מסדר פטריק ה"קדוש"

המסדר המהולל ביותר של פטריק ה"קדוש"
The Most Illustrious Order of Saint Patrick
מי יפרידנו?
(לטינית: ?QUIS SEPARAB)
פרטים
מדינה דגל פטריק ה"קדוש" אירלנד
סוג מסדר אבירות
מפקד המסדר המונרך הבריטי
המעניק המונרך הבריטי
סטטוס לא פעיל
פטרון פטריק ה"קדוש"
יום 17 במרץ
נוסד 1783
בוטל/פורק 1974
הענקות
הוענק לאחרונה 1936 נכון ל-2010
היררכיה
עיטור גבוה יותר מסדר הדרדר
עיטור נמוך יותר מסדר האמבט

המסדר המהולל ביותר של פטריק ה"קדוש"אנגלית: The Most Illustrious Order of Saint Patrick) הוא מסדר אבירות בריטי השייך לאירלנד. המסדר הוקם על ידי ג'ורג' השלישי מלך בריטניה בשנת 1783. אבירים הוכתרו למסדר בצורה סדירה מאז ועד לשנת 1922, עת רובה של אירלנד קיבלה עצמאות בשם מדינת אירלנד החופשית. למרות שהמסדר ממשיך להתקיים רשמית עד היום, המינוי האחרון למסדר נעשה בשנת 1936, והאביר האחרון של המסדר, הנסיך הנרי, דוכס גלוסטר, נפטר בשנת 1974. למרות זאת, המלכה עודנה הריבון של המסדר, ואחד מבעלי התפקידים, האחראי על הסמלים של אלסטר (Ulster King of Arms) עדיין בתפקידו. פטריק ה"קדוש" הוא פטרון המסדר, וסיסמתו היא ?Quis separabit (בלטינית: "מי יפריד אותנו?") – רמיזה לתרגום הוולגטה של איגרת פאולוס השליח אל הרומאים, פרק ח', פסוק 35: "מי יפרידנו מאהבת המשיח?".

רוב מסדרי האבירות בממלכה המאוחדת כוללים את כלל הממלכה, אך שלושת המסדרים הנעלים ביותר שייכים כל אחד לאומה אחת. מסדר פטריק ה"קדוש", השייך לאירלנד, הוא המסדר הצעיר והפחוּת בחשיבותו מבין השלושה. מקבילו האנגלי, מסדר הבירית, הוא מסדר האבירות העתיק ביותר בבריטניה, ותחילתו כבר במאה ה-14. המסדר הסקוטי הוא מסדר הדרדר, שהוקם, בגלגולו הנוכחי, בשנת 1687.

מסדר פטריק ה"קדוש" הוזכר בתקשורת בשנת 1907, כאשר סמליו, יהלומי הכתר האיריים, נגנבו מטירת דבלין זמן קצר לפני ביקורו של ריבון המסדר, המלך אדוארד השביעי. המקרה נשאר בגדר תעלומה עד היום.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.