מקלעת הזרוע

מקלעת הזרוע (TA: Plexus brachialis) הוא שמו של מבנה מסועף של סיבי עצב המתחיל מעמוד השדרה הצווארי, עובר דרך הצוואר ובית השחי ומסתיים בזרוע. כמעט כל עצבי הגפה העליונה מקורם במקלעת הזרוע. מכאן, שכל פגיעה במקלעת הזרוע תתבטא בפגיעה בתפקוד הגפה העליונה.

אנטומיה

מקלעת הזרוע מתחילה מחמישה ענפים קדמיים של עצבים שדרתיים (Rami anteriores nervus cervicalium). אלו הם שורשי עצב (Radices plexus brachialis). כל שורש מכונה בצירוף אותיות ומספרים המתאר את החוליה הקרובה לשורש (C5 למשל, הוא שורש עצב שמתחיל בסמוך לחוליה הצווארית שמספרה 5).

חמשת השורשים מתאחדים לשלושה גזעים (Trunci plexus brachialis). הגזע העליון (Truncus superior plexus brachialis), המשכם של שורשי עצב C5 ו- C6. הגזע האמצעי (Truncus medius plexus brachialis) הוא המשכו של שורש עצב C7 והגזע התחתון (Truncus inferior plexus brachialis) הוא המשכם של C8 ו- T1.

כל גזע מתחלק לשתי חטיבות כך שנוצרות שלוש חטיבות קדמיות (Divisiones anteriores plexus brachialis) ושלוש חטיבות אחוריות (Divisiones posteriores plexus brachialis).

שש החטיבות מתאחדות ליצירת שלושה כבלי עצבים (Fasciculus plexus brachialis). שמות הכבלים, ניתנו על פי מיקומם ביחס לעורק בית השחי.

  • הכבל האחורי (Fasciculus posterior plexus brachiali) - נוצר מאיחוד של שלוש החטיבות האחוריות.
  • הכבל הצידי (Fasciculus lateralis plexus brachialis) - איחודן של החטיבות הקדמיות של הגזעים העליון והאמצעי.
  • הכבל התיכון (Fasciculus medialis plexus brachialis) - המשכה של החטיבה הקדמית של הגזע התחתון.

בהמשך למקלעת הזרוע ומתוכה, מסתעפים העצבים השונים של הגפה העליונה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.