מלי פולישוק-בלוך

מלי פולישוק-בלוך
חברת הכנסת
תקופת כהונה 17 בפברואר 2003 - 17 באפריל 2006 (3 שנים ו־8 שבועות)
כנסות 16
תפקידים נוספים

מֵלי פולישוק-בלוך (נולדה ב-14 בינואר 1953) כיהנה כחברת כנסת מטעם סיעת שינוי בכנסת ה-16. עמדה בראש תנועת דרך אחרת ונבחרה מטעמה בשנת 2008 לכהן כחברת מועצה וב-2012 כסגנית ראש העיר רעננה.

ביוגרפיה

פולישוק-בלוך היא ילידת רעננה ומתגוררת כל שנותיה בעיר. פולישוק-בלוך היא עורכת דין, בעלת תואר שני במדיניות ציבורית, התמחות בהפרטה ותואר שני במדע המדינה, התמחות במשברים בינלאומיים ויחסי ישראל–סוריה, תואר ראשון באמנות התיאטרון, מדע המדינה ומשפטים.

שימשה מורה להיסטוריה וגאוגרפיה ומחנכת בתיכון אוסטרובסקי ברעננה למשך מספר שנים, בסופם פרשה מהוראה. לאחר פרישתה ניהלה במשך שנים רבות חנות למוצרי חשמל של משפחתה ברעננה.

במקביל שימשה כיו"ר ועדי ההורים בבתי-הספר "מגד" ובתיכון "מטרו-ווסט" ברעננה והקימה את ועד ההורים המרכזי ברעננה. שימשה במשך שנים כחברת ועדת החינוך העירונית.

בראשית שנות ה-80 התפקדה למפלגת שינוי והייתה פעילה בולטת במוסדות המפלגה: היא ייסדה את סניף שינוי ברעננה וכיהנה כיושבת ראש הסניף עד להתמנותה כחברת כנסת; חברת מועצת המפלגה; חברת נשיאות מועצת המפלגה; חברת מזכירות המפלגה; יו"ר ועדה הכלכלה של שינוי (בתפקיד זה עיצבה את מצע המפלגה בתחום הכלכלי-חברתי); יו"ר הוועדה המוניציפלית; יו"ר ועדת ההסברה של המפלגה וחברה בפורומים השונים של המפלגה כמו פורום נשים ופורום לאומנות ותרבות. כמו כן, הקימה את "פורום השרון" לקידום נשים בפוליטיקה שבו חברות נשים מכל המפלגות.

כאשר מונה אמנון רובינשטיין לתפקיד שר האנרגיה והתשתית, שימשה פולישוק-בלוך כיועצת שר האנרגיה לענייני הפרטה. לאחר מכן שימשה כדירקטורית ויו"ר ועדת הכספים בדירקטוריון חברת הנפט הלאומית ודירקטורית בחברה למתנ"סים. בתקופת כהונתה כחברת מועצה וסגנית ראש העיר הייתה דירקטורית בחברה לפיתוח רעננה ויו"ר ועדת הדירקטוריון להתחדשות עירונית בעיר.

כיום מכהנת כדירקטורית בחברת אקו"ם ודירקטורית בכפר המכבייה ובעלת משרד לעריכת דין.

פעילות בכנסת ה-16

בפריימריס לבחירת רשימת המפלגה לכנסת ה-16 הגיעה למקום השמיני, מה שהביא אותה לכהן כחברת כנסת בתום מערכת הבחירות. כיהנה לכל אורך הקדנציה של הכנסת ה-16. במהלך כהונתה שימשה כיו"ר של ועדות הכנסת למדע וטכנולוגיה, לחינוך תרבות וספורט ולענייני ביקורת המדינה, בהן ניהלה מאות ישיבות והובילה חקיקה, מדיניות ומעקב אחר התנהלות הממשלה.

בראשית הכנסת ה-16 שימשה כיו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה במשך כשנה.

לאחר הדחתו של השר יוסף יצחק פריצקי מן הממשלה ובעקבות התמנותו של ח"כ אילן שלגי כשר במקומו, מונתה פולישוק-בלוך כיו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט וכיהנה בתפקיד זה קרוב לשנה. לאחר פרישת סיעת שינוי מן הממשלה ומעברה לספסלי האופוזיציה מונתה לתפקיד יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, תפקיד בו נאבקה בשחיתות שלטונית, מנהל בלתי תקין, מינויים לא ראויים ומכרזים תפורים.

