מערכת העצבים ההיקפית

מערכת העצבים ההיקפית (TA: Pars peripherica; Systema nervosum periphericum) הוא כינוי לחלקים של מערכת העצבים אשר ממוקמים מחוץ למערכת העצבים המרכזית ותפקידם לקשר אותה עם הגפיים ואיברי הגוף.

מערכת העצבים ההיקפית מתפשטת מחוט השדרה ומהמוח בצורת עצבים רבים. מרבית העצבים שייכים למערכת העצבים הסומטית האחראית על פעולות רצוניות וחלקם שייכים למערכת העצבים האוטונומית המווסתת את פעילותם של האיברים הפנימיים.

מערכת העצבים הסומטית

ערך מורחב – מערכת העצבים הסומטית
פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

נקראת גם המערכת הרצונית. היא מעבירה מסרים אל המוח ומהמוח לשאר חלקי הגוף, על ידי מערכת שפועלת בעצבים הסנסורים מעבירים מידע על גירויים דרך אברי חישה אל מערכת העצבים המרכזית. המערכת הזאת מיידעת אותנו לגבי גירויים חיצוניים כמו: טמפרטורה, כאב ולחץ מסוים. עצבים מוטורים נושאים מסרים או אימפולסים שמגיעים ממערכת העצבים המרכזית אל השרירים, שם הם יוצרים פעילות.

מערכת העצבים האוטונומית

ערך מורחב – מערכת העצבים האוטונומית

המערכת האוטונומית, בניגוד למערכת הסומטית, אחראית על התהליכים האוטומטיים והלא מודעים בגוף, דוגמת פעימות הלב והפרשת הבלוטות. מערכת זו שולטת על תפקודם הרציף של כלל האיברים הפנימיים בגוף. המערכת האוטונומית מתחלקת לשתי תת-מערכות: המערכת הסימפתטית פועלת בעיקר במצבי מתח, חירום ולחץ, במטרה להכין את הגוף מיידית למאבק או לבריחה. המערכת השנייה היא המערכת הפאראסימפתטית הפועלת להרגעת הגוף ולשמירתו במצב מנוחה.

האיזון בין תתי-המערכות

בנסיבות רגילות נמצאות שתי המערכות האלה - הסימפתטית והפאראסימפתטית - באיזון ללא כל מאמץ מודע, כשהן משיגות הומיאוסטזיס. את המצב הזה משמרת פעולה החזרית שמקורה במבנים הפנימיים של בסיס המוח - ההיפותלמוס והמוח המוארך. במרכזי המוח האלה פוקדים החזרים על תגובות פנימיות לצורך תפקוד מרבי. אם משהו מתרחש ומשנה את התאים - הפנימיים או החיצוניים - מבנים אלה מכווננים אוטומטית את הרמות המטבוליות כדי לשמור על יציבות.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • קרול הווארד, המסע שלא ייאמן, הד ארצי 2000.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.