מפל מים

מפל מים הוא מקום בנהר שבו נופלים המים על פני קיר זקוף, והוא נוצר עקב אי אחידות באפיק, כאשר בנהר יש הבדלי גובה בין שני מקומות, והמים נופלים כלפי מטה מהמקום הגבוה אל המקום הנמוך.

מפלי מים בעולם

כאשר הוקם סכר איטייפו בשנת 1982 על נהר פרנה בגבול פרגוואי-ברזיל, להפקת חשמל הידרואלקטרי, הציפו מי האגם שנוצר את מפלי גוואירה שהיו עד אז העוצמתיים והאדירים בעולם. דרומה ממפלי גוואירה הנכחדים נשפך נהר איגואסו אל נהר פרנה. לא רחוק משם, במשולש הגבולות ארגנטינה-ברזיל-פרגוואי, נמצאים מפלי איגואסו שהם מהגדולים והרחבים בעולם. מפלים אלה הם מוקד משיכה עצום לתיירים, ונחשבים לאחד מפלאי הטבע.

המפל הגבוה ביותר בעולם כיום הוא מפל אנחל בונצואלה; גובהו 979 מטרים וגובה המדרגה הגבוהה שלו 807 מטרים.

מפלי חון על נהר מקונג בלאוס משתרעים לרוחב 10 ק"מ, והם הרחבים בעולם - אך גובהם 29 מטרים בלבד.

מפלי בויומה (שנקראו לפנים מפלי סטנלי) על נהר קונגו בזאיר, יחד עם מפלי ויקטוריה הנמצאים על נהר זמבזי, מהווים גבול בין זמביה לזימבבואה, והם מפלי המים הגדולים באפריקה- ומהגדולים בעולם, מבחינת ספיקת המים הזורמים בהם.

בין מפלי המים המפורסמים אפשר למנות את מפלי ניאגרה בגבול קנדה-ארצות הברית, שזוכה ליחסי ציבור מרשימים בסרטי קולנוע אמריקנים רבים.

מפלים בישראל

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

בישראל הדלה במים, מצויים כמה מפלים, אם כי רובם זעירים, וגם הגדולים שבהם אינם אלא קילוח דק של מים נופלים. ולמרות זאת, מפל מים בלב המדבר הלוהט כמו בעין עבדת או בעין גדי הוא מעין פלא טבע של ממש בעיני רואיו, גם אם קנה המידה אינו משתווה לזה של המפלים הנודעים. מפל המים הגבוה בישראל הוא מפל נחל קדם, שגובהו 330 מטרים, אך הוא זורם רק בעת שיטפונות ולעיתים מאוד נדירות. מפל המים הזורם כל השנה הגבוה בישראל הוא מפל נחל גמלא שגובהו 52 מטרים. רוב מפלי המים בישראל הזורמים כל השנה נמצאים ברמת הגולן כמו מפל נחל יהודיה, מפל גילבון הנופל מגובה 40 מטר, והמפלים הלבן והשחור בנחל אל על.

מפלי מים והאדם

האדם עושה במפלי המים שימוש בשתי דרכים:

  • ניצול כוח המים הנופלים כדי להניע טורבינות ולייצר חשמל.
  • לצורכי נופש ותיירות: מאז ומתמיד ראה האדם במפלים שכיות חמדה ובא לראותם.

קישורים חיצוניים

    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.