מעצמה

מעצמה היא מדינה בעלת כוח כלכלי או צבאי ולעיתים גם תרבותי, הנותן לה השפעת יתר על היחסים בינלאומיים. בעבר המעצמות היו בעיקר אימפריות שהתפרשו על שטחים נרחבים (כמו האימפריות הצרפתית והרוסית) או מדינות שהיה להן מיקום חשוב במסחר (כמו האימפריה העות'מאנית).

שתיים מהמעצמות בעת העתיקה הן האימפריה האשורית והקיסרות הרומית. בימי הביניים היו אלה האימפריה הרומית ה"קדושה", האימפריה הביזנטית והערים בעלות צי אשר הייתה להן השפעה על הערים ששכנו באגן הים התיכון, ובהן ונציה, גנואה, פיזה. אל המעצמות נוספה במאה ה-16 האימפריה העות'מאנית. עם פתיחת עידן גילוי הארצות נוספו מעצמות חדשות: ספרד, פורטוגל והולנד. בעת החדשה נחשבו למעצמות פרוסיה וממשיכתה גרמניה, בריטניה איטליה וצרפת. מעצמות העל במאה ה-20 היו ארצות הברית וברית המועצות.

בנוסף ישנן גם מעצמות כלכליות כמו יפן ומעצמות אזוריות, שאלו מדינות בעלות השפעה רבה בסביבתן הקרובה, כמו ישראל וטורקיה במזרח התיכון, או ברזיל באמריקה הלטינית ובאמריקה הדרומית ואף מעצמות של עולמות בעלות מכנות משותפים, כמו ערב הסעודית ומצרים בהעולם הערבי ובליגה הערבית.

האו"ם

בתום המלחמה, כאשר נוסד האו"ם, הוקמה מועצת הביטחון ושם נקבע כי יהיו בה חמש חברות קבועות, המעצמות: ארצות הברית, ברית המועצות אשר הוחלפה ברוסיה לאחר התפרקותה, בריטניה, צרפת וסין הלאומנית אשר הוחלפה בהמשך על ידי הרפובליקה העממית של סין. לחברות הקבועות יש זכות וטו על פי פרק 27 של מגילת האו"ם: הצבעתה של אחת מחמש המדינות נגד הצעת החלטה של המועצה מונעת את קבלתה. מדינות אלו הן גם היחידות המורשות להחזיק נשק גרעיני על פי האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (NPT). המושב הקבוע הוא מאפיין של מעצמה בת זמננו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.