מלכיה

מלכיה
חזית חדר האוכל
מחוז הצפון
מועצה אזורית הגליל העליון
גובה ממוצע[1] 652 מטר
תאריך ייסוד 1949
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 453 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 1.6% בשנה עד סוף 2018
http://www.malkiya.co.il

מַלְכִּיָּה הוא קיבוץ שעבר תהליך הפרטה מלא, באזור הצפון ברכס הרי נפתלי, ושייך למועצה אזורית הגליל העליון. מלכיה שוכנת כ-700 מטר מעל פני הים.

היסטוריה

היישוב הוקם במרץ 1949 על ידי חיילים מגרעיני הפלמ"ח לאחר השחרור ממלחמת העצמאות.

מקור השם של היישוב היסטורי – "מלכיה" הייתה משפחת כהנים שבניה שירתו בבית המקדש. השם "מלכיה" מופיע במקומות רבים במקרא: בירמיהו, בעזרא, בנחמיה ובדברי הימים. עם חורבן בית שני עקרה משפחת הכהנים מירושלים, נדדה לגליל והתיישבה במקום שבו קיים היום הקיבוץ.

היישוב היהודי התקיים במקום כ-400 שנה. לאחר מכן הפך לכפר הערבי בשם "אל-מאלכיה" (בערבית: المالكية).

הנוסע הערבי יאקות אל-חמאווי בספרו הידוע "מועג'ם אל-בולדאן", שנכתב בתחילת המאה ה-13, הזכיר את אל-מאלכיה, וכתב כי לתושבי הכפר יש מגש עץ שטוענים לגביו שהשתייך לנביא מוחמד[2].

במלחמת העצמאות

ערך מורחב – קרבות מלכיה

הכפר הערבי מאלכיה שלט על הכביש העובר לאורך הגבול עם לבנון בקטע זה. יחד עם שכנו, הכפר קדס, חלש הכפר על תוואי השטח המהווה שער כניסה נוח לתחום ארץ ישראל. כדי לחסום את שער פלישה אפשרי זה כבש גדוד "העמק" של הפלמ"ח את הכפרים בליל ה-14/15 במאי 1948. בהמשך נערכו במקום קרבות נוספים ומלכיה נפלה בידי צבא לבנון. במסגרת מבצע חירם, ב-30 באוקטובר 1948, כבשה חטיבה 7 את סעסע וב-31 באוקטובר כבשה את אל-מאלכיה.

בתקופת מדינת ישראל

ערב מלחמת ששת הימים תוגברה השמירה על היישוב בידי חיילים סדירים מחטיבת גולני שהציבו מארבים בסמוך ליישוב. עקב חוסר תיאום בין כוחות אירעה תקרית אש כוחותינו בין שומרי הקיבוץ לחיילי גולני בסמוך לברכת המים של הקיבוץ בלילה שבין ה־19 ל־20 במאי 1967, במהלכה נהרג חייל[3]


קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1 2 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. cited in le Strange 1890,p.77
  3. זה היה קרב היתקלות, בלוג 'נעמוש' על חזית רמת הגולן במלחמת ששת הימים
    קורות החיים של פורגון מרדכי, באתר "יזכור" של משרד הביטחון
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.