מרכז מסה

מרכז המסה הוא מונח בפיזיקה שנמצא בשימוש רב במיוחד במכניקה. מרכז המסה של מערכת גופים או חלקיקים הוא נקודה במרחב שמסת המערכת כולה מתנהגת (לצרכים רבים) כאילו היא מרוכזת בה.

מקומו של מרכז המסה הוא פונקציה של המקום והמסה של כל הגופים המרכיבים את המערכת. בהקשר לכוח הכבידה מכונה מרכז המסה גם "מרכז הכובד".

בתורת היחסות הפרטית מוחלף מושג זה במרכז האנרגיה שהוא בעל משמעויות דומות.

הגדרה מתמטית

  • מרכז המסה של אוסף בדיד של מסות נקודתיות הממוקמות בנקודות מוגדר על ידי:
כאשר היא המסה הכוללת של המערכת.
  • מרכז המסה של גוף רציף בעל צפיפות מסה מוגדר על ידי:
כאשר האינטגרל הוא על נפח הגוף.

בכל מקרה מיקום מרכז המסה הוא ממוצע משוקלל של מיקום המסות המרכיבות את המערכת/הגוף.

דוגמאות

  • מרכז מסה של מערכת המורכבת משתי מסות הנמצאות במרחק זו מזו, נמצא על הקו המחבר בין שתי המסות,
במרחק מהמסה ובמרחק מהמסה .

מרכז המסה קרוב יותר למסה הגדולה יותר ונמצא בדיוק באמצע (בין שתי המסות) עבור מסות שוות.

  • מרכז המסה של גוף יכול להיות מחוץ לגוף עצמו, לדוגמה מרכז המסה של שולחן יכול להיות מתחת לשולחן.
  • עבור גופים פשוטים בעלי צפיפות אחידה, מרכז המסה מתלכד עם המרכז הגאומטרי של הגוף, לדוגמה:

שימושים

במקרים רבים נח להשתמש במערכת צירים שראשיתה ממוקמת במרכז המסה ונעה יחד איתו. זאת כיוון שמרכז המסה של מערכת נע בהשפעת כוחות חיצוניים בלבד, כלומר רק כוחות שמופעלים על המערכת מבחוץ משפיעים על תנועתו. כמו כן ניתן לפרק את האנרגיה הקינטית של מערכת לאנרגיה הקינטית של החלקים המרכיבים אותה יחסית למרכז המסה ועוד האנרגיה הקינטית של גוף נקודתי בעל המסה הכוללת של המערכת שנמצא במרכז המסה. במקרים בהם לא פועלים כוחות חיצוניים או פועל כח הכבידה בלבד, תנועת מרכז המסה פשוטה לחישוב. כך ניתן לדוגמה לפרק תנועה מורכבת של גוף קשיח לתנועה של מרכז המסה שלו וסיבוב של הגוף סביב מרכז המסה.

למרכז המסה יש חשיבות גדולה באסטרונומיה. זאת כיוון שבמערכת המורכבת משני גופים הנמשכים זה לזה על ידי כח הכבידה (כגון כוכב ולוויין), כל אחד מן הגופים נע במסלול אליפטי סביב מרכז המסה המשותף שלהם. כך למשל כדור הארץ נע במסלול אליפטי סביב מרכז המסה של כדור הארץ והשמש (ולא סביב השמש עצמה).

מרכז כובד

מרכז המסה מכונה גם בשם מרכז הכובד. זאת כיוון שבאופן אפקטיבי כח הכבידה, שהוא בקירוב אחיד בקרבת כדור הארץ, פועל על מרכז המסה של המערכת. לפיכך בחישובי מומנטים הפועלים על גוף, נקודת הפעולה של כח הכובד היא במרכז המסה של הגוף.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.