מסילת החוף

מסילת החוף
רכבת המורכבת מארבעה מערכי IC3 במסילת החוף על רקע הים התיכון
מדינה ישראל
עיר מישור החוף הצפוני והמרכזי
מפעיל   רכבת ישראל
מידע על ההקמה
פתיחת הקו מאי 1953
מידע על המסילה
תחילת הקו תחנת נהריה
סיום הקו תחנת תל אביב מרכז
סוג הקו נוסעים ומשא
רוחב המסילה 143.5 ס"מ
מסלולים 2
נהריה, עכו, קריית מוצקין, קריית חיים, חוצות המפרץ, מרכזית המפרץ, חיפה מזרח, חיפה – מרכז השמונה, חיפה – בת גלים, חיפה – חוף הכרמל, עתלית, בנימינה, קיסריה – פרדס חנה, חדרה – מערב, נתניה, נתניה – ספיר, בית יהושע, הרצליה, תל אביב – אוניברסיטה, תל אביב – סבידור מרכז
מסילת החוף
מקרא
- נהריה
גשר הולכי רגל
שד' שזר
דרך הים (שבי ציון)
מעלה הכרמים (גשר עכו צפון)
כביש 8510
- עכו
רח' בן עמי
כביש 8510
נחל נעמן
מסילת עכו-כרמיאל
רח' בלטימור
שד' ירושלים (גשר מנחם בגין)
גשר רבין
הים התיכון / יששכר
- קריית מוצקין
רח' ברודצקי (מעבר הולכי רגל תת-קרקעי)
- קריית חיים
שד' אח"י אילת
רח' אריה שנקר
רח' חלוצי התעשייה
- חוצות המפרץ
רח' החרושת
שלוחה לסדנאות הקישון ולמסוף מילניום
שלוחה לבתי הזיקוק ולמכון תמי של כי"ל
נחל קישון
מחלף מבוא כרמל: כביש 22
- מרכזית המפרץ
מסילת העמק
גשר פז: רח' חלץ
נמל חיפה
מחלף חירם: כביש 22
0 חיפה מזרח
נמל חיפה
- חיפה – מרכז השמונה
- ממגורות דגון
רח' זיסו
רח' חיל הים
- חיפה – בת גלים
מחלף אלנבי: דרך אלנבי
- חיפה – חוף הכרמל
כביש 2 קובץ:ISR-HW2 blue.png
מעבר לתחנת הרכבת הישנה החותרים
כביש 2 קובץ:ISR-HW2 blue.png
- עתלית
כביש 7110
מעקף
כביש 7011
מחלף זכרון יעקב: כביש 2 קובץ:ISR-HW2 blue.png
מעקף
מחלף מעגן מיכאל
כביש 4
דרך ניל"י
גשר הולכי רגל
- בנימינה
כביש 653 קובץ:ISR-HW653.png
- קיסריה – פרדס חנה
כביש 651
צומת רמז: המסילה המזרחית
כביש 65 קובץ:ISR-HW65.png
כביש 4
רח' דוד שמעוני (גשר אריאל שרון)
- חדרה – מערב
נחל אלכסנדר
כביש 5720
כביש 57 קובץ:ISR-HW57.png
- נתניה
רח' האר"י (גשר האחדות)
גשר השרון
רח' טרומן, כביש 5611
- נתניה – ספיר
- בית יהושע
כביש 553
כביש 5511
כביש 531 קובץ:ISR-HW531 blue.png
קובץ:BSicon eABZgl+l.svg
מחלף שמריהו מזרח: מסילת השרון
רח' המעפילים
- הרצליה
מחלף שבעת הכוכבים: כביש 541
גשר רחבעם זאבי
מחלף גלילות מזרח: כביש 5
מחלף קק"ל: רח' קק"ל
מסילת הירקון
- תל אביב – אוניברסיטה
מחלף רוקח: שד' רוקח
נחל הירקון ונחל איילון
מחלף ההלכה: רח' ההלכה
רח' יעקב דורי
- תל אביב – סבידור מרכז
מסילת איילון

מסילת החוף היא מסילת רכבת של רכבת ישראל, המתחילה בתחנת הרכבת נהריה ומסתיימת בתחנת הרכבת תל אביב – סבידור מרכז. שמה של המסילה נגזר מקרבתה היחסית אל חוף הים התיכון לכל אורכה. המסילה משמשת כחלק מן הקו הראשי של רכבת ישראל.

