מיתרניים

מיתרניים
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
שם מדעי
Chordata

מיתרניים (שם מדעי: Chordata) היא מערכה של בעלי חיים שניוני הפה המתאפיינים בקיום מיתר גב חלול. במערכת זו כלולות תת-מערכות הבאות:

למערכת המיתרניים משתייכים העופות, הזוחלים, הדגים, הדו-חיים והיונקים - ובכללם האדם. רובם המוחלט של המיתרניים הם בעלי חוליות (חולייתנים).

אצל חלק מהמיתרניים עוברים עצבים מרכזיים בתוך מיתר הגב; אצל האחרים (כמו האדם) קיים רק מיתר המופיע לזמן קצר במשך התפתחות העובר. בנוסף, לכל המיתרניים יש זנב הנמשך אל מעבר לאגן. גם הזנב, בדומה למיתר הגב, קיים אצל חלק מהמינים רק במשך ההתפתחות העוברית. 2 שיאנים מפורסמים מהמיתרניים הם החיה הגדולה בעולם: לוויתן כחול והיצור המהיר בעולם: בז נודד.

יש יותר מ-60,000 מינים של מיתרניים.


המיון המדעי של מיתרניים בני זמננו

הערות:

  • בשיטה המודרנית של המיון המדעי לא תמיד דרגת מיון מסוימת נכללת בדרגת המיון שמעליה. כלומר, סדרה של צמחים יכולה להיות כלולה במערכה ולא תהיה שייכת לאף מחלקה.
  • קבוצה היא דרגת מיון בדיוק כמו מערכה, מחלקה, סדרה ומשפחה, אך ללא שם מאפיין. היא יכולה לכלול קבוצות מדרגות שונות. לדוגמה: קבוצת הארכוזאוריה כוללת את התניניים, המהווים משפחה, ואת העופות, המהווים בכלל מחלקה.
  • דגי גרם כוללים את מקריני סנפיר ואת בעלי סנפירים בשרניים.
  • מחלקת חסרי לסתות התבטלה.

גלריה

חיות קיימות:

חיות שנכחדו:

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.