מסדר השמש העולה

מסדר השמש העולה
旭日章
פרטים
מדינה יפןיפן
סוג עיטור אזרחי וצבאי
המעניק ממשלת יפן
בשם קיסר יפן
למען הישגים יוצאי דופן במהלך שירות אזרחי או צבאי ארוך
סטטוס מסדר פעיל
דרגות וסוגים שש דרגות
נוסד 10 באפריל 1875
היררכיה
עיטור גבוה יותר מסדר פרחי הפאולוניה
עיטור נמוך יותר מסדר הכתר היקר

מסדר השמש העולהיפנית: 旭日章, תעתיק: קיוֹקוּג'יצוּ-שוֹ) הוא מסדר יפני שנוסד על ידי הקיסר מוצוהיטו. מסדר זה היה העיטור הראשון שהעניקה ממשלת יפן, שיצרה אותו ב-10 באפריל 1875. העיטור מעוצב כקרני שמש מסביב לשמש העולה - אחד מסמליה המובהקים של יפן.

את העיטור מקבלים אלה שרשמו הישגים ייחודיים ביחסים בינלאומיים, קידמו את תרבות יפן, פרצו דרך בתחומם, תרמו לרווחה החברתית או סייעו לשימור הסביבה. העיטור הגבוה ביותר במסדר השמש העולה קיבל בראשית 2003 מסדר משל עצמו, שנקרא מסדר פרחי הפאולוניה.

המסדר החל להעניק את העיטור בגרסתו המודרנית ללא -יפנים החל ב-1981, ולנשים ב-2003 (עד אז קיבלו נשים את עיטור מסדר הכתר היקר). הענקת העיטורים נעשית על ידי לשכת העיטורים במשרד ראש הממשלה, והיא נעשית בשם הקיסר. ניתן להעניק את העיטור לאדם לאחר מותו.

דרגות

עד 2003 הכיל המסדר תשע דרגות, אז הפך עיטור פרחי הפאולוניה למסדר בפני עצמו ובוטלו שתי הדרגות הנמוכות ביותר. באופן מסורתי מלווה את העיטור תעודה רשמית, ולעיתים נדירות יוסיף הקיסר את חתימתו האישית.

מקבלי העיטור

רשימת חלקית של חברי המסדר:

דרגה ראשונה, עם סרט:

דרגה שנייה, עם כוכב זהב וכסף:

דרגה שלישית, עם קרני זהב וסרט צוואר:

דרגה רביעית, עם קרני זהב וורד:

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.