המסילה מהווה את הדרך הראשית לרכבות נוסעים, בקו העמוס בין נהריה וחיפה ובין חיפה ותל אביב.

מסילות מסתעפות

היסטוריה

ראשיתו של הקו במסילה קצרה ברוחב צר (105 ס"מ) שנסללה על ידי הטורקים ב־1913 מתחנת בלד א-שייח' של רכבת העמק (בסמוך לנשר), ועד עכו. חלקים מהמסילה פורקו במהלך מלחמת העולם הראשונה על מנת לספק חומרי בנייה למסילה המזרחית ומסילת השומרון. הקו שוקם על ידי הבריטים לאחר כיבושה של ארץ ישראל ב־1918, אך המסילה הקצרה חוברה לאזור חיפה, במקום לאזור נשר, וקשרה את חיפה עם הקריות ועכו.

בשנות ה-20 של המאה ה-20 נסללה על ידי הבריטים מסילה ברוחב תקני (143.5 ס"מ) מתחנת חיפה מזרח עד לצומת רמז (ממערב לפרדס חנה-כרכור), על מנת לחבר את חיפה עם המסילה המזרחית במסלול קצר יותר (במקום חיבור במסלול עוקף דרך רכבת העמק ומסילת השומרון). במהלך שנות ה־30 נסללה מחדש המסילה, תחילה בין חיפה לבתי המלאכה של הרכבת במפרץ חיפה, ולאחר מכן עד עכו, ברוחב תקני.

החלק הצפוני של המסילה מעכו ועד ראש הנקרה (וצפונה משם בלבנון עד טריפולי) הוקם על ידי הבריטים במהלך מלחמת העולם השנייה. עם פיצוץ גשר הרכבת מעל נחל כזיב בליל הגשרים ב־1946 נותקה מסילת החוף מלבנון, והקצה הצפוני שלה נותר באכזיב.

במהלך קרבות מלחמת העצמאות בגליל המערבי פוצץ גשר הרכבת שעל נחל נעמן מדרום לעכו, דבר שהשבית את פעולת הרכבת מעכו צפונה. רק ב־1950 נבנה מחדש הגשר, ונפתח מחדש קו הרכבת חיפה - עכו - נהריה[1]. קטע המסילה שבין נהריה לאכזיב (כולל גשר א-זיב) חודש לפעילות רכבות משא בראשית שנות ה־60. העבודות כללו הקמת שלוחה חדשה לאזור תעשייה סמוך[2].

על הקמת החלק מצומת רמז ועד לתל אביב (תחנת 'תל אביב צפון', הקרויה כיום תחנת הרכבת בני ברק) הוחלט מיד לאחר הקמת מדינת ישראל[3] כתחליף למסילה המזרחית (הארוכה יותר, שעברה במלואה לרשות ישראל רק במסגרת הסכמי שביתת הנשק באביב 1949, וחלפה סמוך מאוד לגבול עם ירדן). העבודות בשטח החלו בסביבות ינואר 1949, בתקווה להשלים את העבודות עד הקיץ[4][5]. אולם בעקבות הסכם שביתת הנשק הופנו עיקר המאמצים לחידוש הקו המזרחי ולאחר מכן התעכבו העבודות בגלל מחסור בפלדה[6]. העבודות נעשו על ידי סולל בונה וכללו בניית מספר גשרים[7]. בסוף 1951 כבר הונחו הפסים מצומת רמז לחדרה[8] והנחת המסילה הושלמה בתחילת 1953. עם זאת, נדרשו עוד עבודות עד שניתן יהיה להעביר עליו רכבות[9]. מסילת החוף נפתחה באפריל 1953 באופן בלתי רשמי[10], ורשמית במאי 1953. קטע זה הפך לחלק ממסילת הקו הראשי במקום המסילה המזרחית (ששימשה בין 1949 ל־1953 לקו הרכבת חיפה - תל אביב) מחדרה מזרח - ראש העין - תל אביב צפון. כעבור זמן קצר (ב־1954) הושלמה בניית המסילה דרומה, עד לתחנת תל אביב מרכז. הקטע החדש של מסילת החוף קישר את תחנת הרכבת תל אביב מרכז ותחנת הרכבת חיפה מרכז – השמונה בדרך קצרה ומהירה.

