מנהיים

מנהיים
Mannheimמגדל המים במנהיים
מדינה גרמניה  גרמניה
מדינה באדן-וירטמברג  באדן-וירטמברג
מחוז מחוז קארלסרוהה
ראש העיר ד"ר פטר קורץ
שטח 144.96 קמ"ר
גובה 97 מטרים
תאריך ייסוד 766
אוכלוסייה
  בעיר
  צפיפות

327,318  (נכון ל-2006)
2,122 נפש לקמ"ר (נכון ל-2006)
אזור זמן UTC +1
www.mannheim.de

מנהייםגרמנית: Mannheim להאזנה (מידע • עזרה)) היא העיר השנייה בגודלה במדינת באדן-וירטמברג, וכן העיר העשרים בגודלה בגרמניה.

גאוגרפיה

מנהיים שוכנת במפגש הנהרות ריין ונקר. העיר שוכנת בקצה הצפון-מערבי של באדן-וירטמברג, על גבול המדינה; הגדה השנייה של הריין נמצאת בתחומי לודוויגסהאפן, השייכת למדינת ריינלנד-פפאלץ. מנהיים נמצאת כ-20 קילומטרים מערבית להיידלברג.

במנהיים תעשייה כבדה ומיוצרים בה משאיות ואוטובוסים של חברת מרצדס ושל חברת קרייזלר. לצבא ארצות הברית נוכחות במנהיים, אשר כוללת את מפקדת חיל הקשר שלו באירופה.

במנהיים אוניברסיטה בגודל בינוני וכן מכללה. באוניברסיטה, אשר נוסדה ב-1967, למדים כ-12,000 סטודנטים ובמכללה כ-4,100.

שיעור המהגרים במנהיים הוא מהגבוהים בגרמניה. 22.5% מתושבי העיר אינם בעלי אזרחות גרמנית; רובם בעלי אזרחות טורקית. המצב הכלכלי במנהיים נמוך מהממוצע בבאדן-וירטמברג המשגשגת. העיר מתמודדת עם בעיות חברתיות וכלכליות ומשיעור אבטלה גבוה יחסית.

מנהיים נהרסה כמעט לחלוטין כתוצאה מהפצצות בעלות הברית במלחמת העולם השנייה. לאחר המלחמה נבנתה העיר במהירות ובסגנון מודרני ופשוט. רבים בגרמניה רואים במנהיים סמל לכיעור עירוני. מרכז העיר בנוי מרשת צפופה של רחובות החותכים זה את זה בזווית ישרה (בדומה לרחובות מנהטן שבניו יורק, ארצות הברית). כמו במנהטן גם לרחובות מרכז מנהיים אין שמות אלא מספרים ואותיות סידוריים. למרות שפאר העבר נהרס כולו במלחמה, הרי שבמרכז העיר, בסמוך לתחנת הרכבת המרכזית, שוכן ארמון רחב ממדים אשר נבנה במאה ה-18; הארמון נהרס כליל במלחמה ושוחזר לאחריה. ארמון הבארוק של מנהיים, על מכלול גניו, מהווה את מתחם הבארוק השני בגודלו באירופה, אחרי ורסאי שבצרפת. חלקים מהארמון שייכים כיום לאוניברסיטת מנהיים, וההנהלה הראשית של האוניברסיטה שוכנת בארמון.

למנהיים ברית ערים תאומות עם חיפה.

עד מלחמת העולם השנייה התקיימה במנהיים קהילה יהודית, רבה האחרון של הקהילה האורתודוקסית במנהיים, היה הרב יצחק אונא.

בעיר מנהיים פועל מועדון הספורט וולדהוף מנהיים שמפעיל קבוצת כדורגל, ששיחקה בבונדסליגה במהלך שנות ה-80 של המאה ה-20, ונכון לשנת 2016 הקבוצה משחקת בליגה הגרמנית הרביעית, ומקיימת את משחקיה באצטדיון קרל בנץ שטדיון במנהיים. נוסף על קבוצת הכדורגל, מועדון וולדהוף מנהיים מפעיל בעיר גם קבוצות כדוריד וטניס שולחן. המועדון המתחרה של וולדהוף מנהיים הוא VFR מנהיים, שקבוצת הכדורגל שלו משחקת נכון לשנת 2016 בליגה הגרמנית החמישית, ומקיימת את משחקיה באצטדיון ריין-נקר שטדיון במנהיים.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.