מעצב

מעצב הוא אדם העוסק בעיצוב, משמע בתכנון של מוצר או מערכות באופן שיענו על קריטריונים רבים, כגון מראה חזותי אטרקטיבי יותר, נוחות רבה, מחיר סביר או מאפיינים אחרים. על פי רוב, החפץ המעוצב, בניגוד ליצירת אמנות, צריך לענות על צרכיו של לקוח מסוים, או קבוצה של לקוחות. המעצב משתמש בכלים הקרובים לתחומי ההנדסה והאמנות, אך אין הכרח להיותו אמן או מהנדס לשם פעולת העיצוב.

המעצב נדרש להיות ניחן ביצירתיות, בכישרון ובמיומנות מיוחדת נרכשת - על פי רוב היא נרכשת במוסדות להשכלה גבוהה.

עבודת המעצב משלבת בין העברת מסרים בדומה לאמנות (מסרים פסיכולוגיים, חברתיים, אסתטיים וכו'), לבין שימוש באמצעים הנדסיים וידע טכני. המעצב נדרש ליצור את אמנותו במגבלות שלא קיימות לאמן שאינו מעצב. לדוגמה, מעצב פנים או אדריכל נדרשים מעצבים את החלל שסביבנו באופן שיעביר תחושה מסוימת לאדם השוהה בו (תחושת כבוד ויראה במבנה המאדיר אל או ממסד או תחושת נינוחות ורוגע בבית מגורים) תוך מגבלות כוחות הטבע, כוחות השוק והטכנולוגיה; המעצב התעשייתי נדרש ליצור מוצר שיענה לצרכים הטכנים ומגבלות התקציב אך יהיה נוח למשתמש ויקרין תדמית המתאימה לשוק שלו.

תהליך עבודת המעצב כוללת מחקר ראשוני המתייחס ללקוח, לשוק ולסביבה, לאחריו העלאת חלופות ובדיקת יישומן. עם זאת, תהליך זה אינו ליניארי ומעצבים שונים עובדים בדרכים שונות.

דוגמאות

דוגמאות של סוגים שונים של מעצבים כוללים :

אדריכל (כגון מעצב פנים), מעצב אופנה, מעצב במה, מעצב גרפי, מעצב תעשייתי, מעצב אתרי אינטרנט

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.