מכון משפטי ארץ

מכון משפטי ארץ
פעילות מחקר תורני וכולל דיינות
התאגדות עמותה
מדינה ישראל
מטה הארגון עפרה
יושב ראש הרב אברהם גיסר
תאריך הקמה ה'תשס"א, 2000
האתר הרשמי

מכון משפטי ארץ הוא כולל דיינות ומכון העוסק במחקר יישומי של ההלכה. הוא פועל בצמוד ליישוב עפרה מאז חודש אלול ה'תש"ס, ומטרתו מתן מענה תורני לשאלות העולות במשפט המודרני. המכון שותף יחד עם מכונים תורניים אחרים ב'פורום חותם'.

המכון הוקם על ידי הרב אבי גיסר (רב היישוב עפרה) ועל ידי הרב מיכאל בריס, שניהם עמדו בראש המכון, עד לעזיבתו של הרב בריס והתמקדותו בעולם האקדמיה. בראש המכון כיום עומד הרב גיסר. בראש כולל הדיינות עומד הרב חיים בלוך ובראש צוות המחקר של המכון עומד הרב ד"ר איתמר ורהפטיג.

צוות המחקר של המכון "משפטי ארץ" חקר נושאים תורניים במטרה שההלכה תהיה למערכת חיה ומתפתחת במדינת ישראל. קהלי יעד הם: הציבור הרחב, דייני בתי הדין, לומדי ההלכה וכן חברי כנסת.

נושאי המחקר:

  • חוזים על פי ההלכה - שמטרתו הגברת המודעות לחשיבות שבחתימה על חוזים על פי ההלכה, כתיבת חוזים שכאלה והפצתם בציבור הרחב.
  • שו"ת משפטי ארץ - תשובות לשאלות בנושא דיני ממונות דרך אתר מורשת.
  • חוות דעת לוועדת חוקה - שותפות בדיונים על החוקה בוועדות הכנסת תוך הצגת עמדת ההלכה, בשיתוף ארגון יסודות.

בנוסף, כתיבת ניירות עמדה בנושאים שונים, כתיבת מאמרים עיוניים ומעשיים, ועוד.

המכון ממוקם במבנה בקצה עופרה, שנטען כי נרכש מבעליו הפלסטיניים באמצעות חברת 'אל וואטן', חברה בבעלות אמנה ומועצה אזורית מטה בנימין. הפלסטינים שהיו בעלי המקום טענו כי מעולם לא מכרו את המבנה, וכי מסמכי הרכישה זויפו. בקשת 'אל וואטן' לרשום את הבעלות במבנה בטאבו על שמה, נדחתה במנהל האזרחי בשל בעיות שהתגלו במסמכי הרכישה. תביעה שהוגשה בבית המשפט על ידי אל וואטן כנגד המנהל האזרחי, נדחתה ב-2013 על ידי בית המשפט[1].

פרסומי המכון

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.