מנהגי אבות ברומא העתיקה

ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: בעיות של תחביר, מה היא הסיבה, מה היא התוצאה מה הוא אפיון וכדומה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מנהג אבות ברומא העתיקהלטינית: Mos Maiorum) היו שורה של נורמות חברתיות ששלטו במעמדות הגבוהים של רומא העתיקה בתקופת הרפובליקה והקיסרות.

את מנהג האבות אפשר לכנותו גם קוד הנוביליטאס. הנוביליטאס מציגה את ערכיה כאידיאל הטבוע בתוכה. כאשר ההיסטוריה והמסורת משתלבות משלוש סיבות: הראשונה היא - כאשר אדם לומד את המוסר ממי שכיהן קודם ובמיוחד מסיפורי גבורה. השנייה היא - מעמד גבוה של האליטה ומעט הגנה חוקתית עליה, האליטה הסתמכה בעיקר על כוח כבוד ועבר. השלישית - המשפחה עדיפה על היחיד, היא מעניקה תדמית וגאווה. מנהג אבות לא רק ציין כמיהה לעבר השמרני אלא גם מסתתרים בתוכו מובנים כמו Virtus,Dignitas ,Honestas, Officium, beneficia, Gloria, Libertas, . concordia

  • Virtus במובן של Vir שהוא בעל תכונות טובות אשר מתבטאות בעיקר בעת מלחמה ה Virtus- מקושר לגבורה ואומץ אך לא רק, הוא גם צדק ויושר. תחבולות והפרת הבטחות הן אסורות Fides. יכול להסביר את ה- Virtus, הוא למעשה אמון אשר הוא אחד מבסיסיו של ה־Virtus.
הסבר נוסף ל'וירטוס'(Virtus) של סלוסטיוס (Virtus Paucorum Civium egrgia)
סלוסטיוס מפרש את ה 'וירטוס' כמרץ, עוז רוח, יכולת וכישרון:

"Mos maiorum" – "From which the speaker selected those Precedents(exempla) which supported his argument."

  • דיגניטאס פירושו כבוד וסגולתו אך במובן צבאי פוליטי, או אף מעמד פוליטי שהוא מעמד ציבורי מיוחד.
  • Gloria פירושה תהילה אשר בה ניתן לזכות לאחר הישגים גדולים.
  • Honestas - פירושו יושר, הגינות.
  • ליברטאס (Libertas) - חירות אך כפי שהבינו אותו אנשי הנוביליטאס, היינו, זכותם של אלה לשלוט במדינה מבלי להיות כפופים לשליט יחיד אוטוקרטי. בתקופת הקיסרות הנוביליטאס השלימו עם כפיפותם לקיסר ומושג הליברטאס הפך לדרישה לחופש דיבור כדי שיווצר מראה עין של חירות.
  • Officiis מהווה ארבעה פירושים הלקוחים מהפילוסופיה היוונית המפורשים למען התקופה כחוכמה אשר כוללת צדק.
  • קונקורדיה (Concordia) - משמעות המושג שעל כל הגורמים במדינה להתנהל בהרמוניה ובהסכמה תוך הימנעות ממחלוקות.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.