מרכוס דו סוטוי

מרכוס דו סוטוי
Marcus du Sautoy
לידה 26 באוגוסט 1965 (55)
ענף מדעי מתמטיקה
ארצות מגורים בריטניה
תרומות עיקריות
מחקרים בתחום תורת החבורות ותורת המספרים

מרכוס פיטר פרנסיס דו סוטוי (Marcus Peter Francis du Sautoy; נולד בלונדון ב-26 באוגוסט 1965) הוא פרופסור אנגלי למתמטיקה, ראש הקתדרה להבנה ציבורית של המדע באוניברסיטת אוקספורד.

תחומי המחקר העיקריים שלו הם תורת החבורות ותורת המספרים. הוא מוכר כסופר מדע פופולרי ועוסק בעיקר בפופולריזציה של המתמטיקה.

פרסם מאמרים וספרים רבים בנושאים מתמטים, ובשנת 2001 זכה בפרס ברוויק (Berwick Prize) שמעניקה החברה הלונדונית למחקר הטוב ביותר למתמטיקאי שטרם מלאו לו ארבעים.

ביוגרפיה

מרכוס דו סוטוי גדל בהנלי שעל נהר התמזה בדרום אוקספורדשייר. הוא סיים תואר ראשון במתמטיקה באוניברסיטת אוקספורד בהצטיינות, והמשיך שם לדוקטורט בהנחיית דניאל סגל.

בדצמבר 2006 נשא דו סוטוי את הרצאת חג המולד של החברה המלכותית (Royal Institution Christmas Lectures) תחת הכותרת "The Num8er My5teries".

בשנת 2008 נבחר דו סוטוי להחליף את ריצ'רד דוקינס כראש הקתדרה להבנה ציבורית של המדע על שם צ'ארלס סימוני באוניברסיטת אוקספורד. דו סוטוי הוא אתאיסט מוצהר, אולם הבטיח שבמסגרת התפקיד יעסוק יותר בהנחלת מדע מאשר בהפרכת הדת.

דו סוטוי הוא שחקן כדורגל חובב ואוהד ארסנל. בנוסף הוא פעיל בארגון עזרה לאנשים בגואטמלה.

דו סוטוי מקדיש חלק ניכר מעבודתו להנגשת המתמטיקה לציבור הרחב. הוא כותב מאמרים לגארדיאן ולטיימס ומופיע רבות בטלוויזיה וברדיו. בין השאר הנחה תוכנית של ה-BBC בשם Mind Games. בנוסף הוא מקדם את האתר Mangahigh.com שמטרתו לימוד מתמטיקה בעזרת משחקים. הוא כתב שלושה ספרי מדע פופולרי על מתמטיקה.

בשנת 2010 הנחה מרכוס את הסרט התיעודי "כיצד נוצר גאון?" (באנגלית: "?What Makes a Genius") בהפקת ה-BBC.

הוא נשוי לשני, אותה פגש בישראל, ולזוג בן ושתי תאומות מאומצות. הם מתגוררים בסטמפורד היל שבצפון לונדון.

ספריו

  • המוזיקה של המספרים הראשונים (2003), ספרי עליית הגג, תרגם: אוריאל גבעון (2006)
  • סימטריה: מסע אל מרחבי התבניות של הטבע (2007), ספרי עליית הגג, תרגם: אוריאל גבעון (2011)
  • מסתורי המספרים: אודיסאה מתמטית של החיים היום יומיים (2009)

קישורים חיצוניים

על ספריו:

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.