בנוסף שימשה כחברה בוועדת הכלכלה שבמסגרתה כיהנה כיו"ר ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לעניין תמלוגים לבעלי זכויות יוצרים, במטרה לקבוע פרמטרים לקביעת התמלוגים בישראל. שימשה בתפקיד זה כאשר סיעת שינוי הייתה חברה בקואליציה ובאופוזיציה. הגישה במהלך כהונתה כ–80 הצעות חוק בנושאים שונים, חלקם נכנסו לספר החוקים.

עם פרישתה של השרה יהודית נאות מהממשלה עקב מחלתה באוקטובר 2004 הייתה אמורה פולישוק-בלוך להתמנות לשרת המדע והטכנולוגיה במקומו של השר אילן שלגי שעבר למשרד לאיכות הסביבה במקומה של נאות. קבוצת האופוזיציה בתוך מפלגת "שינוי", התנגדה למינויה, וכשר מונה ויקטור בריילובסקי בהיותו לפניה ברשימת שינוי לכנסת.

בעת התפצלות סיעת "שינוי" לקראת הבחירות לכנסת ה-17[1], שובצה פולישוק-בלוך במקום הרביעי ברשימה מפלגת חץ בראשות אברהם פורז אך בבחירות הכלליות שהתקיימו ב-28 במרץ 2006 רשימת "חץ" לא עברה את אחוז החסימה ופולישוק-בלוך לא נבחרה בשנית לכנסת.

פעילותה אחרי הכנסת

לאחר שלא נבחרה לכנסת ה-17 שבה לעסוק בעריכת דין.

ביולי 2006 הקימה תנועה חדשה בראשותה, תנועת "דרך אחרת"[2]. במסגרת תנועה זאת, היא התמודדה בנובמבר 2008 על ראשות עיריית רעננה, אך הפסידה לנחום חופרי. הרשימה שעמדה בראשה, "דרך אחרת - מימד נוסף", זכתה למנדט אחד, ופולישוק-בלוך נבחרה לחברת מועצה מטעמה.

בשנים 2010-2008 מונתה כחברה בוועדה המייעצת של מבקר המדינה השופט לינדנשטראוס ובשנים 2010–2012 הייתה חברה בוועדה לבחינת יחסי הון-שלטון שמונתה על ידי מבקר המדינה[3] .

ב-2012 התמודדה פולישוק-בלוך בבחירות המקדימות במפלגת העבודה לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה, אך לא הגיעה למקום ריאלי ברשימה.

בשנת 2010 הופיעה בתפקיד אורח בסדרה "מנדלבאום בלש פרטי" בתפקיד חברת כנסת. בסדרה זו משחק בתפקיד הראשי אחיינה של מלי פולישוק בלוך, יניב פולישוק.

במהלך השנים מאז שסיימה את תפקידה כחברת כנסת מילאה פולישוק-בלוך תפקידים ציבוריים שונים בין היתר: יו"ר ועדת החינוך של המכביה ה-18, יו"ר אגודת הידידים של האוניברסיטה הפתוחה, חברה באגודת הידידים של סמינר הקיבוצים, חברת הנהלה בעמותת שקיפות בינל"א ועוד.

בשנת 2009 יזמה והקימה עם חברות מועצה נוספות את איגוד נבחרות הציבור ברשויות המקומיות בישראל ועמדה בראשו 7 שנים. כיום חברת הנהלה באיגוד.

בשנת 2015 מונתה לתפקיד יו"ר ועדת החינוך של מכבי ישראל ויזמה פרויקט חינוכי "ערכים מנצחים בספורט" בו יצרה שיתוף פעולה של מכבי ישראל, מכבי צעיר ועמותת ערכים בספורט, במטרה להקנות ערכים באמצעות פעילות ספורטיבית. הפרויקט מתרחב ומתקיים במספר יישובים.

בשנת 2015 מונתה לנציגה בעלת דעה של שר האוצר בוועדת תכנון ובנייה של עיריית תל אביב.


מֵלי פולישוק-בלוך נשואה ואם לארבעה בנים:[4] ד"ר דוד פולישוק (אסטרונום חוקר במכון ויצמן למדע), אורי, יאיר (זמר אופרה) ויובל.

קישורים חיצוניים

  הערות שוליים

  1. הדס שפר ומיה בנגל, שינוי: לוונטל הנחיל מפלה צורבת לפורז, באתר nrg, 13 בינואר 2006
  2. אטילה שומפלבי, פורשות שינוי יוצאות לדרך חדשה, באתר ynet, 28 בינואר 2007
  3. דוח הוועדה לבחינת יחסי הון-שלטון בישראל, באתר חדשות מחלקה ראשונה(הקישור אינו פעיל, 7.2.2019)
  4. אירית גרינברג-שאול, פולישוק, פולישוק, פולישוק, באתר Mynet-רעננה, 18 ביוני 2009
  הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
  רישיון cc-by-sa 3.0
  This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.