מצפה רן

מצפה רן

רחבת התצפית של מצפה רן, במרכזה מדחף המסוק
לזכר רן כוכבא

מצפה רן הוא נקודת תצפית ואנדרטה לזכרו של הטייס רן כוכבא, שנהרג בעת התרסקות מסוקו ב-20 ביולי 2006, בדרכו לפעילות מבצעית בלבנון במלחמת לבנון השנייה.[1] האתר נמצא במקום בו נפל המסוק, ברכס הרי נפתלי ליד כביש 899, בקטע הכביש שבין צומת כ"ח לצומת ישע ליד מצודת כ"ח.

המצפה והאתר

האתר כולל רחבת תצפית מעוגלת לכיוון מזרח, הנמצאת בנקודה בה נפל המסוק. מהרחבה ניתן לצפות לעבר בקעת החולה, אגמון החולה, רמת הגולן, הר אביטל, הר בנטל, החרמון ויישובי אצבע הגליל. מצידה המערבי של הרחבה שתי שורות של מדרגות אבן המאפשרות ישיבה ותצפית, וכן אנדרטה הבנויה ממדחף המסוק שהתרסק. ברחבה נמצא סלע בזלת שחור מלוטש עליו נחרט באותיות לבנות סיפורו של רן כוכבא. בנוסף, נמצא כרטיס תצפית וטווחים גם הוא חרוט על סלע בזלת. על סלע בזלת נוסף נחרט שמו של רן כוכבא, תאריך הלידה והמוות 2006-1969 וכן מילים משירה של נעמי שמר "על כנפי הכסף": "העזים והטובים כבני רשף יגביהו עוף" בנקודה זו נמצא רן כשהגיעו צוותי הפינוי. על סלע בזלת מלוטש נוסף נחרטו מילות שירו של המשורר נתן יונתן "שיר ארץ", המתחיל במילים: "ארץ שיושביה היא אוכלת, וזבת חלב ודבש ותכלת".

"שביל החידות" הוא שמו של שביל ההליכה למצפה. השביל, שאורכו כ-250 מטר, מתחיל בדרך עפר היוצאת מעיקול כביש 899 לצד רחבת חניה של מכוניות. לאורך הדרך הותקנו על גבי הסלעים לוחות עליהן חרוטות שבע חידות העוסקות בשאלות הקשורות בהיסטוריה והגאוגרפיה של האזור. מספר מטרים לאחר כל שלט חידה, מותקן שלט עם התשובה. כל חידה מתחילה באות המרכיבה את השם "רן כוכבא". החידות חוברו על ידי עטרה אמו של רן כוכבא. השביל עובר בתוך חורש היער ובנקודות תצפית שונות לאורכו הותקנו ספסלי עץ מסיביים, המאפשרים מנוחה וגם תצפית ובסופו מגיע לאנדרטה.

המצפה הוקם על ידי משפחת כוכבא, קרן קיימת לישראל ובמימון תורמים מקנדה, והוא נחנך בטקס שהתקיים ביום 19 ביולי 2007, שנה לאחר נפילתו.[2] בנוסף, נשאו דברים מפקד הטייסת ובני משפחה. וכן הוקרא מכתב ששלח למשפחה ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט.

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.