מעגל טוב

מעגל טוב
מידע כללי
מאת החיד"א
שפת המקור עברית
סוגה יומן מסעות
הוצאה
שנת הוצאה תרפ"א -תרצ"ד
מספר עמודים 223

הספר מעגל טוב הוא יומן מסע שנכתב על ידי החיד"א בעקבות מסעותיו כשד"ר עבור עניי חברון וירושלים.

מבנה ותוכן הספר

הספר מכיל בתוכו שלשה חלקים; חלק ראשון - על מסעו הראשון כשליח קהילת חברון למצרים, איטליה, אשכנז, צרפת, הולנד ואנגליה. חלק שני - על מסע ממנו לא שב למצרים, תוניסיה (שם הגיע ללא תכנון עקב התעללותו של רב החובל וחשש מפני אניות מלחמה רוסיות ששטו במימי הים התיכון), איטליה, צרפת, הולנד ושוב חזרה לאיטליה שם סיים את חייו, במהלך מסע זה נמנע מלחזור למדינות אשכנז עקב החשדנות הרבה ששודרה כלפיו במסעו הקודם. חלק שלישי - חידושי תורה אותם אסף תוך כדי מסעותיו.

בספר זה כולל החיד"א רשומות של כספים אותם אסף למען עניי חברון וארץ ישראל ומתעד בהם ממבטו את חיי הקהילות והתנהלותם במאה ה-18. במקומות רבים בספר זה מספר החיד"א על ביקורים באתרים בעלי חשיבות היסטורית וממלכתית כארמונות ורסאי, הספרייה הלאומית של פריז, גן החיות הלאומי באמסטרדם ועוד. כמו כן מתאר החיד"א בספרו מפגשים עם אישים רמי מעלה כמלך צרפת ונכבדים המקורבים אליו, פרנסי קהילות מפורסמות, רבנים חשובים ובינם ר' יעקב יהושע פאלק בעל ספר "פני יהושע" על הש"ס ועוד.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה ביידיש, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.