מספרי ברנולי

במתמטיקה, סדרת מספרי ברנולי היא סדרת מספרים שגילה יאקוב ברנולי, ובזכות תכונותיה הבסיסיות היא מופיעה בהקשרים שונים באנליזה של פונקציות מרוכבות ובתורת המספרים. הסדרה איפשרה לברנולי לחשב את הסכום ב"פחות מרבע שעה" (Ars Conjectandi, 1713).

אבריה הראשונים של הסדרה הם:

והאברים האי-זוגיים (פרט ל-) הם אפס.

מספרי ברנולי מופיעים כמקדמים בטור טיילור של פונקציות טריגונומטריות ושל הפונקציות ההיפרבוליות המקבילות להן. לאונרד אוילר גילה שמספרים אלה קשורים לערכים מיוחדים של פונקציית זטא של רימן, והם הופיעו שוב בפתרונו של קומר למשפט האחרון של פרמה, עבור ראשוניים רגולריים.

סכומים של חזקות עוקבות

הנוסחאות לסכום טור כגון:

  • (משפט ניקומאכוס)

ואחרות, היו ידועות זמן רב לפני ברנולי.

ברנולי ביקש נוסחה כללית לסכום , שתהיה קלה לחישוב לכל קבוע, כלומר, פולינום ממעלה במשתנה . הוא הבחין שאפשר להציג את כטור טלסקופי,

והסיק מכך את נוסחת הנסיגה

מנוסחה זו הסיק ברנולי את השוויון

כאשר המקדמים, מספרי ברנולי , מוגדרים לפי נוסחת הנסיגה

.

פיתוחי טיילור

מנוסחת הנסיגה של הסדרה אפשר להסיק את השוויון החשוב (על ידי הכפלת שני אגפי השוויון בפונקציה ).

מכיוון שהפונקציה זוגית (כאשר קוטנגנס היפרבולי), נובע מן השוויון כי לכל אי-זוגי.

על ידי הצבה מתאימה מתקבל טור לורן של הקוטנגנס: .

ערכים של פונקציית זטא

מפיתוח אחר לפונקציית הקוטנגנס הסיק לאונרד אוילר את הזהות , כאשר הפונקציה שלימים תקרא פונקציית זטא של רימן. מכאן נובע מיד כי הסימנים של מתחלפים, וגם כי , כך שהסדרה גדלה מהר מאוד (חרף הערכים הקטנים המופיעים בתחילתה). למעשה, .

ראשוניים רגולריים

בזכות הקשר שלהם לפונקציות היסודיות וקוטנגנס, הופיעו מספרי ברנולי מאז בנוסחאות רבות מספור. במחצית השנייה של המאה ה-19 גילה ארנסט קומר שהראשוני הוא רגולרי אם ורק אם אינו מחלק את המונים של . מונים אלה עדיין אינם מובנים די הצורך. באשר למכנים של מספרי ברנולי – אותם קל לחשב, מכיוון ש- (משפט של Claussen ו-von Straudt, משנת 1840).

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.