מלחמת הודו-סין

מלחמת הודו-סין

מלחמת הודו סין התנהלה בין שתי מדינות הענק האסיתיות, סין והודו, שתי המדינות המאוכלסות בעולם.
תאריך התחלה: 10 באוקטובר 1962
תאריך סיום: 21 בנובמבר 1962
משך הסכסוך: 6 שבועות ויום
מקום: סוכנות הספָר הצפון-מזרחית, אסקאי צ'ין
תוצאה: ניצחון צבאי סיני.
שינויים בטריטוריות: אקסאי צ'ין נכבשת על ידי סין, ארונאצ'ל פרדש נכבשת גם כן, אך סין מסיגה כוחותיה לאחר הכרזת הפסקת האש.
הצדדים הלוחמים
מפקדים

זאנג גוהואה

בריג' מוחן קאול

כוחות

80,000 איש

אבדות

1,460 הרוגים
2 שבויים
569 פצועים

3,128 הרוגים
3,123 שבויים
1,687 פצועים

מלחמת הודו-סין (סינית מפושטת: 中印边境战争, סינית מסורתית: 中印邊境戰爭, פין-יין: Zhōng-Yìn Biānjìng Zhànzhēng, הינדי: भारत-चीन युद्ध), הידועה גם כסכסוך הגבולות הסינו-הודית, היא מלחמה שהתרחשה בשנת 1962 בין הרפובליקה העממית של סין והודו.

העילה הראשונית למלחמה הייתה על אזור הגבול ההימלאי בארונאצ'ל פרדש, שבסין נקרא דרום טיבט. הלחימה החלה ב-20 באוקטובר 1962 בין צבא השחרור העממי לכוחותיה המזוינים של הודו. ההתנגשות הכבדה הראשונה בין הכוחות הייתה התקיפה הסינית על הפטרול ההודי, צפונית לקו מקמהון. העימות התרחב גם לאזור אקסאי צ'ין בו ראתה סין אזור אסטרטגי, שכן דרכו יוכל לעבור הכביש המהיר הלאומי שלה, בין המחוזות המנהליים טיבט ושינג'יאנג. בסופה של המלחמה כבשה סין את שני אזורי המחלוקת והכריזה על הפסקת אש חד-צדדית שנכנסה לפועל ב-20 בנובמבר 1962 בחצות.

מלחמת הודו-סין הייתה מלחמה הררית בעיקרה, והקרבות הגדולים בה התבצעו בגובה של מעל ל-4,250 מטרים. קרבות אלו היו בעיה לוגיסטית לשני הצדדים. לאחר המלחמה בוצע שינוי רחב בצבא ההודי כדי להכינו למאבקים דומים בעתיד. הפסדה של הודו במלחמה גם גרם לביקורת קשה על ראש הממשלה ההודי ג'ווהרלל נהרו, שנתפש כאחראי לכישלון ועל שר ההגנה שלו, קרישנה מנון, שאולץ להתפטר.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.