מצר סונדה

מצר סונדה
מדינות אינדונזיה  אינדונזיה
מקשר בין ים ג'אווה לאוקיינוס ההודי
מפריד בין האי ג'אווה לבין האי סומטרה
מידות
אורך 130 ק"מ
רוחב מרבי 100 ק"מ
רוחב מזערי 30 ק"מ
עומק מרבי 1,500 מטר
עומק מזערי 18 מטר
מידע נוסף
ערים צ'ילגון , מראק (גר')
איים קרקטאו, סבסי , סבוקו , פאנאיטאן ואיים רבים אחרים
לשונות יבשה כף טואה, כף פוג'אט
גשרים גשר מצר סונדה (פרויקט עתידי)
הערות הפארק הלאומי אוג'ונג קולון שהוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית שוכן בקצהו המערבי ביותר של האי ג'אווה; בשטחו של הפארק מצויים האיים קרקטאו, פאנאיטאן ואיים נוספים במצר סונדה
קואורדינטות 5°55′14″S 105°53′9″E / 5.92056°S 105.88583°E / -5.92056; 105.88583

מצר סונדהאינדונזית: Selat Sunda) הוא מצר ים בין האיים האינדונזיים ג'אווה וסומטרה. המצר מקשר בין ים ג'אווה (באוקיינוס השקט) מצפון-מזרח לבין האוקיינוס ההודי מדרום-מערב.

גאוגרפיה

רוחבו של המצר בנקודה הצרה ביותר הוא כ-30 ק"מ (בין אזור העיר צ'ילגון בחופה הצפון-מערבי של פרובינציית באנטן שבמערב ג'אווה לבין כף טואה שבסומטרה), ואילו בדרום-מערב המצר מתרחב ונפתח לכדי רוחב של כ-100 ק"מ.

במצר שוכנים איים געשיים רבים, בהם קרקטאו, שבשנת 1883 אירעה בו התפרצות געשית אדירה (התפרצות פליניאנית) שגרמה לגלי צונמי ענקיים ולמותם של כ-36,000 אנשים בג'אווה ובסומטרה. מימיו של המצר רדודים בחלקו המזרחי, ואילו בין קרקטאו לאי סבסי הם מגיעים לעומק של 18 מטרים בלבד, מה שיוצר קשיי מעבר לאוניות גדולות (למשל מכליות, שחלקן נאלצות להשתמש במקומו במצר מלאקה או אף לעבור לנתיבים חלופיים כגון מצר לומבוק, מצר מקאסאר העמוקים ואחרים).[1] מזרחית לקרקטאו עומקו הוא פחות מ-100 מטר. לעומת זאת, בחלקו המערבי מגיעים מימי המצר לעומק רב ובפתחו הוא מגיע לעומק של 1,500 מטרים.

המצר נחשב לנתיב שיט חשוב לאורך מאות בשנים, ובייחוד בתקופה שבה חברת הודו המזרחית ההולנדית השתמשה בו כשער כניסה לאיי התבלינים.

ב-1 במרץ 1942 שימש המצר זירת קרב בין כוחות בעלות הברית לכוחות היפנים .

ראו גם

  • גשר מצר סונדה

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ריבוי האיים במצר וריבוי אסדות הקידוח בנתיב המעבר הסמוך לחופי האי ג'אווה הקשו אף הם על ההפלגה והניווט.
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.