מצרית קדומה

יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: לא ברור למי מן השפות הבאות מתייחס הערך: Archaic Egyptian, Old Egyption, Middle Egyptian, Late Egyptian או Demotic.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

המצרית הקדומה היא שפת אנשי מצרים העתיקה הנמנית עם משפחת השפות האפרו-אסיאתיות. השפה הייתה מקובלת לכל אורך העת העתיקה ונעלמה עם המעבר לשימוש בשפה הערבית כשפת הדיבור במצרים עם הגעת הערבים למצרים מחצי האי ערב. הקופטית היא ניב של המצרית הקדומה אשר נשתמר עד תקופה מאוחרת. למרות מאמצים להחיות אותו במאה ה-19, הוא נעלם כמעט לגמרי.

כתיבת השפה

המצרית הקדומה נכתבה בכתב ההירוגליפי שממנו השתלשלו מאוחר יותר הכתב ההיראטי והדמוטי. לאחר כיבוש מצרים על ידי אלכסנדר הגדול במחצית השנייה של המאה ה-4 לפנה"ס והתבססות בית תלמי, עברו השלטונות להשתמש לכתיבת חולין בכתב הקופטי (שבוסס על האלפבית היווני בצירוף כמה אותיות מן הכתב הדמוטי), אך הכתבים הקודמים המשיכו לשמש בכתבי הקודש.

ראו גם

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.