מפלגת האיחוד הסוציאליסטי של גרמניה

מפלגת האיחוד הסוציאליסטי של גרמניה
Sozialistische Einheitspartei Deutschlands
חברי פרלמנט
0 / 100

מפלגת האיחוד הסוציאליסטי של גרמניהגרמנית: Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, ובראשי התיבות SED) הייתה המפלגה הקומוניסטית ששלטה בגרמניה המזרחית לאחר מלחמת העולם השנייה. מפלגה זו היא תוצאה של איחוד בין המפלגה הקומוניסטית של גרמניה (KPD) בראשות וילהלם פיק, והמפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה (SPD) בראשות אוטו גרוטהוול בשטח הכיבוש הסובייטי בגרמניה. מפלגה זו, כמו מפלגות קומוניסטיות אחרות ברחבי העולם דיכאה כל התנגדות, באמצעות קבוצות המאבק של מעמד הפועלים - הזרוע הצבאית של המפלגה.

לאחר התמוטטות המשטר הקומוניסטי בגרמניה המזרחית המפלגה שינתה את שמה למפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי והייתה פעילה בפוליטיקה הגרמנית שלאחר האיחוד. היא התאחדה עם פורשים מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה והקימה את די לינקה.

מבנה המפלגה

מפלגת האיחוד הסוציאליסטי של גרמניה (SED) הורכבה מגופים האופייניים למפלגה קומוניסטית: הפוליטביורו, הוועד המרכזי, המזכירות וקונגרס המפלגה. רשמית, קונגרס המפלגה הוא הקובע הראשי של מדיניות המפלגה ומתכנס מאז 1971 אחת לחמש שנים. הוא בוחר את הנציגים לוועד המרכזי שמתכנס פעמיים שלוש בשנה. הוועד המרכזי בוחר את המזכיר הכללי של המפלגה, את חברי הפוליטביורו והמזכירות, והמזכיר הכללי מפקח עליהם ומכוונם (את הפוליטבירו והמזכירות), והפוליטביורו והמזכירות מפקחים ומכוונים את הוועד המרכזי. בפועל קונגרס המפלגה, כמו בכל המפלגות הקומוניסטיות ברחבי העולם, היה למעשה מפגן ראווה שבו הכריזו על הישגי הקומוניזם בעולם בכלל ובגרמניה המזרחית בפרט.

ההחלטות לא התקבלו בצורה דמוקרטית, או כפי שהמפלגות הקומוניסטיות נהגו לכנות "צנטרליזם דמוקרטי"; אלא בידי מספר מצומצם של חברי פוליטביורו והמזכיר הכללי. תנועת הנוער של המפלגה הייתה "הנוער הגרמני החופשי", מקבילו של הקומסומול הסובייטי.

ראשי המפלגה

הקונגרסים של המפלגה לדורותיהם

מספרתאריךמיקוםהחלטות/הצהרות חשובות
121-22 באפריל 1946אדמירלפאלסט, ברלין המזרחיתההחלטה על המיזוג והקמת המפלגה ופרסום עיקרי תורת המפלגה
220-24 בספטמבר 1947ברלין המזרחית
320-24 ביולי 1950ברלין המזרחיתהחלטה על העברת הסמכויות מהוועד הפועל לוועד המרכזי
430 במרץ- 6 באפריל 1954ברלין המזרחית
510-16 ביולי 1958ברלין המזרחיתראש הממשלה אוטו גרוטהוול קורא להגברת התפוקה של מוצרי צריכה
615-21 בינואר 1963ברלין המזרחית
717-22 באפריל 1967ברלין המזרחית
815-19 ביוני 1971ברלין המזרחיתהקונגרס הראשון של הונקר בתור מזכ"ל המפלגה. אולבריכט שנשאר בתור יו"ר מועצת המדינה, מסרב להיות נוכח בקונגרס ולקרוא נאום שהונקר הכין לו.
918-22 במאי 1976ארמון הרפובליקה, ברלין המזרחיתאריך הונקר מציג רשימה של הטבות סוציאליות חדשות שמהן יהנו תושבי גרמניה המזרחית
1011-16 באפריל 1981ארמון הרפובליקה, ברלין המזרחית
1117-21 בנובמבר 1986ארמון הרפובליקה, ברלין המזרחית
128-9 בדצמבר 1989ארמון הרפובליקה, ברלין המזרחית

שיר המפלגה (Lied der Partei)

"שיר המפלגה" גרמנית: das Lied der Partei), הידוע גם כ"המפלגה תמיד צודקת" (בגרמנית: Die Partei hat immer recht), היה השיר המפלגתי של המפלגה. השיר נכתב על ידי לואיס פירנברג (Louis Fürnberg). השיר ידוע בעיקר בשל השורה הראשונה של פזמונו: Die Partei, die Partei, die hat immer recht (בעברית: המפלגה, המפלגה, תמיד צודקת). הגוון של השיר נמצא בשימוש בקרב המפלגה הסאטירית die PARTEI.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.