בשנות ה-90 הוארכה מסילת החוף לאורך נחל איילון (בין המסלולים של נתיבי איילון) עד לחיבורה עם קו יפו - לוד והחלה סלילתה של מסילה נוספת בקטע חיפה - תל אביב, שהושלמה ב-1998 וקיצרה את משך הנסיעה בין שני הערים ל-45 דקות[11]. באותו הזמן שודרגו חלק מהתחנות לאורך המסילה (הקמת רציפים חדשים, כריית מעברים תת-קרקעיים, בניית אולמות נוסעים). העבודות להכפלת המסילה הושלמו בראשית המאה ה־21, והקו הפך לקו מסילה כפולה בין תחנת תל אביב ההגנה ובין תחנת קריית מוצקין. העדר קו כפול בין קריית מוצקין לנהריה גרם תכופות לשרשרת עיכובים בנסיעת רכבות בשאר הקו. בשל כך, עבודות הכפלה מקרית מוצקין לתחנת הרכבת נהריה החלו בשנת 2007, ועד לקיץ 2012 הוכפל הקו עד עכו. במהלך עבודות אלו נבנה גשר חדש על נחל נעמן, וננטש הגשר הישן. ברבעון הראשון של שנת 2014 הוכפל הקו עד תחנת נהריה ובתחנה נפתח רציף חדש, אך המשך המסילה מצפון לתחנת נהריה נותק ממנה וכיום תחנת נהריה מהווה את הקצה הצפוני של המסילה. בנוסף להכפלת הקו גם נבנו הפרדות מפלסיות במקום מפגשי "כביש-מסילה" בתוואי שמצפון לקריות.

עם סיום בנייתה של מסילת הרכבת תל אביב – בני דרום לצומת פלשת דרך תחנת הרכבת יבנה – מערב ושל מסילת אשקלון - באר שבע, לרכבת ישראל ישנה מסילה פעילה רציפה מנהריה שבצפון עד לבאר שבע שבדרום. כיום מסילת החוף היא המסילה העמוסה ביותר ברשת הרכבות של מדינת ישראל. מבין קטעי המסילה, זה שלאורכו של נחל איילון הוא העמוס ביותר.

תחנות

לאורך המסילה נפתחו התחנות: הרצליה, בית יהושע (נקראה אז גם בשם "כפר נטר"), נתניה, חדרה – מערב (כתחליף לתחנת הרכבת חדרה מזרח). התחנות הוותיקות: בנימינה, ועתלית המשיכו בפעילותן.

כמה מהתחנות החדשות שהקימה רכבת ישראל היו זהות – מבנה בטון קטן דמוי תיבה צבוע לבן שהוצמד אליו שלט עם שם התחנה. בתחנות חדרה – מערב, כפר ויתקין ונתניה נבנו רציפים יחידים לצד התחנות ואילו בבית יהושע, שפיים (תחנה לא פעילה) והרצליה לא נבנו רציפים לצד התחנות.

עם השנים הוקמו לאורך הקו מספר תחנות נוספות: תל אביב – ההגנה, תל אביב – השלום, תל אביב – אוניברסיטה, קיסריה – פרדס חנה, חיפה – חוף הכרמל, חיפה – בת גלים, מרכזית המפרץ וחוצות המפרץ. במקביל, נסגרו תחנות קטנות כדוגמת תחנת עין הים[12], בוסתן הגליל, חצרות יסף, שבי ציון, זכרון יעקב, כפר ויתקין ושפיים.

