בשנת 1987 ומאז 1990 לימד במכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות ע"ש כהן באוניברסיטת ת"א. משנת 2000 עד 2005 כיהן בראש מכון מינרבה להיסטוריה גרמנית באותה אוניברסיטה. משנת 2009 משמש כמנהל הפעילות האקדמית במוזיאון פרויד בווינה.

עם תחומי המחקר של משה צוקרמן נמנים הגותה של אסכולת פרנקפורט, היסטוריה של מדעי החברה, תפיסה אסתטית ופילוסופיה של האמנות, והשפעת השואה על התרבויות הפוליטיות בישראל ובגרמניה. במסגרת מחקריו פרסם ספרים רבים בנושאים אלה. מבחינה פוליטית משתייך צוקרמן לשמאל ותומך בכינון של פדרציה בין מדינת ישראל למדינה פלסטינית עצמאית.

ספריו

  • היסטוריונים והמהפכה הצרפתית, סדרת האוניברסיטה המשודרת, משרד הביטחון – ההוצאה לאור, תש"ן 1990.
  • שואה בחדר האטום, הוצאה עצמית, תל אביב, 1993.
  • מוזיקה ומה שסביב לה, סדרת "הקשרים", מכון ון ליר, ירושלים, תשנ"ה 1994.
  • פרקים בסוציולוגיה של האמנות, סדרת האוניברסיטה המשודרת, תשנ"ו 1996.
  • חרושת הישראליות: מיתוסים ואידאולוגיה בחברה מסוכסכת, "פטיש: סדרה לביקורת התרבות", הוצאת רסלינג, תל אביב, 2001.
  • חפצון האדם, רסלינג, תל אביב, 2003. (רצנזיה של הספר)

עורך:

  • "זמנים" כרך 44, אסכולת פרנקפורט, 1993, עורך אורח: משה צוקרמן, הוצאת אוניברסיטת ת"א והוצאת זמורה ביתן.

מאמרים שכתב

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.