מסור אנכי

מסור אנכי נייד (בעברית עממית: ג'קסון - עיוות של השם האנגלי של המכשיר - Jigsaw) הוא כלי עבודה המיועד לחיתוך לוחות לאורך קוים מפותלים. יכולתו של מסור זה לנסר משטחים במדויק על פי קווים ששורטטו על המשטחים מראש מאפשרת להכין בעזרתו פאזלים מעץ לבוד. תכונה זו נתנה לפאזלים שם נרדף בשפה האנגלית שהוא כשמו של מסור זה - Jigsaw.

המסור האנכי הונע בעבר בכוח שריריו של המשתמש ואילו כיום הוא מונע באמצעות מנוע חשמלי. בעת הפעלת המסור, מוצמד צידו התחתון של המכשיר אל פני הלוח ומסור פלדה המותקן בקדמת המכשיר מונע בכח המנוע החשמלי לסירוגין מעלה ומטה ומכרסם בלוח שעליו הוא מונח. רוחבו הצר של להב הפלדה (המסורית) מאפשר סיבובו על פני הלוח כך שצורת החיתוך תהיה מפותלת.

נגרים מחזיקים במסור אנכי כחלק מכלי העבודה שלהם. ניתן לחתוך במסור אנכי מגוון רחב של חומרים כגון MDF, מתכת ופלסטיק. לכל חומר מתאימים להב ייעודי. גודל המהלך של המסור יכול לווסת בין חיתוך גס לחיתוך מדויק, וקביעת מהירות הלהב מאפשרת להתאימו לחומרים שונים. בשימוש במסור אנכי, יש להזהר לא לחתוך את כבל החשמל שלו עצמו, כיוון שאין לו מנגנון הגנה על הלהב. בחלק מהמסורים האנכיים יש אפשרות לחתוך בזווית של עד 45 מעלות, אם על ידי שינוי הכיוון של הלהב, אם על ידי שחרור הברגים שלו, או במנגנון יותר מתוחכם במסורים יקרים יותר. קיימים שני סוגים של תפסניות להבים במסור אנכי,תפסנית ידנית הדורשת חיזוק עם מפתח או תפסנית אוטומטית (FIX-TEC) טכנולוגיה אשר הוצגה לראשונה בשנת 1992 על ידי חברת AEG מגרמניה. קיימים שני סוגי להבים המתאימים בהתאמה לתפסניות - כאלו עם חור בקצה, וכאלו עם בליטה המאפשרת החלפה מהירה יותר.

כלים דומים למסור זה הם המסור האנכי המקובע (Scroll saw) המאפשר יותר בטיחות ממסור זה על חשבון נוחות עבודה ומסור החרב הנוח יותר משניהם אך פחות מדויק ופחות בטיחותי משניהם גם יחד.

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.