מנהרת רוח

מנהרת רוח היא כלי לניסוי המשמש במחקר אווירודינאמי, המאפשר דגם סביבה זורמת אוויר בטבע. המנהרה, על פי רוב, היא כלי צינורי בעל קוטר משתנה שבקצהו האחד מוזרם אוויר בתנאים שונים (מהירות, לחץ, טמפרטורה) ובקצהו השני האוויר נשאב כדי להוציאו מכלי הניסוי. מלבד לניסויים מעבדתיים, מנהרות רוח משמשות גם לדימוי תנאי מזג אוויר שונים עבור פעלולי קולנוע.

בחינת מבנה

מנהרת רוח משמשת לבדיקת תפקודם של מערכות כגון מטוסים, טילים ומכוניות כאשר זורם על פניהם אוויר. מנהרת הרוח מדמה סביבת אוויר במהירויות שונות (תת קולית, עבר קולית, על קולית, היפר קולית) ובלחצים שונים וטמפרטורות שונות. הכלים או חלק מבנה ספציפי שרוצים לבדוק באותו ניסוי כמו כנף, הגה גובה, הגה כיוון או להב של מסוק מוצב במרכז המנהרה ועליו חיישנים שונים. במהלך הניסוי מזיזים את הכלי בצירים שונים (גלגול, עלרוד וסבסוב) כדי לבדוק את תגובתו לזרימת האוויר בתוך מנהרת הרוח.

תעופת חיות במנהרת רוח

מנהרת רוח יכולה לשמש גם לבחינה מעבדתית של תעופת עופות, עטלפים וחרקים. בחינה זו מאפשרת ללמוד על התנועות המאפשרות לחיות לעוף ועל גורמים שונים המניעים חיות לעוף. למשל, מדען יכול להסיק על יעילותו של חומר ריח המושך חרקים על פי המוטיבציה שלהם להמשיך ולעוף לקראתו במנהרת רוח. חומר שמדגם החרקים שבמעבדה עף לקראתו במשך חצי שעה בממוצע, הוא חומר יעיל יותר מאשר חומר אחר שמדגם החרקים עף לקראתו רק רבע שעה בממוצע.

שימושים אחרים

  • דגם אדריכלי של גורד שחקים והבניינים שסביבו מוכנס למנהרת רוח כדי לבדוק האם גורד השחקים המתוכנן יגביר את הרוחות הנושבות בסביבתו ויהפוך, למשל, את ההליכה על המדרכות שבסביבתו למסוכנת. שימוש במנהרות רוח לבדיקות אלה מאפשר את שיפור תכנון גורדי השחקים.
  • ניסויים באידוי, למשל מחקר על הקשר בין צורות עלים שונות לבין כמות המים המתאדה מהם בהשפעת הרוח.

ראו גם

מנהרת רוח אנכית

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.