מפלגת אח"י

אח"י (ארץ, חברה, יהדות)
אפיון מפלגת ציונות דתית ימנית
כנסות 16, 17, 21 (סיעת פורש)
מנהיגים אפי איתם, אלי בן-דהן, שרה ב"ק
מייסד אפי איתם, יצחק לוי
מדינה ישראל  ישראל
שיא כוחה 2 מנדטים (הכנסת ה-16 וה-17)
שפל כוחה לא נכנסה לכנסת
נוצרה מתוך המפד"ל
רשימה פוליטית האיחוד הלאומי-מפד"ל (2006-2009, כחלק מהאיחוד הלאומי)

הליכוד-אח"י (2009-2013)

הליכוד (2019)

ימינה (2020)

חברי פרלמנט

מפלגת אח"י (ראשי תיבות של: ארץ, חברה, יהדות; בשמה הקודם: ציונות דתית לאומית מתחדשת) היא מפלגה ציונית-דתית-לאומית שהוקמה על ידי פורשי המפד"ל בכנסת ה-16. המפלגה היוותה בעבר חלק מהאיחוד הלאומי ובכנסת ה-17 הייתה חלק מרשימת האיחוד הלאומי-מפד"ל ומהבית היהודי. הפכה לסיעה עצמאית בכנסת, ובבחירות לכנסת השמונה עשרה והעשרים ואחת רצה עם הליכוד ברשימה משותפת, אך בהמשך התפלג הח"כ היחיד שלה, אלי בן-דהן. בבחירות לכנסת העשרים ושלוש היא חלק מרשימת ימינה, אך נציגתה לא נכנסה לכנסת.

היסטוריה

הסיעה הוקמה על ידי חברי הכנסת אפי איתם ויצחק לוי שפרשו מהמפד"ל בעקבות הקרע שנוצר במפלגה בינם לבין מחנהו של זבולון אורלב שסירב לפרוש מהממשלה אחרי שאישרה את תוכנית ההתנתקות. הפרישה עצמה באה רק אחרי שאיתם הושעה מתפקידו כיו"ר המפלגה והמפד"ל דחתה את הצעתו לאחד את המפד"ל עם האיחוד הלאומי לגוש ימין גדול.

השניים פרשו מהמפד"ל ובתחילה קראו למפלגתם החדשה הציונות הדתית, אך המפד"ל התנגדה לשם זה בטענה שהמונח "ציונות דתית" מייצג ציבור שלם ומגוון ואין לייחדו לתנועה מפלגתית בודדת. בעקבות דיון אצל רשם המפלגות, שינו השניים את השם לסיעת התחברות.

בחודש מאי 2005 התנתקה הסיעה באופן סופי מהמפד"ל ונרשמה בפנקס המפלגות בשם מפלגת "ציונות לאומית דתית מתחדשת". ב-1 באוגוסט 2005 הכריזה על התאחדותה עם האיחוד הלאומי.[1]

בבחירות לכנסת ה-17 התמודדה במסגרת רשימת האיחוד הלאומי והמפד"ל.

ב-11 בנובמבר 2007 שינתה את שמה למפלגת אח"י (ראשי תיבות של ארץ ישראל, חברה, יהדות) ופתחה את המפקד הלאומי במטרה לאחד את כל המפלגות הדתיות הציוניות הימניות תחת שם אחד מחודש. המפלגה, בראשותו של אפי איתם, זכתה לתמיכתו של חתן פרס נובל הפרופסור ישראל אומן. לאחר הקמתו של הבית היהודי, פרשו חברי אח"י יצחק לוי ואפי איתם מן האיחוד והקימו סיעה עצמאית, שרצה עם הליכוד בבחירות לכנסת ה-18 בזכות הסכם שהושג ב-28 בדצמבר 2008 ובו הבטחה לשריון ברשימה המשותפת במקומות ה-39 לשלום לרנר ובמקום ה-45 לאדמונד חסין. אפי איתם לא שובץ ברשימת הליכוד ולא התמודד לכנסת ה-18. יצחק לוי הודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים. בבחירות אלו זכתה רשימת הליכוד-אח"י ב-27 מנדטים ונציגי אח"י לא נבחרו לכנסת. המפלגה לא התמודדה בבחירות לכנסת ה-19.

