משה חזות

משה חזות (יליד 1965) הוא חושף שחיתויות ישראלי, עובד רכבת ישראל שהתריע על כשלי בטיחות[1][2] אי סדרים ופעולה בניגוד עניינים של מנהלים. הוא פוטר בשנת 2004 בנימוק שהוא "אדם אלים ומסוכן, הפורק כל עול"[3]. חזות החל לנהל מאבק משפטי שהסתיים ב-2013 כאשר בית הדין לעבודה הורה[4] להחזירו לתפקידו וכן להעניק לו פיצוי והחזרי שכר של כמיליון ש"ח[5] - הסכום הגבוה ביותר שנפסק מעולם לעובד שחשף שחיתויות בישראל. פרופ' פרנסס רדאי[6] ועו"ד אבינועם כהן הצביעו על חשיבות ההליך המשפטי בהקשר לאמנות הבינלאומיות נגד שחיתות שישראל חתומה עליהן.

פרשת השחיתות ברכבת ישראל

חזות הועסק ברכבת, וב-2003 דווח למבקר הפנים ולמבקר המדינה על כשלים שונים. המידע שמסר התייחס להנהלת הרכבת וכן לבכירי ועד העובדים[7].

זמן קצר לאחר מכן הוגשו נגדו עשרות תלונות על ידי מנהליו ועובדים הכפופים להם. בנוסף, נפתחו נגדו הליכים פליליים במשטרת ישראל שהובילו להגשת כתבי אישום בגין אלימות, איומים ואף אחזקת סמים מסוכנים ש"לא לשימוש עצמי" לאחר שבפשיטה משטרתית נמצאו בביתו סמים בכמות גדולה. על רקע זה החליטה הנהלת הרכבת לפטרו. הפיטורין אושרו בבית הדין שקבע בשלב זה[8] כי המשך העסקתו מסכנת את בטיחות נוסעי הרכבת ואת שלומם. סמוך לפיטוריו נערכה בכנסת ישיבה[9]. בנוכחות מבקר המדינה אליעזר גולדברג. בישיבה נדון מידע שמסר חזות לביקורת בנושאים שונים. בין היתר סכנת התלקחות בקרונות משומשים שנרכשו, מידע על מינויים פוליטיים, חשש לתאונות ועוד. המידע שמסר הופיע בהרחבה בשני דוחות מבקר המדינה שפורסמו אחר כך[10][11][12][13].

המאבק המשפטי לאחר הפיטורין

חזות ניהל מאבק משפטי נגד ההחלטה לפטרו בסיוע עמותת עוגן, בו העלה טענות קשות נגד מנהליו והמשטרה, שהוגדרו בתחילת ההליך המשפטי כ"קפקאיות"[14] והוא נשלח לבקשת בית המשפט לאבחון פסיכיאטרי. בין היתר טען שהסמים הושתלו בביתו על ידי אנשי הרכבת, וכי מנהליו יחד עם הוועד, יזמו את התלונות במטרה לפטרו, ואף כי גורמים במשטרה סייעו למנהליו באופן פסול. רכבת ישראל טענה כי אין לה קשר לתלונות הפליליות וכי העובד פוטר מנימוקים צודקים[15] בשל עשרות תלונות שהוגשו נגדו. במקביל למשפט האזרחי, ניהל חזות הליכים הפליליים בגין האישומים שהוגשו נגדו. ב-2007 הסתיימו כל ההליכים בזיכוי, כשבאחד התיקים[16] המליץ בית המשפט לחקור אנשי רכבת שהגישו נגדו תלונת שווא "דבר שיש לראותו בחומרה רבה והמהווה גם עבירה פלילית".

בשנת 2011 קבע בית הדין האזורי לעבודה, שטענותיו של חזות נכונות והחליט להחזירו לתפקידו ברכבת. זאת לפי חוק להגנת עובדים חשיפת שחיתויות[17]. בית המשפט קבע בין היתר כי ההוכחות תומכות בעמדה כי הסמים הושתלו בביתו כפי שטען. במהלך המשפט התברר כי קצין משטרה שחתם על תלונות נגד חזות, שיתף פעולה עם ידידו[18] שכיהן כמנהלו הישיר ברכבת, וביקש לפטרו. בפסק הדין נקבע כי הפעולות שנועדו לפיטוריו נעשו על רקע המידע שמסר. במקביל, הוגשו כתבי אישום בגין שוחד כנגד ראשי ועד העובדים[19][20] שחזות טען כי הם מתנכלים לו במטרה לסייע להנהלה. בפסק דין נקבע גם כי חזות יקבל פיצוי כספי והחזרי שכר עבור חלק מהשנים בהן היה מפוטר.

הערעור

רכבת ישראל ערערה על ההחלטה, וערעור הוגש גם על ידי חזות באמצעות עמותת עוגן. בית הדין הארצי לעבודה דחה את ערעור הרכבת וקיבל את ערעור חזות שביקש להגדיל את סכום הפיצוי, כדי שיכלול את מלוא השנים בהן לא עבד[21]. סכומי הפיצויים שנפסקו לו הם הגבוהים ביותר שנפסקו אי פעם לעובד שחשף שחיתות בישראל.

הערות שוליים

 1. פרסום אודות הפרשה - ערוץ 10
 2. דוח מבקר המדינה 58/א - רכבת ישראל
 3. סעיף 4 לפסק הדין האזורי לעבודה - תע"א 4548-03 משה חזות נ' רכבת ישראל בע"מ ואח'
 4. פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה - ע"ע 20567-11-11 משה חזות נ' רכבת ישראל בע"מ ואח'
 5. סיפורו של חושף שחיתות - עמותת עוגן
 6. סעיף 11 לחוות דעתו של ידיד בית המשפט, מכון קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל
 7. סעיף 10 לפסק הדין האזורי לעבודה - תע"א 4548-03 משה חזות נ' רכבת ישראל בע"מ ואח'
 8. אישור ראשוני של ביהמ"ש לפיטורין (בקשה לצו מניעה)
 9. פרוטוקול מספר 126 - ישיבת הוועדה לענייני ביקורת המדינה
 10. דוח מבקר המדינה 11/07/06 על תאונות
 11. דוח המבקר 57/ב על קרונות משומשים
 12. דוח המבקר 58/א על מינויים פוליטיים
 13. פרסום באתר ynet
 14. סעיף 46 לסיכומי התובע - עב' 4548/03 משה חזות נ' רכבת ישראל בע"מ
 15. סעיף 4 לפסק הדין האזורי לעבודה - תע"א 4548-03 משה חזות נ' רכבת ישראל בע"מ ואח'
 16. סעיף 25 לפסק הדין האזורי לעבודה - תע"א 4548-03 משה חזות נ' רכבת ישראל בע"מ ואח'
 17. חוק הגנה על עובדים (חשיפת עבירות ופגיעה בטוהר המידות או במינהל התקין), התשנ"ז - 1997
 18. סעיף 24 לפסק הדין האזורי לעבודה - תע"א 4548-03 משה חזות נ' רכבת ישראל בע"מ ואח'
 19. דיווח עיתונאי חדשות רשת
 20. הרשעת יו"ר ועד הרכבת דיווח באתר calcalist
 21. פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה - ע"ע 20567-11-11 משה חזות נ' רכבת ישראל בע"מ ואח'
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.