מכילתא דרשב"י

מכילתא דרשב"י הוא כינויו של מדרש ההלכה על חומש שמות המזוהה במחקר המודרני כבא מאסכולת דבי רבי עקיבא. בשונה ממקבילו, מכילתא דרבי ישמעאל.

לוי גינצבורג סבר שהמדרש נקרא מכך משום שהוא יצא מבית מדרשו של רבי שמעון בר יוחאי. חוקרים אחרים סוברים שחלקים בספר אינם מתאימים לבית מדרש זה, ומקור השם, כמו בכמה מדרשים אחרים, נובע מכך שרשב"י הוא החכם הראשון המוזכר במדרש.


מפרשים

  • הערות שולים מהרב דוד צבי הופמן.
  • מנחם כהנא, המכילתות לפרשת עמלק, ירושלים תשנ"ט
  • פירוש איפה שלמה והערות איפת צדק, הוצאת מכון זכרון אהרן ירושלים תשע"ז

איזכור בספרי קדמונים

הרמב"ם והרמב"ן מציינים את המכילתא דרשב"י בספרינם, וכן רבינו טורדרוס הלוי בעל הכבוד והרזים, וכן חכמים רבים נוספים.

מהדורות

המדרש לא שרד בשלמותו, ושוחזר מחדש על פי כתבי יד חלקיים ומובאות בחיבורים מאוחרים דוגמת "מדרש הגדול" רק בתחילת המאה העשרים בידי הרב דוד צבי הופמן, ולאחר מכן על פי כתבי יד נוספים בידי יעקב נחום אפשטיין ותלמידו עזרא ציון מלמד. פרופסור מנחם כהנא פרסם כתבי יד נוספים שנמצאו בהם קטעים מהמכילתא דרשב"י. בשנת 2017 יצא הספר לאור במהדורה חדשה על ידי מכון זכרון אהרן עם מבוא, פירוש, עיונים, ציונים והערות, ובתוספת מתוך הקטעים שפרסם כהנא.

חלק האגדות במכילתא דרשב"י

רוב חלק האגדה במכילתא דרשב"י הוא הטקסט שבמכילתא דרבי ישמעאל, אי לכך יש שנקטו על קטעים אלה שמדובר בספר אחד ולא בשני ספרים.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.