מסיניסה

מַסיניסה (238 לפנה"ס לערך - 140 לפנה"ס לערך) היה המלך הראשון של נומידיה, ממלכה ברברית ששלטה בצפון אפריקה. הוא ידוע בעיקר בשל הבריתות שכרת עם הרומאים כבן בריתם בקרב זאמה אשר הכריע את המלחמה הפונית השנייה.

מסיניסה נולד בקירטה (כיום: קונסטנטין שבאלג'יריה), עיר אשר הייתה חלק מנומידיה אבל הייתה נתונה לפלישות רומאיות. אביו היה גאלה, מלך שבט המאסילי במזרח נומידיה. הוא גדל בקרתגו, שם הוחזק כבן ערובה להבטחת נאמנותו של אביו, למד שם יוונית ולטינית.

בתחילת המלחמה הפונית השנייה, לחם לצד קרתגו נגד סיפאקס, שליטה של נומידיה המערבית. הוא היה רק בן 17 כשהוביל את צבאו לניצחון בזירה זו. המפקד הקרתגי עזרובעל בן גיסקו הבטיח לו לאשה את בתו סופוניסבה שנודעה כיפהפייה, אולם עזרובעל ביטל את השידוך ונתן את סופוניסבה לסיפאקס תמורת הסכם שלום. עלבון זה היה אחת הסיבות לכך שמסיניסה כרת ברית עם המצביא הרומאי סקיפיו אפריקנוס. סיפאקס הובס בקרב קירטה, ונלקח בשבי. מסיניסה רצה להינשא לסופוניסבה, אולם סקיפיו רצה להציג אותה לראווה בתהלוכת הניצחון ברומא. מסיניסה הורה למשרתיו להגיש לה רעל ולתת לה לבחור, ללכת בשבי לרומא, או להתאבד. על פי האגדה סופוניסבה הפטירה: "לא ציפיתי למתנת חתונה כזו מבעלי." ושתתה את הרעל.

מסיניסה ביסס את שלטונו בנומידיה, ולאחר מכן הצטרף עם אלפי פרשים נומידיים אל הצבא הרומאי ונטל חלק פעיל בקרב זאמה. לאחר המלחמה קיבל מסיניסה שטחים חדשים שהיו שייכים בעבר לקרתגו. הוא המשיך לנהוג מדיניות תוקפנית ומתגרה כלפי קרתגו, ביודעו שקרתגו במסגרת האמנה עם רומא אינה יכולה להתגונן. התגרויות אלו גרמו לבסוף למלחמת הפונית השלישית, שבסופה חרבה קרתגו ומסיניסה זכה בשטחים חדשים.

היו לו שלושה בנים גולוסה, אסטנבעל, ומיקיפסה. בנו של גולוסה היה מאסיווא, לאסטנבעל היו שני בנים יוגורתה, וגאודה, גם למיקיפסה היו שני בנים, אדהרבעל, והיימפסל הראשון. גולוסה ואסטנבעל מתו ממגפה ככל הנראה, ומיקיפסה ירש את הממלכה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.