מרגרטה מאוסטריה, דוכסית סבויה

מרגרטה מאוסטריה, דוכסית סבויה
Margarete von Österreich
מדינה האימפריה הרומית ה"קדושה"
לידה 10 בינואר 1480
בריסל, דוכסות בראבנט
פטירה 1 בדצמבר 1530 (בגיל 50)
מכלן, דוכסות בראבנט
בן זוג חואן, נסיך אסטוריאס
פיליברטו השני, דוכס סבויה
שושלת בית הבסבורג
אב מקסימיליאן הראשון, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה"
אם מארי, דוכסית בורגונדיה

מרגרטה מאוסטריה, דוכסית סבויהגרמנית: Margarete von Österreich; 10 בינואר 1480 - 1 בדצמבר 1530) הייתה בתו של מקסימיליאן הראשון, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה", ואשתו של חואן, נסיך אסטוריאס, ולאחריו אשתו של פיליברטו השני, דוכס סבויה.

ביוגרפיה

מרגרטה נולדה ב-10 בינואר 1480, למקסימיליאן הראשון, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה" ולמארי, דוכסית בורגונדיה. על פי הסכם אראס (1482) בין לואי האחד עשר, מלך צרפת לבין אביה מקסימיליאן, היא הובטחה כאישה לשארל, יורש העצר הצרפתי שהיה בן 12 שנה (לימים שארל השמיני, מלך צרפת). בעקבות הסכם זה קיבלה צרפת את השליטה בבורגון, בפראנש-קונטה ובארטואה ואילו ארצות השפלה עברו לרשות האימפריה הרומית ה"קדושה". מרגרטה הועברה לחצרו של מלך צרפת לשם חינוכה, אולם אחרי ששארל נישא לאן מברטאן (דצמבר 1491) הוחזרה מרגרטה לחצרו של אביה ב-1493.

בשנת 1497 נישאה לחואן, נסיך אסטוריאס, בנם של פרננדו השני, מלך אראגון ושל איזבלה הראשונה, מלכת קסטיליה, אך חואן נפטר כעבור חודשים מספר. ב-1501 נישאה לפיליברטו השני, דוכס סבויה שנפטר גם הוא כעבור שלוש שנים.

משנת 1507 עד 1515 הייתה מרגרטה מושלת ארצות השפלה ושימשה כאפוטרופוס של אחיינה קרל (לימים קרל החמישי, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה"). היא שימשה כמתווכת בין אביה הקיסר מקסימיליאן הראשון לבין נתיניו בארצות השפלה, וחתמה על הסכם מסחרי עם אנגליה, לרווחתם של אנשי תעשיית הבדים הפלמים.

בשנת 1508 לקחה חלק בהקמת הליגה של קמברה. ב-1515 אחיינה קרל שהגיע לפרקו הכיר בה כיועצתו החשובה וב-1519 מינה אותה שוב למושלת ארצות השפלה, תפקיד שבו החזיקה עד מותה בשנת 1530.

בשנת 1529 חתמה על הסכם קמברה עם לואיז, נסיכת סבויה, אמו של פרנסואה הראשון, מלך צרפת, הסכם שנודע בשם "שלום שתי הגבירות". תקופת שלטונה הצטיינה בשקט יחסי וברווחה כלכלית בארצות השפלה, אולם בתקופה זו החלה תנועת הרפורמציה בהולנד, ושני פרוטסטנטים הועלו על המוקד (1524, 1525).

מרגרטה נפטרה בעיר מכלן (כיום בבלגיה) שהייתה מקום מושבה העיקרי בארצות השפלה, ונקברה בבור-אן-ברס שבחבל אוברן-רון-אלפ בצרפת. פסלה מוצב בקתדרלה של מכלן.

אילן יוחסין

ארנסט, דוכס אוסטריה
 
צימבורגיס ממזוביה
 
דוארטה, מלך פורטוגל
 
לאונור מאראגון, מלכת פורטוגל
 
פיליפ השלישי, דוכס בורגונדיה
 
האינפנטה איזבל, דוכסית בורגונדיה
 
שארל הראשון, דוכס בורבון
 
אגנס מבורגונדיה, דוכסית בורבון
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרידריך השלישי, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה"
 
 
 
 
 
לאונור מפורטוגל, קיסרית האימפריה הרומית ה"קדושה"
 
 
 
 
 
שארל הראשון, דוכס בורגונדיה
 
 
 
 
 
איזבל מבורבון
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מקסימיליאן הראשון, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מארי, דוכסית בורגונדיה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מרגרטה מאוסטריה, דוכסית סבויה

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.