בבחירות לכנסת העשרים ואחת רצה המפלגה כחלק מרשימת הליכוד במסגרת הסכם בין הליכוד לאיחוד מפלגות הימין, במסגרתו מתמודדות הבית היהודי והאיחוד הלאומי ברשימה משותפת יחד עם עוצמה יהודית. כחלק מהסכם זה עבר המועמד במקום ה-4 מהבית היהודי, אלי בן-דהן, למפלגת אח"י והמפלגה רצה כחלק מרשימת הליכוד, כאשר בן-דהן משובץ במקום ה-27 ברשימת הליכוד.[2]

לקראת הבחירות לכנסת ה-22 עבר בן-דהן עם מפלגת אח"י לסיעה עצמאית, כהכנה לחזרה לאיחוד מפלגות הימין.

בבחירות לכנסת ה-23 נציגת המפלגה, שרה ב"ק, הוצבה כמספר 8 ברשימת ימינה, אך לא נכנסה לכנסת.

אידאולוגיה

מפלגת אח"י הייתה מפלגת ימין דתית-לאומית ודגלה בארץ ישראל השלמה ובמפעל ההתנחלויות בשטחי יהודה ושומרון וחבל עזה. התנועה קמה מתוך ההתנגדות לתוכנית ההתנתקות אך שללה אלימות וסרבנות כנגד צה"ל במסגרת פינויי יישובים (או בכלל). בנוסף שמה לעצמה התנועה מטרה להילחם בשחיתות השלטונית. התנועה זכתה לתמיכתו של הרב שלמה אבינר, ששימש לה מעין מורה דרך רוחני.

מטרתה הראשית הייתה יצירת גוש ימין חזק שינהיג את המדינה.

נציגי המפלגה בכנסת ומועמדיה בבחירות

ח"כים במפלגה בכנסות שבהן פעלה
כנסת חברי כנסת/מועמדים הערות
הכנסת ה-16 (2003) 2 מנדטים: אפי איתם, יצחק לוי הסיעה הוקמה ב-21 במרץ 2005 עם פרישת חבריה מהמפד"ל והקמת סיעת התחברות. ב-16 במאי 2005 שונה שמה לסיעת ציונות דתית לאומית מתחדשת.
הכנסת ה-17 (2006) במסגרת האיחוד הלאומי והמפד"ל 2 מנדטים (מתוך 9 לרשימה כולה): אפי איתם, יצחק לוי
  • ב-3 בדצמבר 2008 שינתה הסיעה את שמה ל"הבית היהודי מיסודם של המפד"ל והאיחוד הלאומי".
  • ב-23 בדצמבר 2008 התפצלה סיעת הבית היהודי לשלוש סיעות: "אח”י - ארץ חברה יהדות", "הבית היהודי מיסודה של המפד”ל" ו"מולדת-האיחוד הלאומי".
מועמדי המפלגה לכנסת ה-18 (2009) במסגרת הליכוד-אח"י שלום לרנר (מקום 39), אדמונד חסין (מקום 45)
הכנסת ה-21 (2019)

במסגרת רשימת הליכוד

1 מנדט (מתוך 35 לרשימה כולה): אלי בן-דהן
  • בן-דהן, איש הבית היהודי, התפטר באופן פורמלי מהבית היהודי ועבר לאח"י, מטעמה שוריין במקום ה-28 ברשימת הליכוד[2]
  • ב-2 ביוני 2019, לאחר ההחלטה על פיזור הכנסת, התפלג בן-דהן מהליכוד לסיעה עצמאית
מועמדת המפלגה לכנסת ה-23 (2020)

במסגרת רשימת ימינה

שרה ב"ק (מקום 8) ב"ק הוצבה ברשימה כמועמדת מטעם הבית היהודי אך רשמית התמודדה מטעם אח"י כדי לעקוף את חוקת המפלגה שלא איפשרה שריון שלה. היא לא נכנסה לכנסת, לאחר שהרשימה קיבלה 6 מנדטים בלבד.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. האיחוד הלאומי והציונות הדתית לאומית התאחדו, יום שני, 1 באוגוסט 2005, 18:24 מאת: מערכת וואלה!
  2. 1 2 עטרה גרמן, הליכוד והבית היהודי שריינו את בן דהן במפלגת אח"י, באתר "סרוגים", 21 בפברואר 2019
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.