מכללת ליפשיץ

מכללת ליפשיץ
מוטו: מכללת ליפשיץ - מאמינים במצוינות
תאריך ההקמה: 1921
סוג: מכללה אקדמית
יו"ר: ד"ר יאיר ברקאי
מיקום: ירושלים
קמפוס: הלל, הגבעה הצרפתית

מכללת ליפשיץ היא מכללה אקדמית דתית לחינוך. המכללה היא מיסודו של הסמינר הוותיק להכשרת מורים דתיים "בית המדרש למורים מזרחי" שנוסד בשנת ה'תר"פ, 1921 על ידי ר' משה אוסטרובסקי-המאירי אשר איחד בין "ישיבת המשתלמים"[1] בירושלים לבין בית המדרש למורים "נצח ישראל" שבפתח תקווה. המנהל הראשון של בית הספר היה אליעזר מאיר ליפשיץ, ולאחר מותו שונה שמה ל"סמינר למורים על שם הרא"מ ליפשיץ".

בשנה"ל תשנ"ו (1996), המועצה להשכלה גבוהה הכירה במכללה כמוסד אקדמי, הרשאי להעניק תואר בוגר אוניברסיטה במקצועות ההתמחות הייחודיים של המכללה. בשנה זו נפתחה במכללה מסגרת לימודים מיוחדת המשלבת לימודי קודש במתכונת ישיבתית ולימודים אקדמיים לתואר B.Ed ותעודת הוראה.

בשנת 2014 התאחדה המכללה עם מכללת הרצוג.

כיום עומד בראש המכללה ד"ר יאיר ברקאי.

חזון המכללה

מגמת החינוך של המכללה הוגדרה על ידי מנהלה לשעבר ד"ר יעקב הדני, במילים הבאות: "החיבור בין שמירת התורה עם המודרנה. ביטויים שונים יש לחיבור זה בתחומי החיים: בחקלאות, בעבודה (כלכלה), בחברה, בהגנה, במדעים בלימוד תורה ועוד. כל הענפים הללו צריכים לבוא לביטוי נאות בתוכניות הלימודים המשלבות זאת בתפיסת עולם דתית כוללנית"

מגמת החינוך במכללה דוגלת ביישום המשנה החינוכית של "תורה עם דרך ארץ". נוספה לכך ההכרה בתחייה היהודית הלאומית בארץ ישראל, עם כל מה שכרוך בהתמודדות עם האתגרים שניצבו בפניה בדור התקומה הישראלית והמדינה שבדרך.

הרב קוק בטקס הנחת אבן הפינה: "במוסד זה ישנה מזיגה בין קודש לחול. לומדים כאן תורה שבכתב ותורה שבעל פה ולומדים חלק מהמדעים שנדרשים לעולם, לחיים בצורה של חול... יעזור השם שהמזיגה הזאת תתקיים באופן הנעלה ביותר בבית הזה".

תוכנית הלימודים

תוכנית לימודים להכשרת מורים במגוון ההתמחויות האקדמיות של המכללה: תנ"ך, תושב"ע, גאוגרפיה, מתמטיקה, מדעי הטבע, תקשורת והוראת מדעי המחשב. תוכניות הלימודים מתפרסות על ארבע שנות לימודים.

אחד ממסלולי הלימוד הוא באמצעות ישיבת המאירי - תוכנית לימודים המשלבת לימודי ישיבה ושירות צבאי (במתכונת ישיבת הסדר), הכוללת לימודים לתואר אקדמי B.Ed ובאחת מהתמחויות המכללה. מסלול אחר הוא במסגרת המכונים התורניים להוראה, המשלבים לימודים בישיבת הסדר לאחר השירות הצבאי עם הלימודים במכללה, כך שחלק מן הקורסים האקדמיים נערכים בתוך מסגרת הלימוד בישיבה. בתוכנית משתתפות ישיבת הכותל, קריית שמונה, בית אל, מעלה אדומים, שילה, אלון מורה ומכלול.

קיים מסלול להכשרת ר"מים בישיבות תיכוניות, אשר אליו מתקבלים בדרך כלל בוגרי ישיבה גבוהה או בעלי השכלה תורנית גבוהה ותעודת בגרות. מסיימי התוכנית בהצלחה מקבלים תואר B.Ed בתושב"ע ותעודת הוראה.

הלימודים במכללה מתקיימים לגברים ולנשים לחוד.

שכר הלימוד במוסד (בלימודים לתואר אקדמי) הוא כמקובל באוניברסיטאות ובמכללות ציבוריות בישראל. חייל או בוגר שירות לאומי, שסיים שירותו החל מ-1 בינואר 2010, זכאי למלגת שכר לימוד מלאה עבור שנת לימודיו הראשונה לתואר ראשון (בהתאם להחלטה בדבר לימודי חיילים משוחררים במוסד להשכלה גבוהה בפריפריה)[2].

קמפוסים

למכללה מספר קמפוסים, ביניהם הקמפוס הוותיק ברחוב הלל במרכז ירושלים המשמש ללימודי גברים בעיקר, וכן קמפוס חדש, בגבעה הצרפתית המשמש ללימודי הנשים בעיקר.

מים מדליו

מים מדליו הוא שנתון מכללת ליפשיץ שיוצא לאור מאז שנת תש"ן (1990-1989). עורכו הראשון ד"ר עמוס סמואל, טבע את שמו על שם הפסוק "יִזַּל-מים מדָּלְיָו" (ספר במדבר, פרק כ"ד, פסוק ז'). עורכיו הבאים של כתב העת היו ד"ר יונה בן-ששון וד"ר אברהם זלקין. נכון לשנת 2011 עורכת אותו פרופ' לובה חרל"פ. מאמרי כתב העת עוסקים במגוון התחומים הנלמדים במכללה: מקרא, תלמוד, הלכה, תולדות עם ישראל, חינוך ועוד. חלק מהגיליונות מוקדשים לנושא מרכזי אחד, למשל, "יהדות וסביבה" (תשס"ה), "רש"י ורמב"ם" (תשס"ו), "חזון ומנהיגות" (תשס"ח-תשס"ט). מאמרי כתב העת זמינים לקריאה באתר האינטרנט של המכללה.[3]

לקריאה נוספת

  • דוד שמש, בית מדרש למורים מזרחי – מסד לחינוך הדתי לאומי, הוצאת משרד החינוך והמכללה הדתית למורים על שם רא"מ ליפשיץ, תשנ"א.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.