המסילה בעתיד

מתוכננת הכפלה נוספת של הקו לארבע מסילות, בשלב הראשון, הנמצא בביצוע וכולל גם חישמול עבור קו הרכבת המהיר לירושלים, מתחנת הרכבת תל אביב אוניברסיטה ועד להסתעפות צפונית להרצליה. בשלב הבא, במסגרת תת"ל 65 - הכפלת מסילת החוף, צפונה עד סדנאות אפרים, הממוקמות כשלושה קילומטרים צפונית לתחנת הרכבת מרכזית המפרץ. ברכבת בוחנים חלופות שונות להעברת המסילות החדשות:

 • באזור בנימינה, מכיוון שאין מקום לארבע מסילות בתוואי הקיים בתוך המושבה, העתקת תחנת בנימינה ממרכז היישוב מערבה לכיוון כביש 4 לתוואי עוקף חדש שיעבור סמוך לאור עקיבא. על פי התכנון תחליף תחנת הרכבת חדרה מערב את תחנת הרכבת בנימינה כתחנת העצירה הראשית בין חיפה לתל אביב[13].
 • באזור חיפה, בוחנים חלופות שונות לרבות הפרדת המסלולים לתוואי אחד תת-קרקעי שישרת את הרשת הארצית המהירה, ותוואי אחר שישמש בעיקר רכבות פרבריות[14].
 • באזור השרון מתוכננים להתווסף תחנות חדשות בשפיים ומחלף גלילות. כמו כן מתוכננים עד 2030 להתווסף בין שפיים ותחנת נתיבי איילון לנתב"ג 2 מסילות תת-קרקעיות חדשות.
 • ב-2008 הוחלט לחדש את המסילה המזרחית כחלופה למסילת החוף וכגיבוי למקרה של תקלה. אומדן עלות הפרויקט הוא כ-8.1 מיליארד שקלים והוא צפוי להסתיים ב-2022[15]. פרויקט זה ירחיב את השלוחה ל תחנת הרכבת חדרה מזרח ויצור מחלף רכבות בצומת החיבור של השלוחה למסילת החוף.
 • מסילת מנשה היא מסילה המתוכננת להתפצל מהמסילה המזרחית החדשה באזור אחיטוב לכיוון מסילת העמק. מסילה זו תיצור חלופה מקבילה מלאה למסילת החוף ותגדיל את היציבות ברשת הרכבות הארצית באופן משמעותי.

ראו גם

הערות שוליים

 1. יחודש קו הרכבת חיפה - נהריה, מעריב (עיתון), 24 במאי 1950
 2. שוקמה המסילה בצפון הארץ, דבר, 17 בינואר 1961
 3. מתחילים לבנות מסילת הברזל החדשה, מעריב (עיתון), 3 באוקטובר 1948
 4. קו־רכבת חדש בנימינה־ת"א, על המשמר, 6 באוקטובר 1948
 5. קו הרכבת החדש חיפה־ת"א יושלם הקיץ, דבר, 19 בינואר 1949
  קו הרכבת חדרה־ת"א ייפתח הקיץ, על המשמר, 19 בינואר 1949
 6. רכבת חדרה-הרצליה-ת"א תופעל עוד בסוף הקיץ, הבוקר, 16 בפברואר 1950
 7. בקרוב יופעל קו רכבת המקוצר תל-אביב - חיפה, הצופה, 21 בנובמבר 1949
 8. קו תל אביב-הרצליה לפני השלמתו, דבר, 29 בנובמבר 1951
 9. הקו המקוצר חיפה-תל אביב, דבר, 25 בינואר 1953
 10. הושלמה המסילה תל אביב נתניה, על המשמר, 20 באפריל 1953
  מסילת החוף חל־אביב-חיפה מופעלת היום באופן בלתי רשמי, חרות, 26 באפריל 1953
 11. הוכפלה מסילת הרכבת מת"א לחיפה - משך הנסיעה יקוצר ל-45 דקות, באתר גלובס, 18 באוגוסט 1998
 12. י. ל. יונתן, בשבילי הארץ, הצופה, 28 בינואר 1949
 13. רעי קציר, עם הכפלת מסילת החוף של הרכבת תהפוך חדרה לתחנה ראשית, 18/03/2016, גפן מגזין המושבות
 14. אורן דורי, 28 דקות מחיפה לתל אביב? הוויכוח הבלתי נגמר שתוקע את הרכבת, באתר TheMarker, 20 בדצמבר 2017
 15. פיתוח מסילה מזרחית לרכבת הכבדה, סעיף 8 מתוך תכנית השקעה רב שנתית לפיתוח התחבורה הציבורית במטרופולינים, החלטה מספר 1838 של ממשלת ישראל, משנת 2016, באתר של משרד ראש הממשלה, מיום 11 באוגוסט 2016
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.