מסרקניים

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מסרקניים
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
תת-ממלכה רב-תאיים אמיתיים
מערכה מסרקניים
שם מדעי
Ctenophora

מסרקניים (שם מדעי: Ctenophora) היא מערכה בתת-ממלכת רב-תאיים אמיתיים בה כלולים בעלי חיים ימיים דמויי מדוזה. בעבר השתייכה לנבוביים, קבוצת-על אשר פוצלה בעקבות ראיות מדעיות חדשות לשתי מערכות נפרדות. התכונה הבולטת ביותר של מינים רבים במערכה זו היא קבוצות ריסים דמויות מסרק המשמשות לשחייה, ומכאן שמם. המסרקניים הם בעלי החיים הגדולים ביותר ששוחים באמצעות ריסים - גודלו של הבוגר במגוון מינים נע מכמה מילימטרים ועד 1.5 מטר.

מאפיינים

המסרקניים היא מערכה ייחודית לסביבה הימית. אפשר למצוא אותם בכל האוקיינוסים ובכל עומק. הם טורפים ימיים הניזונים בעיקר מפלנקטון. רוב המסרקניים נחשבים ליצורים פלנקטונים (הנישאים במים) פלגיים מלבד סדרה אחת המתקיימת על קרקעית הים. למרות דמיונם השטחי של המסרקניים למדוזות, האנטומיה שלהם שונה. כמו הצורבים, גופם מורכב ממסה של ג'לי, המכונה מזוגלאה, שכבת המזוגלאה, בניגוד לצורבים, מורכבת משכבה בת שתי תאים עם שכבה תאים אחת חיצונית ושכבה שנייה בחלל הפנימי.

מערכת המסרקניים כוללת כ-150 מינים, גודל גופם נע בין מספר מלימטרים עד לשני מטר. רוב המינים בעלי יכולת הארה כימית עצמונית פנימית. לרוב יהיה גופם שקוף כדורי או דמוי אגס, והם בעלי סימטריה כפולה. כדי לנוע צריכים המסרקניים 8 טורים של לוחיות תנועה, הנמשכים על פני הגוף מלמעלה למטה. כל הלוחיות עשיות ריסים רבים מלוכדים המזכירים מסרק (מכאן שמם), כשכל לוחית משמשת כמשוט. המסרקניים הם היצורים הגדולים ביותר אשר משתמשים בשיטה זו של שחיה בעזרת הלוחיות. לרובם שתי זרועות ציד, שלעיתים הן ארוכות מאוד, אך בדרך כלל הן מסוגלות להיתכווץ ולהיכנם לתוך שקעים שבצידי הגוף. הזרוע עשויה ציר שרירי שלאורכו קבועים, בשורה אחת. הזרועות אינן מצוידות בתאים צורבים כדרך שאר הנבוביים, אלא בתאים דביקים, המיוחדים למסרקניים. כל תא דביק מחובר לזרוע בשני סיבים וצורתו כשל גביע ועל פניו פרושה הפרשה דביקה. בדומה לבני מערכת הצורבים אין למסרקניים איברים פנימיים, וכן חסרים הם חללי-גוף, פרט לזה של המעי. המזון עובר מהפה לתוך בית בליעה ארוך ומשם לקיבה.

במערכה זו שתי מחלקות:

  • בעלי זרועות ציד - Tentaculata
  • חסרי זרועות ציד - Nuda - בהם מצויים מסרקני הביראו הטורפים

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.