מפתח (כלי)

מפתח הוא כלי המשמש, לצד המנעול, לאבטחה פיזית של חפצים ומרחבים ומאפשר למחזיק בו לנעול ולפתוח מנעולים המתאימים רק לו. מפתחות עשויים לרוב ממתכת, אך ישנם מפתחות המורכבים מחומרים אחרים. השימוש במפתחות ומנעולים מתועד כבר מתקופת התנ"ך: "וַיֵּצֵא אֵהוּד הַמִּסְדְּרוֹנָה וַיִּסְגֹּר דַּלְתוֹת הָעַלִיָּה בַּעֲדוֹ וְנָעָל"[1].

קיימים מנעולים אשר אינם דורשים מפתח לפתיחתם (כדוגמת מנעולי צירופים ומנגנוני זיהוי ביומטרי), אך אלה יקרים יותר ונפוצים פחות. המנעולים הנפוצים ביותר הם מנעולי הצילינדר, המשמשים במרבית הדלתות. לכספות, ושאר עצמים המצריכים הגנה גבוהה במיוחד, נבנים מנעולים מורכבים ויקרים במיוחד על מנת למנוע מפורץ מזדמן להתגבר עליהם, ויש גם מנעולים שאינם צריכים מפתח, אלא קוד לפתיחתם. כיום קיימים סוגים רבים של מפתחות ובהם:

  • מפתח אפס שמשמש לרוב לדלתות חדרים.
  • מפתח פלדלת שמשמש לרוב לדלתות יותר מוגנות וחזקות.
  • מפתח ברזל שמשמש או למנעולים רגילים (לא של דלתות) או של דלתות פחות שמורות מפלדלת אבל יותר ממפתח אפס.

כיום גם משתמשים במפתח כמעט לכל שימוש, אפילו לנעילת אופניים, אבל עיקר השימוש של המפתח הוא לדלתות של חדרים, בתים, משרדים וכדומה.

השאלה

נעשה שימוש במילה מפתח גם בהשאלה, כדוגמת מפתח לפענוח צופן בתחום הקריפטוגרפיה או מפתח סול בנגינה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ספר שופטים פרק ג' פסוק כ"ה
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.