מכל הדחה

יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן חסר תיאור מפורט של פעולת מנגנון המכל.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

מכל הדחה (קרוי בסלנג "ניאגרה") הוא מתקן לשטיפת אסלה בבתי שימוש.

המכל, עשוי מחומר פלסטי או חרסי, כולל פתחי כניסה ויציאה למים, ומנגנון המווסת את יכולת הקיבול שלו, ומופעל באמצעות ידית או לחצן חיצוניים. לפי התקן הישראלי החדש[1], המכל הנפוץ, בעל נפח של 6 ליטר מים, מותקן על הקיר מאחורי האסלה, ומתחבר אליה באמצעות צינור. עם זאת, יש גם אסלות "מונובלוק" העשויות כיחידה אחת, בהן מכל ההדחה מחובר לאסלה. בשנים האחרונות הולך וגובר השימוש במכלי הדחה סמויים המותקנים בתוך הקיר, ורק ידית או כפתור ההפעלה הם חיצוניים.

רוב מכלי ההדחה הם דו-כמותיים וכוללים מנגנון שטיפה מפוצל המאפשר הדחת מים ושטיפה בשתי כמויות שונות וקצובות – של 4.5 ליטר הדרושה לשטיפת נוזלים, ושל 6 ליטר לשטיפת מוצקים. כמויות אלה הוכרו כתקניות לשטיפת האסלה, ועל פי פרסומים רשמיים, יכולות לחסוך כ-11 אחוז מצריכת המים הדירתית. קיימים גם מכלים בעלי מנגנון הדחה חד-כמותי, אך אלה הולכים ונעלמים מהשווקים.

מכל ההדחה נמצא בשימוש החל מהמאה ה-20, והחליף את השיטה הישנה לשטיפת האסלה – צינור שהגיע היישר ממקור מים והופעל על ידי ידית או חבל ללא הקצבת הכמות להדחה.

עקרון הפעולה של מכל ההדחה

מכל ההדחה פועל בשיטת בקרה הידוע בשם משוב שלילי. בשיטה זו כמות המים שמצטברת במכל דוחקת כלפי מעלה מצוף אשר מחובר לשסתום שעוצר את מילוי המים בלחץ מכני בעת שהמים הגיעו למפלס הרצוי.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.